[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bulan77
Forum Index » Profile for bulan77 » Messages posted by bulan77
Message
Sunt skimmere care ai optiunea asta, trebuie doar sa le cauti, oricum cred ca sunt mai scumpe
foarte frumos acvariul , aparatul nu surprinde adevaratul lui potential
Pot sa spun ca a fost dragoste la prima vedere cu mandarinul , mic si colorat, trebuie sa am si eu unul
Sunt de aceiasi parere, cred ca ai putea tine ceva corali usori, soft. Astea sunt nepretentiosi. Ca si vietati chear nu stiu ce ai putea baga, poate o combinatie de yellow goby si pistol shrimp, eventual 1 crevete, poate mai are loc si un melc . Nu prea ai multe de ales la volumul acesta de apa
Eu as renunta doar la damsel - pesti mici si rai , mai bine ceva pasnic, acvariu relax

Ps. Chromis daca e doar o bucata e ca patrunjelul in supa
te asiguri ca nu revine foarte multa apa din display in sump , si totul va fi ok
Eu as face latimea de 60 , 5 cm conteaza
Overflow box-ul l-as face extern , cu gauri date in acvariu , sau cel mai bine faci un decupaj pe latura din spate si pui piaptanul acolo , asa am eu si consider ca e cel mai ok si din punct de vedere tehnic si estetic.

Sumpul l-as compartimenta in - refugiu -> skimmer -> pompa -> ato separat iar daca nu esti hotarat asupra refugiului as face 3 camere - skimmer si reactoare -> pompa -> ato

Succes cu proiectul !
Nu are rost sa faci nici un fel de tratament pentru dino si alge, banii aruncati pe geam si stres ptr acvariu.
E cam mult 6 cuburi pe zi , eu am 7 pesti si le dau un cub jumatate pe zi ), nu am avut nici un fel de probleme cu ei
nu are rost , daca ti fosfati mici si no3 lafel , dispar singure
La inceput ma ingrijoram si eu cand vedeam alge , dar cu timpul am invatat sa nu mai intervin asa des in acvariul si sa il las sa isi faca treaba singur -> cea mai buna decizie

PS : ai nevoie de melci care sa isi faca treaba bine , eu am 3 trochus snail si sunt foarte multumit de randamentul lor raportat la timpul si munca depusa de ei
E normal sa mai aparata alge , mai ales ca acvariul nu este maturizat complet.
Poti scadea perioada de iluminat , curatarea manuala a algelor si adaugarea unor melci care sa te ajute la curatarea algelor.

In rest , poti lasa acvariul in pace , nu mai adauga nimic , vor trece de la sine
foarte frumos si colorat , imi plac mult pesti
Felicitari smilie
arata foarte bine pesti , un rockscape mai interesant ar mai trebui
ne puteti spune si noua de ce reprezentati vorbiti , sa stim si noi sa ne ferim de el
Chelmonul meu nu mananca decat mysis , nu vrea sa se atinga de alceva , am tot incercat si artemia si brine shrimp.
Gusta si dupaia scuipa totul , in rest e inebunit dupa mysis
Al meu a mancat dupa 2 zile , doar sa opresti pompele de valuri , e destul de lent si timid la inceput , nu prea se chinuie sa se bage in fata altor pesti
viermele penat va fi hrana vie , mai bine il muti in sump
Nu fi pesimist, mai lasa noul locatar sa se obisnuiasca cu imprejurarile.

Pestele arata grozav! Deabea astept sa vad o filmare cu acvariul si cu el hoinarind!
Articol de nota 10.Doresc sa multumesc celor care isi aloca timp pentru a studia acest subiect si pentru ca au rabdare si dorinta sa il explice si celorlalti.
Avantajul mentenantei aplicate de tine : "Nu ma doare spatele" .
Ps: foarte simplu si placut ochiului acvariul tau smilie
arata bine , frumosi zoasi
melcu wrote:Cred ca trebuie sa gasesti o alta solutie. Becul ala lumineaza ok problema este ca o sa umpli sumpul de alge si nu au sa fie algele care vrei !


Sunt de aceiasi parere, am avut acelasi bec cu aceiasi pozitionare si in acelasi compartiment al sumpului . Rezultate bune doar ca tot sumpul era plin de alge care intrau in pompa si urcau in acvariu.
mi se pare doar mie , sau maestru pavelescu sa pus pe treaba serioasa in ultima vreme?
De cate ori intru pe forum de atatea ori gasesc ceva nou bricolat de el


PS: A iesit foarte bine acvariul , dupa cat ai fost de pesimist la inceput cu el , atata ti-a iesit de bine , respecte smilie
 
Forum Index » Profile for bulan77 » Messages posted by bulan77
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com