[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan_florin
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Message
....semn ca trebuia sa mai lasi siliconul sa se usuce mai bine.
Va multumesc amandurora (eleven & mugurel) pentru sfaturi, dar intre timp situatia s-a schimbat in ceea ce priveste acvariul pe care vreau sa-l fac. Va marturisesc ca-mi plac pestii mai mult decat coralii, dar am luat decizia sa achizitionez un acvariu mai mic, pentru a creste o mana de corali nepretentiosi si un Ocellaris (flebetea sotiei). . Cand am avut ciclide africane, sotia mi-a imputat mereu lipsa plantelor . Degeaba m-am straduit eu sa-i explic ca"verdeata"nu se pupa cu africanii, ea o tinea pe a ei"fara plante arata prea gol". Ca sa nu mai ajung in aceasi situatie, mi-am zis sa tin cont si de dorinta ei, sa incropesc un acvariu mai micut cu"plante" . Nefiind expert in ale marinelor, am vrut sa nu ma intind prea mult, astfel acest acvariu se vrea a fi un compromis pana la urma. Intre timp am apelat la Aure (aurecj), care s-a oferit sa ma ajute cu cele trebuincioase startarii unui astfel de acvariu, caruia trebuie sa-i multumesc si pe aceasta cale.
Multumesc mult pentru sfaturi si ramane sa va tin la curent cu evolutia acestui acvariu.
Imi pare tare rau sa aud asta, Aure. Sigur, nu-i un capat de tara, dar nici indiferent nu poti fi intr-o situatie ca asta, avand in vedere ca ti-ai dat tot concursul sa le asiguri toate conditiile.
Ce"superbaciune"de acvariu! Ai luat toti pestii de la Peti?
Cred ca as dormi pe pres daca as cumpara acel acavariu. Lasand insa gluma la o parte, momentan nu mi-l pot permite si ar mai fi si problema spatiului, spatiu care a devenit tot mai restrans odata cu cresterea copilului. Eu ma gandisem initial la un acvariu pana-n 80 litri, doar cu pesti si eventual piatra vie pentru o filtrare mai eficienta. Asadar, mai mare, in nici un caz! Oricum, merci de sfat!

PS: faci o treaba minunata cu acvariile tale, la fel ca multi alti colegi de pe acest forum, dar pe tine te-am urmarit si in perioada cand avea-i ciclide aficane, chiar daca pentru putin timp.
Aure, nu vreau sa poluez topicul colegului, dar daca mai ai acea rama de plexi si nu-ti mai trebuieste, mi-o dai te rog mie?
Multumesc CristiC. Hmmmm......deci asa sta treaba cu lumina. Stiu ca lumina albastra da bine la un acvariu marin, dar aveam in plan sa cumpar un acvariu"de-a gata"cum s-ar spune, sticla ultraclara, capac si iluminare cu leduri daylight de mica putere. Mai are si ceva leduri albastre pentru moonlight, dar lumina care domina e cea alba de care am amintit. O sa ma orientez spre un acvariu facut la comanda cu lumina adecvata si tot restul. Multumesc inca o data!
Buna seara!
Cateva intrebari de"10 puncte"din partea unui om inca nefamiliarizat cu acvaristica marina:
1. Cat de importanta e lumina la un astfel de acvariu?
2. In lipsa plantelor specifice acvariilor dulcicole, o temperatura de culoare sub 10.000k, favorizeaza aparitia algelor, chiar in conditiile unei filtrari foarte bune? Daca da, o lumina cu spectru spre albastru (10.000-20.000), e un must-have?
Multumesc anticipat!






Te stresezi inutil cu acel detritus. Mancarea poate infuenta negativ mersul lucrurilor, asta e clar, dar depunerile sunt normale. Dupa cum bine stii, in canistrele mele era"marmelada"de fiecare data cand le curatam, asta in conditiile in care foloseam acel prefiltru din burete pe sorb. Cunoscand amplasarea acvariului tau, eu zic ca cel mai bine ar fi sa pui o folie sau ceva, cu rol de mascare a sump-ului.
Ai PM! Multumesc!
Incepand de sus: poza 1 (Pseudotropheus saulosi), poza 2 (Pseudotropheus Elongatus Mpanga), poza 3 (Melanochromis Johanni) cu mentiunea ca la ultima poza nu sunt sigur 100%, dar mie imi pare a fi un mascul in plin proces de schimbare a culorii sau o femela, evident de Johanni.
Te ajut cu drag, dar din cauza calitatii mai slabe a pozelor, nu pot fi sigur 100% de specia in discutie. Oricum, sunt doar doua specii care ar putea fi, Metriaclima Membe Deep si Metriaclima Msobo Magunga. Sper ca ti-am putut fi de folos. Succes!

PS: daca mai si alte intrebari, iti stau la dispozitie in masura in care am sa pot.
Am vazut in lista ta Saulosi, esti sigur ca ai specia asta? Oricat m-as uita la pozele si filmuletul cu pestii tai, imi da tot cu virgula.
Am inteles, deci gata cu prima iubire( Malawi ). Nicio problema, si tropheusii ne plac, cu conditia sa-i vedem mai des.

Multumesc de raspuns!
D-nu' Calin, o intrebare: acvariul cu Demasoni mai"functioneste"? Am fost intrebat de un prieten, ciclidar si el, daca stiu pe cineva din Cluj, care sa aiba specia asta. Cum va citisem jurnalele, v-am indicat pe dvs., dar nu stiu in ce situatie se afla acel acvariu in prezent.
Daca mergi la Dedeman, vezi ca sunt saci de 40 de kg cu spartura de marmura (praf de marmura), e ideal pentru ce-ti trebuie tie. E alb imaculat, iti durizeaza apa, iar granulatia se preteaza foarte bine la un acvariu de africani. Succes!

PS: La Dedeman gasesti si pietris de marmura, dar nu e bun pentru tine, sa fie musai spartura (praf).
In prima poza de sus e o femela de Lombardoi( seamana cel mai mult cu aceasta specie ), iar mai jos e tot o femela, de Elongatus Mpanga, asa cum de altfel si Pomi ti-a zis.
Elongatus Mpanga au cozile galbene, dar in urma incrucisarilor repetate, vedem pe la noi niste exemplare de toata jena.
Cu multa placere. Sper sa te bucuri de ei mult timp de acum incolo.

PS: Trebuie sa faci un aranjament frumos din pietre, altele decat cele din acvariul tau, iar oalele si ulcelele foloseste-le mai bine la treaba pentru care au fost concepute.
Mea culpa! Am crezut ca nu ai nimic dedesubt. Daca sudura e facuta cum trebuie, tine, daca nu...
Bravo, vad ca ai spor, tine-o tot asa! Un lucru nu-mi place totusi...de ce nu ai facut standul cat dimensiunile acvariului? Ar fi artat mai elegant asa, dar daca tu esti multumit, e tot ce conteaza. Am zis ca nu-mi place un lucru, dar ar mai fi unul...lipsa unei placi de polistiren intre acvariu si suport.
 
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com