[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dolly
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Message
attilio wrote:
se gaseste de cumparat?sau e o reteta personala?

Sunt retete homemade. Se gasesc pe vechiul forum.
Scalarii sunt omnivori. Asa ca e bine sa le dai o hrana variata, si vie si uscata.
Uite un link: http://www.fishdeals.com/catfish/synodontis/. Poate iti e de folos!
Eu am vazut in piata la Obor, dar mi se par de un gust indoielnic...De ce nu alegi unul simplu, inchis la culoare? Ar pune mai frumos in evidenta culorile pestilor.
ashavodaz wrote:defapt am 2 scalari micutzi, cam la vro 2maxim 3 centimetrii shi ala mai mare (care e cu foarte putzin mai mare, abia daca se observa...) nu il lasa pe ala mai micutz sa manance in liniste... exact la fel se intampla shi cu 2 gurami care ii am in acvariu... sunt amandoi la acceashi dimensiune, numai ca ala care e putizn mai mare nu il lasa pe celelalt mai micutz sa mamance... toate speciile pe care le am, cica sunt compatibile. asa mi-au spus totzi care au venit shi care mi-au shi dat pesti (ca pe baza la ce am in acvariu mi-au dat altzi pesti)

Scalarii si guaramii se fac mari, sunt pesti teritoriali, iar un acvariu de 25l nu e potrivit pentru ei. In locul tau, as da guramii si scalarii cuiva care are intr-adevar conditii pentru ei si as pastra doar guppy.
ashavodaz wrote:intrebarea mea, e cum sa fac cu mancarea? eu obisnuiesc ca sa le dau lor separat, faramatzat bine, mancare prin plantele de deasupra.(obisnuiesc sa le dau purici de balta, vitamine, galbenus de ou...) e bine cum fac? sau...

Renunta la puricii de balta pentru ca nu au nici o valoare nutritiva. Atentie la galbenusul de ou - trebuie dat in cantitati mici si apoi surplusul aspirat imediat pentru ca stica apa. Degeaba te chinui sa dai guppylor mincare farimitata - in fata scalarilor nu au prea multe sanse, nici sa manince, nici sa supravietuiasca pentru multa vreme...
ashavodaz wrote: shi sincer imi este mila de ei, mai putzin de aia rai, care ii bate shi nu ii lasa sa manance pe astialatzi mai "blanzi". pe aia sunt oricand dispus sa fac teste (oricum vreau sa ii dau din acvariu)
de dus pestii inapoi la petshop... ... care petshop? eu totzi pestii ii am primitzi de la unu, de la altu, care au shi ei la randul lor prea multzi pesti in acvariu.

Daca se bat, inseamna ca ai specii incompatibile pe acolo... :shock: Nici nu mai indraznesc sa te intreb ce fel de pesti ai si cam citi...Mai bine ai lasa scoicile in pace si te-ai documenta in privinta pestilor. Asta daca iti doresti cu adevarat un acvariu. Iar chestia cu testele mi se pare cam sadica.
johnny6600 wrote:Ok mersi , faza e ca am luat si eu doua femele acum fro 2 sapt

Nu cumva era vorba de fapt despre tine si o dai la-ntors? Asta ca ziceai ca nu stii prea multe despre ei...
johnny6600 wrote:Sper sa iau si un mascul macar sa incerc sa-i pun la depus.

Sa cumperi doua femele de betta mi se pare cam ciudat, avind in vedere ca masculii sunt cei mai frumosi. Un mascul si doua femele mai merge. Asa ca ia-le si lor un cavaler, ca singure nu cred ca se simt prea bine. Daca vrei sa-ti depuna, iti trebuie acvariu foarte bine plantat si multe ascunzatori.
Mitnick wrote:Are cineva ceva de adaugat sau ramane stabilit zebre cu molly

Acum depinde cit de mare e acvariul si cite exemplare pui din fiecare. Cred ca ai inteles deja ca zebrele au nevoie de un spatiu mare de inot. Mai poti aduga si guppy pentru o "pata" de culoare.
Mitnick wrote:Ce plante ziceti sa pun ... Multe , Putine ?

Eu ti-as sugera multe.
Mitnick wrote:Asezarea lor cum sa o fac ?

Asta depinde de gustul si imaginatia fiecaruia. Uita-te la galerie cu poze - sursa sigura de inspiratie!
ashavodaz wrote:... mie imi plac acvariile exotice, insa as vrea sa ma orientez spre acvarii olandeze (parca asa se chemau) unde atmosfera este mai statica... imi plac pestii care se zbenguie prin apa toata ziua insa mai mult imi place un "tablou".

Daca vrei acvariu olandez – asta inseamna multe plante – putini pesti. (scoicile nici macar nu intrau in discutie) Plantele exotice au nevoie de o temperatura de 22-26 de grade, ceea ce e cam mult pentru scoici. Pina nu afli mai multe despre ele, nu le aduce acasa! Gindeste-te doar ca exista o gramada de vinzatori care fac mult rau animalelor – le vind oferind informatii putine sau false + vietati care nu au ce cauta intr-o casa (tritoni, broaste, testoase).
ashavodaz wrote:... pana una alta, cand am sa aduc ascoicile, cum fac? le aduc in apa din rau, iar cand ajung acasa, cum fac? le pun intr-un vas cu apa din acvariu sau cu apa de la robinet? cum e mai bine? in vasul respectiv, sa pun aerisitor (piatra prin care ies bulele de aer) cat de des sa schimb apa shi nu in ultimul rand, ar trebui sa pun ceva in apa, ca sa aiba shi scoicile alea ceva de mancare?

Daca le pui direct in apa din acvariu pot suferi si ele un soc termic sau de pH, la fel ca si pestii. Mai citeste inainte ceva si despre acvaristica inainte sa incepi cu lucruri mai complicate si despre care nu stii mai nimic.
Uite cite ceva despre guppy - femela in general nu este colorata si e vizibil mai mare decit masculul. Masculii sunt micuti, dar au o coada lunga si frumos colorata. Xifo pot fi de coloare rosie - marea majoritate, negri, negri cu rosu, verzi. Masculul de xifo are, la maturitate, coada in forma se sabie. Daca ai timp si rabdare sa cauti pe net, sunt sigura ca ai sa gasesti destule informatii. Si este important sa stii ce ai, pentru ca xifo mai au obiceiul sa sara din acvariu, iar in cazul acesta iti trebuie neaparat un bazin acoperit.
Bine ai venit!
Eu te-as sfatui sa te limitezi doar la 2-3 pesti - de talie mica , 1-2 melci si plante, avind in vedere ca acvariul e tare mic. Celelalte vietuitoare nu sunt facute sa traiasca intr-un acvariu. Le chinui.
attilio wrote:.numai ca inoata cu burta in sus.

Si alte detalii nu ne mai dai? Sunt pesti nocturni, sunt pasnici sau nu...
Sa mai afle si altii ceva despre ei, daca tot ai deschis subiectul.
Mitnick wrote:Dupa cum explici tu arata ca un caras cu cocoasa ... Sunt cumva pestisorii astia aurii ?

Carasi cu mustati n-am pomenit pina acum. Probabil e vorba de o specie de catfish. Ramine de cercetat.
attilio wrote:am si eu o intreb. sper sa nu va suparati..nu mai deschid alt post. am cumparat doi pesti din aia care inoata cu burta in sus si nu am reusit sa tin minte cum se numesc.. .speneti mi si mie, va rog..si unde as putea afla ceva despre ei.

Synodontis Eupterus iti spune ceva?
Dark4ce wrote:
P.S.: Daca puteti sa-mi ziceti si mie o adresa de magazin specializat,dar ma refer specializat in adevaratul sens al cuvantului,pe acvaristica,unde, daca te duci sa gasesti totul de la A la Z, v-ash fi recunoscator(eu nu sunt din bucuresti,sunt aici de la sf verii)

Magazine - ar fi Animax, magazinul din Piata Amzei, cel de pe Selari si nu in ultimul rind piata Obor (unde gasesti de toate si mai ieftin ca in magazine).
Dark4ce wrote: problema este ca eu nu schimb apa in bazin,in schimb adaug aproximativ 5 litri pesaptamina,deoarece am o pompa medie si un fel de piatra lunga de vreo 35cm care pompeaza tot timpul zilei aer,si cred ca din cauza asta se evapora aprozimativ 5litri de apa pe sapt...am sa incerc(cu toate ca nu prea am timp) sa schimb apa in bazin la saptamina si cate25% din cate am obs ca trebuie...poate functioneaza..merci mult pentru ajutor.

Schimburile de apa si aspirarea substratului sunt vitale pentru orice acvariu. Nu e suficient doar sa completezi cantitatea evaporata. Si in conditiile pe care le ai acum in bazin, nu e de mirare ca plantele au stagnat si te-ai umplut de alge.
Cit despre plante, poti gasi destule informatii pe forumul vechi (http://oldforum.acvariu.ro).
marius1 wrote:
apropo de "incepatorii scriu prostii"... nu sint guppy ci xipho. cel putin asa mi-au spus unele persoane care se mai pricep...

Ai putea sa-i descri? Poate asa se elucideaza misterul. :mrgreen: Ca nu-s deloc la fel.
Un bec de 20w e cam putin pentru un acvariu de 90l. Mareste sursa de iluminare si atunci plantele se vor dezvolta mai repede si mai frumos, in detrimentul algelor. Ai grija si la cita hrana dai pestilor, pentru ca excesul poate contribui la aparitia lor. Daca schimbi toata apa si speli pietrisul, asta insemana ca trebuie sa cliclezi acvariul din nou. Si ce faci in timpul acesta cu pestii, unde ii tii?
Si nu mai folosi tot felul de chimicale, sunt "mincatori de alge" care isi fac treaba foarte bine. Vezi ca este un articol pe forum despre ei.
ozi wrote:am bagat azi noapte 2 bucati relativ mare de castravete, dar inca n-am observat sa se atinga de el.
deci e mai bine pentru mine sa pun feliute, si nu bucati mari. ok, asa o sa fac.
dar mai sunt curios de un lucru. la mine castravetele pluteste in apa, si cred ca la fel face peste tot. ce sa fac??? sa-l las asa sa pluteasca aiurea sau sa-l agat cu ceva, sa-l prind cu ceva si sa-l las pe fundu acvariului???

Poti pune o piatra peste felia de castravete.
kiwiboy wrote:Am inceput un acvariu de vreo 2 luni. Cei care mi-au mai urmarit posturile pe forumul vechi ... mai stiu cate ceva despre el . Aveam asa:

7 neoni
3 guppy
2 scalari
3 platty


Intre timp ... am primit drept cadou 1 mascul de BETTA SUPERB!!! + 2 jandarmi.

Mentionez ca acvariul meu are aproximativ 75L de apa. Pot trai pasnic toate speciile astea de pesti in acvariul pe care il am? Ce ma sfatuiti? Ideea e ca nu prea pot sa scap de pestii pe care i-am primit cadou ... ca o sa se simta prost persoana care mi-i ia adus

Vad ca la scalari tot nu ai renuntat! :mrgreen: Si acum ai mai primit si alti...In curind o sa se lase cu "scandal" prin acvariul tau, care devine pe zi ce trece tot mai mic pentru cite specii ai pus acolo. Jandarmii nu se tin cite doi, sunt pesti de cird si au nevoie de un acvariu lung ca sa se simta bine. Citeste pe forumul vechi ce s-a scris despre ei. Oricum, ideea este ca iti mai trebuie cel putin inca un acvariu mult mai mare. Pestisorii pe care ii ai acum nu or s-o duca bine pentru multa vreme.

PS Incearca sa-i convingi pe cei care fac asemenea daruri sa te intrebe inainte de a cumpara ceva si sa nu te mai puna astfel in fata faptului implinit.
 
Forum Index » Profile for Dolly » Messages posted by Dolly
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com