[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Marti
Forum Index » Profile for Marti » Messages posted by Marti
Message
Va multumesc tuturor. Intreg pachetul a plecat in seara asta catre Roni.

Topicul se poate inchide.
Salut,

Am recitit primul post si mi-am dat seama ca am gresit dimensiunile bazinului cand am scris. Dimensiunile corecte sunt: 50 cm (L) x 50 cm (l) x 40 cm (H).

Pachetul este rezervat pana sambata.

Poza image
Deocamdata se vinde doar pachet intreg.

La lista de mai sus se mai adauga sistem ATO DIY cu doi senzori plutitorI
Se vinde pachetul intreg la pretul de 400 de lei. Motivul vanzarii: ma mut si nu se mai potriveste casei.

Pachetul contine:

1. vietati: pesti: 2 clowni si un royal gramma; corali: Kenya tree, gorgonia, 2 pui de devil’s finger, ciupercute rhodactis (3 bucati), ciuperci rosii si verzi - normale, 2 pui sarcophyton, 1 melc si 1 hermit.
2. decor: piatra vie
3. bazin cub 50cm (L) x 50cm (l) x 50cm (H). Sticla ultraclara de 8 mm, fund dublu. Bazinul are decor din piatra de recif lipit pe doi pereti si sistemul de circulare a apei inspre / dinspre sump este de tip bean animal, silentios.
4. Pompa de valuri tunze si koralia nano;
5. pompa de recirculare JBL (2500 - 3000 litri / ora);
6. sistem de iluminare DIY cu arduino pe 4 canale. In prezent canalul royal blue nu functioneaza (probabil este un led ars). Canale care functioneaza complet: alb, albastru si un canal mixt rosu / verde.
7. sump - contine siporax (1-2 litri) si denitrate (1-2 litri), skimmer nac 3 (sau 3,5, nu stiu exact).
8. bazin de sticla pentru apa de osmoza;
9. standul este din pal 18 mm cu pereti laterali dubli.
10. Se ofera in plus fata de cele de mai sus tot ce mai am prin casa legat de acvaristica: sare (aprox. jumatate de galeata de Aqua forest), skimmer tunze 9004 functional dar cu accesoriile de prindere geamuri lipsa (a functionat si la mine dar acum il tin doar de rezerva), diverse pompe, aiptasia x, furtune, salimetru plutitor, test de KH (sper sa mai fie in valabilitate), un pH controller (DIY: l-am folosit la plantat si a functionat foarte bine. in prezent nu este folosit), mancare congelata etc.

E bine de stiut:
- acvariul contine aiptasia dar nu am avut niciodata invazie, am tinut-o sub control cu aiptasia x si crevete (in prezent doar aiptasia x);
- acvariul are ceva alge paroase dar nu multe, il tin cat se poate din schimburi de apa + skimmer si pietrele din sump;
- pachetul se ridica de la locuinta mea din Bucuresti - Crangasi si nu asigur transport. Trebuie sa veniti cel putin 2 baieti sa il manipulati (acvariul cel putin este destul de greu din cauza sticlei groase si a decorului.

Pentru orice intrebare suplimentara va stau la dispozitie in privat.
image
Salut,

vreau sa compartimentez sumpul pentru a organiza un refugium acolo. Operatiunea vreau sa o fac cu sumpul in functiune. Nu am posibilitatea sa-l scot si sa-l golesc.
Ce optiuni am?

Multumesc.
Ok,

Las crevetele acolo. Ce e de facut? Sa ma apuc sa dozez ceva? Ce?

In afara de culoarea diferita a celor doua pete mai mici nu vad nimic altceva. Pestele iese la mancare.
Salut,

De vreo 2-3 saptamani am observat ca goby-ul meu galben are din nou o pata alba pe spate. Nu e prima data cand observ asta la goby si stiam ca pata aia il avea ca si cauza pe cleaner shrimp si ca situatia s-a remediat relativ repede si fara interventia mea.

Astazi am observat ca pe pata cea alba de pe spatele pestelui sunt doua pete mai micute, parca de culoare mai inchisa... in timp ce ma uitam in acvariu, observ cleanerul ca se duce fix pe goby si il scobea efectiv pe spate, fix intr-unul din punctele alea mai inchise la culoare, pestele fiind clar ca sufera din pricina asta.

Intrebarea mea este: ce fac? Sa incerc sa prind cleanerul sau pestele? Pot sa fac o capcana de shrimpi? Cum?
Problema este ca nu am cum sa instalez un bazin de carantina si parca as prefera sa izolez cleanerul in refugium pana isi revine pestele.

Ce sfaturi imi dati?
Salut,

Acum vreo 3 zile am observat pe nisip un fragment de aprox. 2 cm dintr-un brat de brittle starfish (exemplarul meu de brittle starfish are tentaculele de aprox. 5 cm).
Am observat atunci ca ciotul ala se misca.
Ei bine, ciotul ala se misca si acum, pare a fi viu in continuare, se misca, mai ridica o extremitate, se mai suceste etc.
Steaua pare a fi bine, in seara asta a mancat bucati de midii, se plimba prin pietre, nu pare a avea vreo problema.
Celelalte vietati sunt bine, pestii manaca bine, sunt pofticiosi, coralii se hidrateaza.

Din ciotul ala se formeaza o noua stea brittle? Pot afirma ca ciotul ala este viu? Sa ma astept la ce este mai rau pentru starfishul meu?

Astept pareri.
Sau schimb pe o echipa de nassarius.
Salut am o piatra acoperita cu:
- ciuperci rosii;
- ciuperci verzi;
- paly (cred) argintiu - verzui;
- xenia.

Vrea s-o schimb pe EUphyllia, candy cane, brain coral sau pe alt coral usor si neagresiv pe care nu-l am.

Piatra este cam cat o palma deschisa...poate un picut mai mica de-atat. Vedeti imaginea de mai jos. Scuzati calitatea pozei dar e facuta cu telefonul intr-un acvariu iluminat cu led....

Anuntul este valabil numai in Bucuresti. Oferte si alte discutii pe privat.
Multumesc!

Marinel

image
vezi PM.
smilie
Cand ma inturnez o sa te apelez. Craciun cu de toate si ficat de fier iti doresc!

Dane, nu pot maine...Intre sarbatori esti disponibil?

In principiu da. Iti zic mai incolo, sa vad ce planuri are neasta-mea cu plecarea de Craciun.
e cam nasol pentru mine, este perioada in care imi iau copilu' de la gradi. In jurul pranzului?
ma bag. cand esti disponibil?
Salut,

Daca recolteaza cineva chaeto in perioada urmatoare si e din Bucuresti, sa ma anunte si pe mine ca il scap de un manunchi.

Mersi frumos.
Am dat si eu comanda aidneauri si cu totul (transport, tva) m-a dus la 150 si ceva. Daca luam doua bidoane, probabil ca nu mai plateam transportul si ar fi ajuns la 130 si ceva.
La urmatoarea comanda comuna din surse mai "eftine" dati sfoara in tara si o sa fac tot posibilul sa ma alatur si eu.

Da-mi datele alea, te rog.
Multumesc.
Se mai fac achizitii de scrubber? As vrea si eu un bidon. Cand mai dati comanda anuntati-ma si pe mine, va rog.
Multumesc.
 
Forum Index » Profile for Marti » Messages posted by Marti
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com