[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adu
Forum Index » Profile for adu » Messages posted by adu
Message
http://www.olx.ro/oferta/acvariu-50-...tml#56215db1a8

Raspund doar la telefon: 0733675406

Schimb cu diverse - astept propuneri.
Pret negociabil!
revin cu o intrebare!

Am pus o fir din acvariu pe impamantarea prizei, dar nu a fost suficient, asa ca am pus pe traseul apei din acvariu in filtru un borcan de plastic la care am folosit o presetupa.
Toul a fost in regula cu citirea ph-ului, dar borcanul a cedat si curge(fiind de o slaba calitate)

Intrebarea este: Pot pune sonda in reactorul de co2(in partea de sub burete, unde nu ajung bulele(deci doar co2 dizolvat)), daca aceasta vine prin presetupa, dar este pozitionata cu capul in jos?
Este o sonda de sticla, nereincarcabila.
Am inteles!
Eu am un droser electronic de la osram 2 x 39w si are si impamantare pe care desigur ca nu legato.
Maine am sa leg impamantarea droserului. Mai este necesar sa pun un fir din apa si pe impamantarea prizei?

Locul unde am acvariul este intr-o casa din 1926, boema ce e drept dar instaliatia electrica lasand de dorit. . . nu stiu sigur daca am impamantare. am incerca sa pun plus si minus pe impamantarea prizei de la prelungitor fara nici un efect. Cum pot afla daca am sau nu facuta impamantare si daca da, daca este eficienta?

Astazi ultimul experiment pe care l-am facut a fost in felul urmator:
Am pus sonda intr-un pahar si l-am luat de langa acvariu: sonda a aratat stabil in momentul in care m-am apropiat la aprx 10 cm deasupra capacului a inceput fluctuatia, cand am asezat paharul pe capac fluctuatia a luato razna.
Ideea este ca la mine fluctuatiile sunt de la 7,5 cat este acum setat pana la 9,40(deci foarte mari)

Am incercat de asemeni cu un cablu bagat in apa si capacul ridicat cu celalalt capat al firului pus pe impamantare... valorile cresteau in continuare dar incet, daca iau firul de pe impamantare cres fooarte repede. Si daca il pun pe impamantare si se stabilizeaza se stabilizeaza la o difirenta de aprx 0,35 si las capacul valorile cred de asemeni...

ce ai rezolvat?
Reinvii topicul pentru ca am si eu aceiasi problema... am un arz electronik si o sonda de ph de sticla. nu stiu in ce stare este sonda. atat cat ma pricep si nu prea ma pricep
ar fi in parametrii.
Ideea este ca atunci cand aprind lumina ph-ul creste de la aprx. 7,5 la 9,4.
Am incercat cu un fir pe calorifer fara nici un rezultat.
Droserul nu are facuta impamantarea. . . nu stiu exact daca priza are impamantare. Am masurat impamantarea de la priza cu aparatul si arata ca nu ar avea. in schimb
atunci cand am pus firul in apa si pe impanatarea prizei s-a stabilizat PUTIN!

Ce ma sfatuiti sa fac?
Cumpar poturi de HC si plante de primplan si mijlioc si creveti.
De preferta din Constanta.
Tel: 0733.67.54.06
Crezi c? po?i s? faci un filmule? d? vedem cum se aude? Am g?sit pe YouTube dat nu în?eleg exact zgomotul.
151.00 LEI )
Atunci cum m? sf?tui?i s? procedez, având în vedere c?:

Am un acvariu de 100x55x50 ?i am în posesie dou? filtre: - jbl e900; - eheim 2213(parc?) însemnând un debit de 700l/h, respectiv 400l/h. Pe cel mic l-am luat special pentru a nu pierde debitul celuii mare.

În prim? instan?? când ?tiam c? reactorul îl voi pune pe tur m? gândeam sa pun ?evile de tur a ambelor filtre în acvariu iar ceea de retur pe un singur spraybar, astfel jetul va fii mai puternic deci o mai bun? circula?ie a apei în acvariu plus doua canistre pentru o filtrare mai bun?.

Deci dup? ce spune?i voi eu as face în urm?torul fel: a? pune pe un singur retur ambele filtre, iar pe turul eheim-ului reactorul prin baypass, astfel l?sând sarcina filtr?rii în deosebi jbl-ului pentru c? are o canistr? considerabil mai mare.
am si eu o intrebare:
De ce nu se monteaza pe turul filtrului, astefel apa va curge prin reactor datorita gravitatiei si a vidului format de pompa de apa care trage din canistra,

decat sa impinga biata pompa in sus apa pana in acvariu + rezistenta reactorului, ceea ce rezula un debit micsorat.

mmm? sa imi explice si mie, va rog, cineva de ce nu ar fi bine asa


si in primul rand MULTUMIM PENTRU TURORIAL! (cred ca ar merge facut sticky la hardwere DIY)
Vand o electrovalva Aquamedic. Pret : 170 lei + transport.
Asigur predare personala in Constanta.
asa ma gandesc si eu. si cu toate astea ei recomanda acest substrat exact pentru plantate ! ? ! #%!@!!!!!
Cine stie date despre acest substrat ?! o fi bun de ceva? merge chiar ore folosit ca substrat fertil? asa am vazut pe punga. 2 variante sunt expuse : singur si in combinatie cu aqua basis. Presupun ca
simplus se poate folosii doar pentru plante putin pretentioase si/sau care se hranesc in deosebi din masa apei.

Totusi credeti ca este ok ? mi se pare cam mic diametrul. in plus nici prea greu nu simt ca este, asa ca ma gandesc sa nu inceapa sa se ridice la cea mai mica miscare a apei.
Esti multumita de sera? din ce am observat in filmulete face un anumit zgomot! Cate bule bagi pe secunda si cum functioneaza?!
ce trepied ai?
Stiu ca s-a discutat de 100 de ori si chiar de curand treaba cu co2 bagat in filtru pe in-take. Insa eu vreau sa intreb altceva. Avand in vedere ca co2-ul nu afecteaza in nici un fel bacteriile din filtru singurul lucru care ar putea deranja fiind aerul din filtru ajungand pana la dezamorsarea aceastuia.

Ehhh eu nu stiu exact acum cum puneti voi reactorul, dar din cate am inteles el se pune pe retur.
Intrebarea mea este:
- Nu ar fi mai bine sa folosim un reactor asa de simplu (fara materiale gen bioballs, care ingreuneze debitul) + ca punandu-se pe retur apa trebuie inpinsa o data afara din filtru + prin obstacolele aferente(bioballs);
Si mai bine sa punem reactorul ca in filmulet pe in-take, debitul nefiind afectat apa cazand datorita gravitatiei.
Respectivul exemplu:https://www.youtube.com/watch?v=HblanWnnhzU&feature=endscreen

Sper ca m-am facut inteles
am inteles, multumesc !
S? în?eleg c? nu agrea?i metode de genul?
M-am orientat catre un stingator cu CO2 un G5. Ce spuneti este ok ? Pretul mi se pare decent vine chiar si incarcat se adauga 30 -35 lei la transport. Respectivul mi-a spus ca parghia de la "robinet" vine cu filet de 3 (parca) tzoli. Deci as putea pune un reductor direct? sau e periculo sa nu se descarce la o presiune prea mare si atunci sa sara reductorul(manometrle) in aer.

O fi prea mare si prea greu? pentru mie este ok ca nu este foarte inalt, Robinet am inteles ca pot sa ii montez cu aprx 50 de lei la statia de reumplere.

Mai exact: http://www.shop-psi.ro/index.php?page=shop.product_details&flypage=shop.flypage&product_id=27&category_id=1&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&Itemid=6
da, am pus osmoza pentru ca apa la noi se stie ca e foarte dura, nu am pus-o dup? nici criteriu doar în ideea de a nu mai fii apa a?a de dur?. Acum apa in acvariu cred ca este jumate canal jumate osmoza. sa contui acum asa? Am sa reduc lumina atunci la 6-7 ore. Cum sa o cresc, pana la cat si cand?
Despre microsurm stiu sigur ca venit asa pentru ca l-am vazut, despre anubius nana in schimb exista probabilitatea sa fi avut si ea si acum sa fi explodat. Am sa caut (nu stiu cand am sa gasesc) ceva planta cu crestere rapida singurele care sunt cat de cat acum sunt niste pui de blyxe.
Am sa opresc si fertilizarea tot astazi.

Daca credeti ca e nevoie pot sa fac si un blackout.
 
Forum Index » Profile for adu » Messages posted by adu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com