[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Luka
Forum Index » Profile for Luka » Messages posted by Luka
Message
Dupa ce am modificat capacul, background de culoare neagra, inlocuit neonul AquaGlo cu Philips TLD 830 si adaugat cateva plante.... vin si eu cu un update..

╔═══════════════════════╗
╠══╦═ ► Plante :
║╔═╝
║╟ Riccia “darf”
║╟ Micranthemum Micranthemoides
║╟ Heteranthera Zosterifolia
║╟ Hygrofila Polisperma Rosanervig
║╟ Hygrofila Stricta
║╟ Myriofillum
║╟ Myriofillum
║╟ Pogostemon Helferi
╠╩══════════════════════╝
╠═══════════════════════╗
╠══╦═ ►Iluminat :
║╔═╝
║╟ 1x15w FloraGlo
║╟ 1x15w SunGlo
║╟ 1x15w Philips TLD 830
╠╩══════════════════════╝
╠═══════════════════════╗
╠══╦═ ►Fertilizare :
║╔═╝
║╟ Ferropol - 1ml zilnic
║╟ CO2 (bomba)
╠╩══════════════════════╝
╠═══════════════════════╗
╠══╦═ ►Pesti :
║╔═╝
║╟ 15 Neoni
║╟ 6 Zebre
╠╩══════════════════════╝
╠═══════════════════════╗
╠══╦═ ►Nevertebrate :
║╔═╝
║╟ 8 creveti Red Cherry
╠╩══════════════════════╝
╠═══════════════════════╗
╠════ ► :foto:FOTO ::foto:


1.image.................................2.image.................................3.image ..............................4. image
......................................5.image ................................6.image ...............................7.image
8.image ................................9.image ............................10.image ............................11.image
lasa un o adresa Val, iti trimit eu...
Constanteni sunt ca melci aia care isi fac veacu' in substrat.. la un moment dat veti avea mai multi "melci" decat "pietris"....folositi domne capcane
buna idee...thx Razvan
pc.ciprian wrote:imi place....bravo
ca si sugestii ...
1 incearca sa faci ceva cu ditamai sticloiu ala ca se vede urat
2 baga o tufa de ceva in stanga dupa piatra, sau astepti sa creasca zosterifolia?
3 tre sa iti arat intr`o zi cum arata capacul meu, am taiat din cutia cu droserul , pentru a imi lumina mult si partea din spate a bazinului ...o sa fie destul de umbrita, vei vedea in timp cum vor creste plantele...iar tot ce ai pe background tinde sa vina in mijlocul acvariului, spre locul unde a mai multa lumina


1.Momentan alta solutie nu am..poate imi zici cum ai tu reactorul de CO2
2.Am zosterifolia in spatele pietrei..astept sa creasca
3.Initial asa am vrut sa fac..sa decupez capacul vezi foto image dar nu am am fost pregatit cu tot ce-mi trebuie..”capetele” care le-am folosit la neoane sunt prea mari image si ar fi atins de filtru intern..la urmatoarea miscare as il fac..da..ar trebui sa vad si capacul tau, dau o fuga intr-o zi la tine.

pc.ciprian wrote:intrebari :

1 ce background ai acum? pare ca e gen pietre, sau e poza?

2. de unde ai gasit staniol autocolant si cati de bani
3 cum ai reusit sa il pui perfect intins ?
I NEED THAT
4. ce ai de gand sa faci in bazinul de jos?


Raspuns:
1. e autocolant negru…nu se uscase inca “lipiciul” acum e in ordine..
2. sa nu ma intelegi gresit..nu e chiar staniol..e autocolant care imita bine staniolul..era bun daca gaseam staniol..dar merge si asta. image .Din Brick l-am cumparat.e un raion cum intri in spate-stanga cu tapet,autocolante,cornize etc….costa 9Lei ML pe 45cm latime parca.
3.pff jale..4ore mi-a luat..cuter+lama+feon si MULTA rabdare (iti dai seama ca trebuiesc date jos neoanele..dus in cada..spalat degresat..uscat..etc)
4.bazin de reproducere :scalari: image image :scalari:
in sfarsit am terminat si eu treaba...
In interiorul capacului am lipit un autocolant (staniol) sper sa ajute :soare: ..inainte era negru


capacul arata cam asa image image



acvariu inainte ══► image.......acvariu dupa ══► image

mai am de lucrat la partea de jos..sa pun neon, capac..tot ce trebuie..
Salut Laure', bine ai venit!
Bine ai venit Razvan! Fiul meu are 9 ani si tot ce fac...fac pentru el (mine)
arata chiar bine pentru inceput cu rabdare o sa arate si mai bine :bravo2: asteptam un update cu ceva :foto:
m-am apucat de treaba :yeah2:
Am gasit neon Philips TLD 830

...am sunat ieri la Eurovial si mi-a raspuns o cucoana...mi-a zis ca nu are de 15W dar am ascultat vorbele lu' Ciprian si am dat o fuga personal pana acolo...ei ce sa vezi..aveau frate ..am luat doua...sa fie.
La insistentele lu' Razvan am cumparat si autocolant negru..sa-l inlocuiesc pe cel existent (albastru)..tre' sa modific si capacu..si "dulapul" pe care sta acvariul...am de treaba nu gluma

hai ca am luat "virusu"..gata stati pe'aproape
ketamina wrote:de unde ai luat riccia ? caut si nu gasesc....... in iasi nu mai exista.. a fost ..


Am luat riccia de la pc.ciprian..caruia ii multumesc..abia astept sa imi acopere integral pietrele alea


onur99 wrote:Salut Luka si bine ai venit. Frumoase poze.


sal onur …multam’fain
hop si eu cu niste poze...

nu prea e plantat..dar am sa mai adaug ceva plante..

image image image image image

image image image image image

revin cu un update in zilele ce urmeaza...
so strans si moldoveni oleaca!!! parinti mei sunt din Suceva ..m-am nascut eu in Constanta...dar sanjili....

Bine ai venit!
mancalar' tata pe el ...uite'l unde era...bun venit...sper sa ne gasim intr-o vineri la o

Best Regards,
Luka
uitel si pe nenea' Razvan ... Bine ai venit si multam' pentru tot ajutorul care mi l-ai acordat...sper sa o faci in continuare :jumpers:
Bun venit..sunt nou si eu ,ma bucur sa gasesc aici un numar mare de constanteni..nu stiu daca avem toti loc la Peperoni..mai bine ne strangem in gara ..joke
PAPILLON wrote:Salutare Luka !


Bine ai venit ! Cu toate ca acelasi lucru il pot spune si despre mine care mi am facut cont de foarte putin timp.Asa ca rectific.Bine am venit !
Cu ocazia aceasta ,pentru ca ai amintit ,tin sa il salut si pe colegul meu Razvan Radu.
Dupa cum bine stii sau nu(aici fetele de la marketind trebuie sa fie de vina) noi (acvaristii de top din Constanta ) )ne intalnim in fiecare vineri la ora 19 la Peperonni, zona Capitol.Te asteptam mai ales ca vinerea aceasta avem trei invitati speciali: Amano , Oliver Knott si Tom Barr.


Cu prietenie,
Papillon


ps:am glumit cand m am referit la cei trei invitati speciali.Chiar si cand am formulat:acvaristii de top din Constanta.Oricum te asteptam


multam' de invitatie PAPILLON :jumpers: din pacate nu pot veni azi..dar cu siguranta la intalnirile ce urmeaza voi fi acolo.. mai ales ca am si ceva prieteni printre "personalul" de acolo

Razvan Radu wrote:Desi sunt prea proaspat (si zemos) ca sa fac bun-venituri pe forumul acesta nu pot sa ma abtin asa ca: Bine ai venit, Luka! Si tin sa salut si pe toata lumea care ma saluta si in special pe Papillon fara de care multe lucruri nu ar fi fost posibile. Luke, eu ti-am zis sa schimbi aquaglo-ul sau sa mai adaugi un neon, ca acusi zice lumea ca te-am invatat de rau :-P


stai linistit Ravan,mi-au prins bine sfaturile tale ...aquaglo-ul il skimb..dar cine ma ajuta sa gasesc un 830 fie el osram sau phillips de 15w..dau o cafea la Peperonni
sal Cipri' ti-am citit tot jurnalul..si am avut si eu ce invata din el avand un acvariu asemanator , imi place cum ti-ai aranjat acvariul si sunt bucuros ca ti-au venit microrasborele vreau sa le vad :foto: ..nu ma uita cu H.C.Cuba..cateva firicele acolo.
alexthe1 wrote:Ce ma bucur cand vad topicuri de genul asta (constanteni)
Sunt curios cum se inteleg zebrele cu crevetii...


cu zebrele se inteleg foarte f.bine..neoni sunt mai curiosi si se apropie de ei zebrele aproape ca nu-i baga in seama...
 
Forum Index » Profile for Luka » Messages posted by Luka
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com