[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adivb
Forum Index » Profile for adivb » Messages posted by adivb
Message
Ca tot e deschis topicul, stau pe digul nou construit la intrare in Mamaia si am in fata mea cel putin 20 de creveti. Atasez si un video.. Scuze, e cu telefonul si nu pot acum sa-l prelucrez.. Si filmat cu capu-n jos
https://youtu.be/FmD2A7yuUck

Later edit:
am uitat sa mai precizez inca un motiv pt care prefer sumpurile inalte. La mine, ambele sumpuri sunt acoperite cu plexi de 2mm, sprijinit pe niste suporti de sticla lipiti pe interior....le-am facut asa in special pt a evita stropii de apa prin stand si pentru o evaporare mai redusa. Fiind mai inalte, pot acoperi si eventualele echipamente precum reactoare, etc. Cu acoperitul, deja intri in alte detalii: daca ai o racire eficienta a apei, oxigenarea, adminisia aer skimmer etc.. dar asta e alta poveste
cand am auzit de bere...m-am activat

scurt:
- daca poti fa ATO in afara sump si mareste refugiul sau camera skimmer, in caz ca vei vrea si alte echipamente pe acolo (reactoare, saci prefiltrare, gratar cu perlon etc)
- daca-ti permite spatiul fa-l cu inaltimea de 50. Eu sunt adeptul sumpurilor inalte (am 90cm spatiu in stand si sump de 60), pt ca in caz de pana de curent nu am emotii pt volumul de apa ce trebuie sa-l preia din display
- despartitoarele alea din dreapta fa-le mai mici, gen 10cm. nu de alta, dar sa aiba pompa de retur suficienta apa in caz de evaporare, pt ca va prelua mai multa apa din refugiu...nu risti sa ramana pe uscat. Eu nu am acel bubble trap....puteam sa nu fac deloc acel ultim despartitor, doar niste egg-crate cu o plasa cat sa nu se deplaseze algele spre pompa, dar totusi am preferat un despartitor mic de 10cm. Daca totusi se intampla sa nu functioneze ATO si scada mult nivelul apei atat in camera pompei cat si in refugiu, aveam de ales in a ramane pe uscat cu pompa sau cu refugiul. Am ales varianta cu despartitor pt a putea mentine in viata refugiul, care e foarte important pentru mine si se reface destul de greu.
La orice combinatie ajungi, daca incluzi si Red Sea actinic 22000K nu o sa-ti para rau. E un fel de ATI blue plus dar cu mai mult albastru.
Da multe ai acolo, la mai mult de 5 nu ma duce mintea
Humbert wrote:
pana acum reefing-ul pt mine a fost ca mersul pe sarma = tot timpul in pericol.


, mie mi-e teama sa nu se duca totul pe apa sambetei.


mai da-l incolo de reefing, e un hobby, tre sa fii pregatit...situatii de "apa sambetei" se mai intampla si la marii maestrii. Si nici ei nu stiu intotdeauna de ce. Acu nu se duce la rapa totul. Mai salvezi ceva. E bine sa ai corali depozitati pe la prieteni Nu de alta, da sa nu mai dai odata banii pe ei

Pt mine devine din ce in ce mai clar..m-am grabit! Nu poti avea un acvariu reef, perfect stabil intr-un an....as zice chiar 2. Bineinteles ca sunt si exceptii, dar presupune muuuuulta munca. Si incerc sa ma rezum la specii nepretentioase pe care le gasesc usor pe la prieteni. Recunosc, ca ma simt atras mai mult de partea tehnica, fire, scule, pompe, tevaraie etc. . Restul, cum ii e dat.
Iar partea cu sump si refugiu generos, pt mine chiar nu e un moft...de fapt incep sa am mai multa grija de refugiu decat de display. Cel putin la mine, daca acolo se mentine o diversitate si totul infloreste, la fel si in display. Cand algele incepeau sa dea semne de jena, o ia totul la vale.

Acu abia astept sa citeasca si Luminatia Sa Liliacul si sa zica: "ti-am zis eu"
Humbert wrote:
nu am o problema propriu-zisa cu hair algae in acest moment, dar exista niste smocuri incapatanate si ma gandesc sa iau masuri preventive


acu si tu, vrei luna si bec? Fac parte din recif, obisnuieste-te cu ele
treaba cu hair nu e chiar asa simpla...bineinteles exista "medicamente" gen fluconazol, dar eu nu m-as atinge niciodata de asa ceva.
Eu am observat la mine, cand incarcatura biologica e mare, apare doar pe peretele de sticla din spate. Nu stiu de ce prefera doar acolo. Pe pietre nu mai am demult. In sump nici atat. Am bagat niste perlon, skimmez umed, carbon, antiphos si a inceput sa piara. Incepe si Salarias Ramosus sa contribuie, dar nu se grabeste deloc. Deci nu e solutia magica acel Salarias. Mai nou am si un crab, care are grija sa rada totul de pe pietre..inclusiv si din coralina
Alga asta o sa piara in timp daca mentii conditii optime....de aia nu ma avant eu spre multi pesti. Sa nu trec de linia aia fragila dupa care se duce totul in cap.
asta cu bataia depinde si de individ.
Desi la midas scrie "Mostly peaceful but might be aggressive towards similar species", daca tie-ti place poti incerca. Mai degraba as renunta deocamdata la Salarias si as pune mai multi melci pt alge. La Salarias scrie : "Might be aggressive towards food competitors".
Humbert wrote:


desigur, este f posibil ca 9 pesti in 150 de litri (120 display) sa fie oricum prea mult




avand in vedere ca-s pesti mici, nu ar parea multi. ..cu exceptia lui Salarias. Am comandat eu unu sa zicem asemanator, Ramosus, dimensiune M si a venit ditamai sherpalaul. Acu e cel mai mare din bazin pt ca tangii sunt relocati....si sunt convins ca nu se opreste aici. Iar la approx 12-14cm cat poate sa ajunga, ti se va parea urias vs dimensiunea bazinului.

Acu totul depinde cat hranesti si cat de des vrei sa faci mentenanta si schimb de apa. Eu sunt lenes si prefer mai putini pesti, hrana mai putina dar sa nici nu ma uit spre acvariu cu lunile.
cred ca poti acolo la Atelier, DIY&Hardware.
nu de alta, da nici eu nu ma uit cu atentie la postarile de la apa dulce
Salut,
vezi ca postezi la apa sarata si s-ar putea ca cei care stiu sa-ti raspunda la intrebare, sa nu observe topicul.

Numai bine!
Chiar arata bine..cum ziceai, deja e altceva. De aici incolo poti particulariza acvariul cum iti doresti, doar ai sump

Da-i drumu la refugiu, hraneste cu bun simt si poti sa mergi o perioada asa.

Pe wishlist sa-ti pui si o plasa antisuicid

Eu am sistem nou nout pe 12V cu 2 senzori legati in serie. Cam in 80% din cazuri la teste au functionat perfect, restul de 20% doar in pereche. Adica, daca erau coborati amandoi si impingeam eu doar un senzor in sus, nu dezactiva ATO...fiind legati in serie trebuiau sa intrerupa instant pompa! Altfel coboara amandoi frumos si urca la fel. Exista riscul doar daca unul ramane blocat jos in cele 20 de secunde cat alimenteaza pompa, din diferite motive. Adica tre sa fie un melc de ala minuscul fff rapid sa blocheze unul dintre ei....sa mai stiu eu ce cauze, la care nu ma pot gandi acum.

Aici am 2 banuieli: senzorii nu mai sunt ce au fost , sau o pompa de 3000DC la vreo 20cm de ei, creeza un camp magnetic si tine blocat senzorul care ar tb sa intrerupa. Ciudat ca atunci cand amandoi urca in tandem, nu se intampla asa ceva.
Ii las asa deocamdata pt ca sunt pusi pe un timer digital.
cum zice Humbert, mai votez odata cu tunze 9004. In viitorul sump o sa fie numa bun.
eu iti pun aici lista pt un ATO, in caz ca te razgandesti, mai ales pt cand vei avea sump....lista e primita la randul meu de la ceilalti colegi cand am cochetat cu ATO, dupa ce ma saturasesem de al mano. Problema era ca mai uitam sa completez

Toate atasate la o sursa de 12V, in serie:

Pompa apa submersibila 12V Elegant, prima, cea albastra - 1 bucata
http://www.motorhome.ro/pompe-apa.html

2 x Senzori nivel (Senzor de nivel pt. lichide,10VA 200VDC,mont. verticala)
http://adelectrocom.ro/product_info.php/products_id/61328

plus un recipient de vreo 30litri zic eu, ascuns pe undeva si furtun pana la acvariu, dar sa fie deasupra apei
Cei doi senzorii ii pui pe aceeasi placa. Eu am mai pus un senzor si in rezervorul ATO, montat invers cat sa nu ramana pompa pe uscat.


la 10 litri reusesc sa fac completare al mano, dar la 220 litri nu-i vad un viitor. Toate chestiile astea marunte, daca nu-s automatizate, devin obositoare, mai ales dupa un "crash" si te indeparteaza de hobby.
zvarr wrote:. O sa am nevoie de 2 prelungitoare de 5 pentru un singur acvariu in ritmul asta


...cel putin. Si nu exagerez
cotro wrote:de ce e asa necesar sumpul? si cu filtrele externe nu-ti faci treaba


Doar pentru simplul fapt ca in sump te poti descurca usor cu una dintre metodele de export nutrienti: refugiu, skimmer sau metode pt denitrificare

Altfel exista si acvarii reef pe youtube, extraordinare, fara sump, fara skimmer si fara nush ce filtrare, doar acvariul cu 4 pereti. Da trebuie sa stii cum sa "citesti" acvariul si sa intervii la timp....si sa te tii de schimburile de apa "ca la balamuc". Iar asta devine deja obositor dupa vreo 6 luni luand in considerare si procesul de preparare al apei sarate.

Oricum, nici un acvariu de apa sarata nu seamana cu altul. Fiecare isi dezvolta propria metoda de intretinere, cu sau fara succes.
ca sa nu repet ce zicea Liliacul mai sus...tot la sump ajunge in cele din urma. Doar pe ocolite. Ar fi bine si bazinul schimbat, parca am auzit undeva ca daca incerci sa dai gaura in Jebo se face praf si pulbere....dupa o vreme.

in rest fa-ti stoc de sare pt ca o sa ai nevoie la schimburile de apa dese, avand in vedere ca va fi singura metoda de export nutrienti, pana bagi skimmer/faci sump/refugiu/reactoare denitrificare etc....depinde ce metoda preferi si ce buget aloci.
Succes-uri nemarginite!
Iti dau eu. Daca ajungi la metrou Pipera azi. Da-mi PM.
 
Forum Index » Profile for adivb » Messages posted by adivb
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com