[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan_florin
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Message
Nu trebuie sa le cari pe toate odata, duci cate poti si tot asa. Legat de filtru, colegul de mai sus mi-a luat-o inainte si ti-a spus cum sa procedezi, deci fa asa ca sa fie totul ok si sa nu ai interventii foarte dese la filtru. Un filtru mecanic e musai, orienteaza-te catre unul bun si silentios. Pietrele de rau sunt cea mai buna alegere dupa parerea mea, dar evita-le pe cele taioase din motive usor de inteles. Nisipul poate fi cum iti place tie, alb, galbui, gri, important e sa-ti placa tie.
Salut si bine-ai venit in clubul ciclidofililor! Nu pot sa trec cu vederea faptul ca esti clujean ca si mine, nu de alta, dar dupa cum bine sti si tu, Clujul nu sta foarte bine la capitolul"ciclide". Nu voi comenta in nici un fel alegerea ta in ceea ce priveste echipamentele si restul, dar in privinta fundalului ti-as sugera sa folosesti spray auto negru. Sigur, varianta cu autocolant e foarte buna, dar trebuie sa ai o rabdare de chinez batran ca sa iasa o treaba ca la carte. Vad in lista ta de specii si Membe Deep, e printre speciile mele favorite de africani, de unde sunt achizitionati? Mult succes in continuare cu proiectul!
Vand un mascul de Aulonocara Stuartgranti Cobue, perfect colorat, de cca 13-14 cm. Pret: 30 lei.

Anuntul este valabil pentru Cluj.
Lombardoi, dar in privinta familiei din care fac parte nu ma pronut, e o discutie lunga si interminabila.
Vand un exemplar tanar perfect colorat de Aulonocara Cobue. Marime cca 13-14 cm ( 30 lei ) Detalii pe PM.

Anunt valabil pentru Cluj!
Vand 5-6 bucati din specia Metriaclima Membe Deep, juvenili de cca.7cm. Pret: 7 lei/buc. sau 30 lei toti.
Detalii pe PM.

Anuntul este valabil pentru Cluj.
Salut! Imi permit eu sa-ti dau ceva sfaturi legate de intrebarile tale. Chestia cu grotele e ca intradevar pestii tind sa se ascunda mai tot timpul, dar in cazul in care ai agresivitate crescuta in acvariu, e bine sa ai locuri in care pestii mai slabi se pot retrage. Nisipul nu trebuie spalat, e mai mult decat curat dupa atatea schimburi de apa si aspirari. Succes!

Din pacate nu am reusit sa intru pana azi pe net, dar tot ce pot sa va spun, e ca pestii au ramas la fel dupa schimburile de apa si testele facute. Dragos, ti-am urmat sfatul si mi-am facut unele teste, dar acum cred ca numai o infectie bacteriana putea da peste cap toti pestii din acvariu. Spun asta, pt ca azi am urmarit evolutia pestilor si implicit starea sanatatii lor. Un lucru pe care l-am remarcat, a fost apatia unuia dintre pesti si refuzul hranei, semn ca e intr-un stadiu avansat de boala. Pestele cu pricina, prezenta pe branhii (urechi),o roseata ce nu o mai vazusem inainte si un abdomen subtiat. Fecalele acestui peste erau albe, lungi si subtiri, in contrast cu fecalele din perioada in care le mergea de minune. Scarpinatul de sticla, pietre si substart, si inotul sacadat insotit de tremur, a ramas la fel pentru toti pestii, inclusiv pt o duzina de pui pe care ii tin intr-o matarnitate prinsa cu ventuze in bazin. Dupa ce am citit o gramada de articole, pareri si discutii pe forum a unor acvaristi experimentati, concluzia mea este ca pestii au contactat ceva infectie bacteriana. Deocamdata, nu am luat nicio masura, neavand experienta in tratarea acestor boli, dar sper sa o fac cu ajutorul vostru si sub indrumarea celor care s-au confruntat cu astfel de probleme. Pana atunci...ma descurc cum pot, cu schimburi de apa si adaugarea de sare la fiecare schimb.
Toate cele bune!
Dan
Revin din nou cu aceasi problema,situatia din acvariul fratelui meu s-a agravat. Un Flavus a murit intre timp si un Pulpican da semne si el de"duca"(prezinta multe rani pe corp si refuza hrana). Sincer...sunt disperat! Apropo, eu sunt cel care l-a convins pe fratele meu sa investeasca in acest acvariu,si din pacate in momentul asta, simt ca mi-am epuizat majoritatea sanselor de a mai salva ceva din pesti. Simptomele au ramas aceleasi pe care le-am mentionat mai sus, fara diferente notabile. Mi-e foarte greu sa-mi explic ce s-a intamplat cu acest acvariu. Suspectez calitatea apei, adica o cadere de ph, implicit kh si gh, dar ma intreb, cum e posibil ca dintr-o data sa se fi intamplat asa ceva? Daca din cauza asta pestii dau semne de boala, ii mai pot salva? Sunt cateva intrebari la care nu cunosc raspuns, asa ca ii rog pe cei mai avizati decat mine sa ma indrume spre un rezultat pozitiv.
Multumesc mult tuturor pentru sfaturi. Voi incerca cateva zile varianta cu schimbatul apei, poate reusesc si echilibrez din nou acvariul. Voi trata apa de schimb cu agenti de purificare, lucru pe care pana-n prezent nu l-am mai facut.
Va multumesc tuturor celor care incercati sa ma ajutati,cu mentiunea ca pana luni dimineata sunt la job si nu va voi putea raspunde.

Un weekend deosebit tuturor!
Dragos, sunt sigur ca ai dreptate si ca una sau mai multe valori ale apei sunt problema ,dar din pacate nu am avut cum sa le testez. Singurul test pe care l-am facut e cel de NO2 si a iesit perfect. Abia luni pot sa-mi cumpar alte teste,dar nu stiu daca pestii vor supravietui pana atunci. Multumesc oricum pentru sfaturi. Duminica fara cusur iti doresc!
Salutare!

Referitor la ce m-ai intrebat, nu sunt foarte sigur de asta ,dar impresia mea este ca in urma unui schimb de apa s-a produs dezastrul in acvariu, mai intai fiind afectat un singur peste si abia dupa o zi restul. Oricum, probleme cu valorile apei nu am mai avut de la startare, dovada fiind ca pestii au depus de 5 ori in 10 luni.
Salutare si bine v-am gasit din nou!

Zilele trecute, am deschis un topic, cerandu-va sfatul despre modelul unei pompe de valuri intr-un viitor acvariu de africani. Problema mea actuala, este una extrem de neplacuta si e legata de acvariul fratelui meu, acvariu de ciclide africane. Acvariul cu pricina a functionat excelent de la inceputul anului si pana in prezent, exceptie facand perioada ciclarii, cand dintr-o prostie, am pierdut cativa pesti datorita nivelului crescut de NO2. Va asigur ca mi-am invatat lectia si de atunci mi-am facut temele cum se cuvine, dar de cateva zile, in acvariul fratelui meu, e un adevarat haos. Concret, este vorba despre comportamentul foarte ciudat al pestilor, comportament aproape similar cu cel al intoxicarii cu NO2. Spun aproape,pentru ca simptomele sunt totusi diferite,exceptie facand cozile si inotatoarele pestilor stranse pe langa corp. Celelalte simptome ale pestilor sunt:
- frecatul excesiv de pietre,nisip si chiar intre ei;
- apatie,urmata de o accelerare subita a inotului;
- stare de panica(pestii cauta sa iasa din acvariu);
- stare de confuzie generala(se agreseza unii pe altii, uneori pestii mici ii agreseaza pe cei mari cu replici palide a celor din urma);
- tremur incontrolabil, etc,
Dintre toate simptomele mai sus mentionate, cea mai evidenta e tremuratul incontrolabil si frecarea pestilor de pietre si substrat, multi dintre ei perezentand rani pe corp. Nivelul NO2 este o, deci intoxicarea pestilor cu nitriti fiind exclusa, ramane ca impreuna cu voi sa gasesc cauza si solutia salvatoare(daca cumva nu e prea tarziu). Mentionez ca pestii nu refuza hrana,situatie diferita fata de perioada cand am avut valorile ridicate de NO2.
Cateva repere legate de acvariu: acvariu 180 litri, 12 ciclide africane, dintre care jumatate juvenili, filtru jbl e900 plin cu siporax, powerhead 600l/min,substrat spartura de marmura,burete grosier pe sorbul filtrului pentru o mentenanta mai usoara, temperatura apei 26 gr. constant, schimb saptamanal de apa cca 20-30%+curatarea substratului, schimbul de apa se face cu apa de la robinet(din pacate destul de moale)lasata intr-un butoi 24h.
Multumesc anticipat tuturor celor care vor dori sa ma ajute in aceasta problema!


Aveti dreptate d-le Bobescu,m-am exprimat gresit cand am folsit termenul"chinezarie ieftina",dar m-am referit strict la diferenta de pret dintre pompa Hydor Koralia si cea din link-ul trimis de dvs. Apropo,pompa e aceasi firma,dar modelul care ma interesa pe mine era mai mic. Oricum...mea culpa! Despre celelate aspecte discutate de dvs,nu am cum sa va contrazic,impartasim aceasi opinie. Multumesc inca o data,atat dvs,cat si d-lui Calin Gherman si sa auzim numai de bine!
"Doar"540 l ai dvs d-le Bobescu,pentru mine in acest moment,sunt doar un vis din pacate. Oricum,ma voi gandi serios la o noua configuratie a bazinului,astfel incat sa impac si capra si varza cum s-ar spune. Legat de pompa de valuri,aveti dreptate,si o chinezarie ieftina ar face face fata fara probleme,dar sufera putin la capitolul anduranta. La o astfel de pompa ma gandisem si eu atunci cand am deschis acest topic,tocmai datorita raportului pret/caliate care mi-a sarit in ochi. Pompa de valuri,o voi folosi exclusiv pentru mentinera tonusului pestilor si nicidecum din ratiuni pur extetice,chit ca nici acest aspect nu e de neglijat. Cochetez de multa vreme cu ideea de a-mi face un acvariu cu africani,dar din diverse motive(inclusiv financiare),am amanat treaba asta. Nu intentionez sa-mi chinui pestii oferindu-le conditii nepotrivite,astfel incat,atunci cand situatia o impune,nu voi face rabat de la calitatea echipamentelor.

Va multumesc pentru sfaturi si sper sa ma mai ajutati si altadata.
Toate cele bune!
Va multumesc d-le Gherman,pentru lamuriri si promtitudinea cu care a-ti raspuns intrebarilor mele. Va urmaresc de mult acvtivitatea de pe forumuri in ceea ce priveste subiectele legate de ciclide,asa ca o sa tin cont de sfatul dvs.
Salut.

Doresc ca la inceputul primaverii viitoare,sa-mi fac un acvariu de 200 l net,populat cu ciclide Mbuna(atat imi pot permite momentan din lipsa de spatiu). Filtrul extern,de cca 1000 litri/h,cred ca ar putea sa-mi valureasca apa la suprafata acvariului cu succes,pentru o buna oxigenare,dar doresc sa achizitionez si o pompa de valuri pentru curenti,din motive nu atat extetice,cat practice.
Asadar,rugamintea mea este sa-mi spuneti daca o pompa de valuri de 2500 litri/h,este potrivita pentru viitorul meu acvariu,asa incat sa nu fie nici prea slaba si nici deranjant de puternica,pentru un acvariu cu dimensiunile:
L= 120cm
l = 42cm
h= 45cm


Va multumesc,

Dan
Ma intereseaza doua specii de Mbune:
- 3 femele Pseudotropheus Elongatus Mpanga Yellow Tail
- 2 masculi Metriaclima Membe Deep

Valabil pentru Cluj
Ma numesc Dan,sunt din Cluj si sunt pasionat de acvaristica,mai precis de ciclide aficane,care pentru mine,au fost"dragoste la prima vedere"cum s-ar spune. Momentan nu detin un astfel de acvariu,dar intentionez ca la inceputul primaverii viitoare sa demarez un astfel de proiect. Toate cele bune!
 
Forum Index » Profile for dan_florin » Messages posted by dan_florin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com