[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Claudiu1978
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Message
Cei de unde este luat acvariul zic ca acele intarituri, pe care ei nu le numesc asa sunt pentru un eventual capac de sticla, parca suporti zic ei.
La un moment dat aveau si cu sticla de 8 mm, fara acei suporti. Venea cu capac cu un neon t8, cred, si un filtru intern cu spray bar. Plus ca era cu silicon negru. Dar automat ca este sau era mai scump.
Daca o intri la ei pe site o sa vezi verziunea de 126 de litri, a celui de dare zic mai sus.

Nu prea ma incanta faptul ca se curbeaza. Acvariile sunt facute de ocean free.

Nu stiu, o sa ma mai gandesc. Intre timp o sa vad si cum evolueaza la tine.
Gata..unul l-am pierdut. Al doilea trage sa moara. E tot umflat, plin de pete sangerii, ochii umflati, trage greu aer. Cel mic inca pare ok. Sunt iar sub tratament sera baktopur direct.

Deci nu-mi dau seama ce s-a putut intampla de ieri pana azi, sau mai exact in seara asta. Pareau ok cand am ajuns acasa.

Totul este atat de relativ si descumpanitor in acelasi timp.

Imi pare rau micutilor.

Din pacate cred ca-i pierd.
Aseara le-am facut un schimb de apa ee 50%, dupa ce le-am dat sa manance.
Azi la fel.
Numai ca apa parea a fi cam tulbure, chiar si dupa schimb si dupa ce am facut curat in acvariul comunitar am zis sa-i mut la loc. Cand l-am prins pe unul din ei, care culmea parea a fi cel mai bine, si l-am pus in punga cu apa din acvariul de carantina, a picat pe-o parte si nu s-a mai redresat. Cel cu flotabilitatea, acum vad ca are pete rosii pe corp. Astia doi au si ochii bulbucati. Cel de-at treilea pare ca rezista, desi ma indoiesc ca ar fi bine.

I-am pus inapoi in acvariul de carantina din punga.
Unul sta sa-si dea duhul, sta pe -o parte si abia daca mai respira..sta cu gura deschisa. Ceilalti doi au o pozitie normala , dar clar se vad petele rosii de pe corp.


Deci chiar nu stiu ce sa le mai fac.

Imi pare asa de rau de ei...chiar credeam ca i-am salvat.

Ce pot sa mai fac?
Multam de raspusnsul prompt.

Astept pozele.

Culmea este ca ce ai enumerat tu ca suport prin casa, este deja ocupat de 2 acvarii. Ala comunitar 45 l si unul al puilor de guppy - 25 l. Plus ca pe birou la calculator este acvariul carantina cu cei 3 cory, care nu ar face fata la unul de 81 litri.

Deci trebuie si suport, asa ca sa fie frumos.

Mai cam speriat cu curbura geamurilor, desi la inaltimea de 45 cm, ma gandisem si eu ca ar putea exista aceasta posibilitate. Dar tot asa am gandit si eu....exista totusi intarituri. Sicla este cam subtire ..5mm, ar fost mult bine daca era de 8mm.

Salut Paradoxx!

Cum este acvariul acesta? Din poze nu prea imi dau seama.
l-am vazut si eu la cei de la Aquarium Prest. 145 lei bucata.
Ce ma dezamageste este faptul ca are silicon transparent. Vroiam negru. Dar sa zicem ca s-ar putea trece peste acest aspect.
De mult ma bate gandul sa-l cumpar ca sa sa-l inlocuiesc pe cel de 45 litri brut si sa mut totul in el...asta pt ca ma gandesc si la hoplo. Azi dimineata l-am masurat ( era langa geam ) si are cam 11 cm. Nici asta de 81 litri nu e prea mare, dar oricum este mai mare fata de ce am eu.

Problema este ca va trebui sa-i fac si suport. Si nu asta ar fi problema, ci lipsa banilor. Numai acvariu si suportul cred ca m-ar duce cam la 5oo Ron.

Altul mai mare nu vreau pt ca ar presupune inlocuirea unei parti din tehnica pe care o am acum si ma gandesc mai mult la lampa, a carei lungime este de maxim 60 cm. ( 2 T5 X 24W ). In rest, filtrul extern cred ca ii va face fata -eheim ecco pro 130 ( pt acvarii intre 60 -130 litri ), plus ca mai am un hang on, pt filtrare mecanica, ocean free hang on - us 1 cu surface skimmer.

Te rog pune niste poze mai edificatoare, mai ales ca spui ca apa este acum perfecta.
Multumesc Faye!
Perfect plauzibil si posibil ceea ce ai spus in legatura cu flotabilitatea si finrot datorit unei infectii interne.

Dar nu pot sa nu ma gandesc ca parca prea a coincis momentul hranirii si deprecierii calitatii apei cu aparitia finrotului si a schimbarii la culoare a pestilor, in conditiile in care pana la acel moment totul mergea bine, pana si pestele nu mai avea probleme de a se sustine pe fundul acvariului.

Pana sa-i hranesc, toti aveau o culoare normala, aripioarele si cozile erau perfect normale, nu mai prezentau urme de pete sau ca ar fi roase, dezintegrate, avau o culoare limpede, clara. Acum sunt intunecate, iar cel cu partzaitul are coada pe jumatate mancata. Si asta doar intr-un interval de aproximativ 12 ore.
Mai bine nu-i mai hraneam sau le puneam mult mai putin. Initial chiar am fost tentat sa le mai iau din hrana data, dar vazandu-i ca mananca, am zis sa-i las in pace, mai ales ca dupa ce le-am pus de papa cu greu au venit la ea.

Am gresit.
Sper sa nu se aplice regula...greseala se plateste.

In seara asta, ce zici, mai fac schimbul de 50% de apa cum scrie pe prospectul medicamentului, avand in vedere ca se implinesc 3 zile de cand le-am dat doza recomandata de medicament? Sau las pe maine?

Te intreb pt ca deja am facut un schimb de apa, dar am facut si redozarea medicamentului.
Deci in mod normal doza de medicament recomandata nu a fost intrerupta, el regasindu-se in apa in aceeasi cantitate ca si la inceputul tratamentului.

Daca ar fi sa merg pe logica, ma gandesc ca totusi ar trebui sa realizez schimbul de apa, ca sa reduc si cantitatea de medicament si astfel sa respect intructiunile de pe prospect.

Acvariul acum.

A doua poza e acvariul puilor de guppy.
Un pic offtopic:

Hai sa va arat si cum arata acvariul inainte ( dupa ce am scos din el pietrele cu microsorum pteropus si cioata cu anubias, pe care l-am pus in acvariul de 25 de l al puilor de guppy ) si cum arata acum, dupa montarea radacilor red moore, cu anubias nana petit, microsorum pteropus si Christmas moss. Urmeaza poze .
Multumes Faye.
Deja am facut schimbul de apa si am redozat medicamentul.
Cred ca le-am pus prea multa mancare...nu cred sunt singur...zici ca sunt idiot. Acum realizez..nu stiu fe a fost in capul meu.
Ca sa-ti faci o idee cred ca a fost cam jumatate, poate un pic mai putin, de pastila pt pesti de fund de la Jbl -novo tab. Le aveam taiate deja in jumatati cand ii hraneam in acvariul comunitar. Dar erau si bucati mai mici rezultate in urma procesului de taiere a tabletei. Eu am pus aseara 2 bucatele mici.

Sper sa nu fie ce zici tu legat de flotabilitate. De ieri nu a mai avut probleme. Spun asta pt ca pana ieri, dupa ce il scoteam sa-i scot aerul, la cel mult 3-4 ore problema reaparea. Acum au trecut mai mult de 12 ore si vad ca se poate mentine foarte bine pe fundul acvariului.

Aseara erau toti bine pana sa le pun de mancare si tot asa dupa ce au mancat toti. Sunt socat insa de cat de repede degradarea caliatii apei a putut sa-i afecteze coada. Apa era infecta, tulbure, cum am scris si mai sus, cu acel puf care se regasea in masa apei, pe furtunul de apa. Acum s-a mai limpezit, am curatat furtunul la chiveta, am aspirat fundul acvariului...in total 5 litri de apa din 12, 5 cat este in acvariu.

Mai fac diseara schimbul de apa de 50% asa cum recomanda cei de la sera?

Pesti cred ca o sa-i las impreuna, deocamdata, ca sa nu ramana singur si sa fie stresat mai mult decat este cazul.

Cand va fi sa-i scot, ii bag intr-o punga cu apa din acvariul de carantina, si ii aclimatizez in mod obisnuit, adica 10 m inute sa se obisnuiasca cu temperatura din acvariul comunitar, dupa care, timp de 20 de minute torn, treptat apa din acvariul in care vreau sa-i introduc?


Multumesc!
Update situatie cory:

Cory cu problema de flotabilitate vad ca este bine. Vad ca se poate mentine de fund.
Problema este ca dupa de i-am hranit aseara, apa a devenit mai tulbure, iar pe furtunul de aer s-a format o mazga albicioasa, ca un fel de vata, care a dezvoltat si niste firicele poroase care plutesc prin apa.
Cory, si-au schimbat un pic culoarea, iar cel cu problema ee flotabilitate are si coada afectata....parca ar fi mancata.

Sa fac un schimb de apa sa curat resturile de mancare din acvariu si furtunul de aer si sa redozez medicamentul?

In seara asta la 22.30 se implinesc 3 zile de tratament, ora la ca trebuie sa fac schimbul de apa de 50%.
Sa fac acum schimbul de apa? Mai trebuie sa redozez proportionel cu cata apa scot?

Va rog spuneti-mi ce sa fac?

Asta vroiam si eu sa zic...cum nano? La dimensiunile pe care le-a dat Dariana.
Acvarii nano sunt cele care au un litraj cuprins intre 10 si cel mult 40 de litri. Cel putin asa stiu eu.

Le-am dat sa manance...au papat toti.
Totusi cred ca cel cu problema de flotabilitate are ceva la vezica inotatoare. Inainte de a le pune de mancare i-am mai scos o data aerul .

Sper ca acum ca a si mancat sa fie mai bine.
De scufundat se scufunda fara nicio problema. Atunci ma apuc de treaba.

Macar sa partzaie cu folos .
Acum sta pe fundul acvariului. Sa speram ca nu o sa mai fie nevoie de partzaieli.

Multumesc pt replay si te tin la curent cu tot de se va intampla de acum incolo.
Update situatie cory:

Cel cu probleme de flotabilitate, inca nu poate sa se mentina pe fundul acvariului...asta dupa ce vine la suprafata ca sa traga o gura de aer.

Asa ca l-am scos cu minciogul, si am inceput sa-l apas cu degetul usor pe burtica. Surpriza a fost sa scotea gazele pe fund, ca sa zic asa, parca partaia . Se vedea cum ies bulele de aer prin orificul din zona cozii. I-am dat drumul in acvariu s-a scufundat imediat si acolo a ramas.

Sper, totusi, sa nu aibe probleme cu vezica inotatoare. Sper sa fie doar o simpla aerofagie.
O intrebare... Stiu ca este un pic offtopic dar are si un pic legatura cu problemele cu care ma confrunt la momentul actual.

Deci... dupa cum am scris undeva mai sus am achizitionat niste radacini red moore micute din care as vrea sa creez ceva..nici eu nu stiu...dar voi vedea.

Vreau sa le introduc in acavariul comunitar din care am scos pestii cory care acum sunt in carantina.

Le-am achizitionat in data de 09.06.2015. Am fiert la ele toata seara respectiva si a doua zi. Nu am pus sare. Apa finala ( de la ultima fierbere ) nu mai era asa de maronie ca la inceput, ceea ce inseamna ca a iesit mare parte din tanin. Apa nu era total limpede, dar oricum mult, mult mai curata.

De atunci stau intr-o galeata cu apa... apa o improspatez zilnic. As vrea sa atasez de ele niste christmas moss, anubias nana petit si niste microsorum pteropus. Asta intentionez, voi vedea pe parcurs ...bineinteles si in functie de cum se va vedea.

Problema este ca inca se formeaza mucus pe 2 dintre radacinile moor.
Este ok daca, totusi, le bag in acvariu in situatia asta ( stiind ca formeaza mucus). Stiu ca in principiu nu dauneaza pestilor si caoricum in timp va disparea, dar intreb. Plus ca mai este si un melc nerita caruia credca ii va face placere sa se infrupte din mucusul ala, cred.

Ce parare aveti?

Multumesc!

Daca este offtopic, rog sa fie mutat subiectul acolo unde ii este locul...eu nu am gasit unde.
Situatie azi:

De asta noapte, atipisem pe canapea, cory cu probleme de flotabilitate incepuse iar sa nu poata sa se mentina pe fundul acvariului. L-am lasat asa cum era, zicand fie ce-o fi...eram prea somnoros ca sa-i mai fac ceva la ora aceea.

Dimineata, tot la fel...se chinuia sa-si mentina pozitia. Am procedat la fel ca aseara, numai ca acum l-am scos de 3 ori din apa, totul petrecandu-se cam in 10-15 minute.
Tot la fel, dupa ce l-am reintrodus a doua oara in acvariu, a scos vreo 3 bule de aer pe gura. Acum pare ok, poate sta normal pe fundul acvariului langa ceilalti cory.

In rest par a fi ok. In seara asta o sa le dau sa manance.
Asa cum vorbit cu Faye azi dimineata, am procedat la refacerea testului de apa in acvariul comunitar.
Azi n-am mai facut schimb de apa, testul este facut la aprox. 3 ore de la hranirea pestilor.

Cl -0 mg/l
Ph-6,8 -7, 2
Kh - 6ºd
Gh - > 7ºd
NO2 - 0
NO3-0-10 mg/l


Cory la ora asta.
Cel care avea probleme cu flotabilitatea, in momentul de fata nu mai are.
Ce ma supara, ca sa zic asa, este faptul ca cel de-al doilea cory, cel cu coada patata ( si cel mai mic dintre cei 3 ) pare a avea si el branhiile rosii, cel puin pe partea stanga se vede cel mai bine.

Intreb si eu..nu ar fi trebuit sa se vada dupa o zi de tratament, 24 de ore, o imbunatatire a starii lor sau cel putin o impiedicare a aparitiei acestor pete rosii din zona branhiilor?

Acum ca am vorbit si de stresarea pastilor, este posibil sa ii fi stresat un pic cand l-am fugarit un pic prin acvariu pe cel cu probleme de flotabilitate.

Inca o data, sper ca sera baktopur direct sa fi fie solutia aleasa corect.

Voi reveni cu detalii maine.
Gata...l-am scos pe un tocator cu suprafata lucioasa...de 2 ori.
Stand pe o parte nu prea se zbatea. Asa ca l-am tot miscat usor cu degetul pana a inceput sa se zbata...ajungand astfel pe burta.

Totul a durat aproximativ un minut.

In prealabil am umezit suprafata tocatorului cu apa din acvariu.

Acum vad ca sta pe fundul bazinului.

Chiar am observat cum, imediat dupa ce l-am reintrodus a doua oara in avariu, incerca sa se mentina pe fund si din gura i-au iesit 2 bule de aer.

Acum vad ca sta langa fratiorii lui.

Cu ocazia scoaterii din acvariu m-am uitat si pe corp, nu avea niciun fel de inflamatii, roseli sau alte dracovenii.


P.S.
Cele 2 scoateri din acvariu au survenit pe parcursul a aproximativ 1 ora. Fiecare iesire a durat cam 1 minut, 1 minut si ceva.

Sa fie oare aerofagie? In aceste cazuri se recomanda scoaterea pestelui pe un platou umed si lasat sa se zbata pt a scoate excesul de aer/ gaze.

Il mai las un pic sa vad ce face si pe riscul meu cred ca voi incarca cele de mai sus.


Intre timp poate careva stie ceva mai mult si poate ma ajuta in acest sens.

Iata ce am gasit despre aerofagie, citez:
Numele bolii:
Aerofagie
Simptome:
Abdomen balonat, din gura ies bule de aer, pestii plutesc la suprafata apei cu abdomenul in sus sau in pozitie verticala cu gura deschisa
Cauza:
Inghit aer
Tratament:
Se scot pestii si se pun pe un platou umezit, prin zbatere isi elimina aerul inghitit
Chestia cu respiratia agitata am inteles. Dar de ce nu se mai poate tine pe fundul acvariului? Initial am crezut si eu ca sta la suprafata pt ca nu poate sa respire, ca are nevoie de mai mult oxigen. Dar acum vad ca de fapt nu se poate mentine sub luciul de apa...se ridica ca un balon in momentul in care se opreste din inotat. In mod normal ar trebui sa coboare cand se opreste din inotat.


Nu stiu citisem undeva ca se pot scoate pe o suprafata tare si ca ar scoate aerul, gazele. Dar nu mai stiu despre ce era vorba. Caut in continuare. Poate gasesc ceva.
 
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com