[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ashavodaz
Forum Index » Profile for ashavodaz » Messages posted by ashavodaz
Message
multumesc bogdanel de raspuns. sincer, eu as fi sperat la un raspuns cu privire la sfaturi de genu: distanta dintre cele doua acvarii, puterea de la incalzitor, etc... cunostinte despre pomaceea am destule (cred ). am inmultit acesti melci, si sincer, imi plac foarte mult si as vrea niste sfaturi despre cum sa fac, ca sigur iarna e tare frig in magazia aia... si chiar nu as vrea sa nu fac o crescatorie de melci acolo... chiar nu ma intereseaza cheltuielile (problema care se pune e de spatiu... si ca nu pot pune acasa, un acvariu cu muuuuuuuuuuuuuuuuulti melci )

10x
as vrea sa fac un acvariu, folosit special pentru o crescatorie (una mica) de melci, pomacea. singura problema ar fi ca acvariul as vrea sa il tin in magazie, undeva la tara, la bunica mea, pentru a rezolva probleme cu prea iubitul spatiu din apartamentele noastre, iar in acea magazie, iarna temperatura scade cu siguranta sub 0 grade. ideea mea era ca sa pun un acvariu in altu, cam ca la termopan, iar volumul acvariului sa fie de vro 50 de litri si acvariul sa fie mai mult lung decat lat.
de asemenea, mintea mea, debita ca tare ar fi bine, ca melcii maturi, sa ii tin in alt acvariu si acolo ei sa puna coconii de oua pe peretii acvariului. acei coconi as zice eu, ca tare bine ar merge luati, si pusi peste o plasa cu gauri mari (prin care sa poata trece melcii) iar din loc in loc, din acea plasa sa fie cusut o bucata de material care sa faca legatura cu apa ( mai exact un fel de hamac, cu bucati de material care sa atarne din loc in loc in apa, pentru a putea melcii sa intre mai usor in apa).
va rog nu radeti de "proiectul" meu , si astept pareri, sfaturi...
10x
super . si acum, cand o sa vreau sa le dau de mancare, cum fac, tai un cubulet de purici congelati din pungulitza si le pun in acvariu? sau ar trebui sa le pun la dezghetzat? (cred ca trebe pus la dezghetat...)
cam cat timp as putea sa pastrez puricii la congelator? 3-4 luni? nu de alta, dar cand am timp, as vrea sa fac niste provizii mai ales pentru la iarna...
am aflat de unde pot sa iau purici de balta vii din bacau (am gasit o balta, sunt super fericit). acum intrebarea mea e : pot sa ii pastrez in congelator, inghetzatzi?
as avea si eu o intrebare (mai mult o curiozitate...). apa din acvariu, care o arunc atunci cand fac schimbul saptamanal, oare nu este buna pentru florile care cu sigurantza cam totzi le avem prin casa? adica, mai buna decat apa cu clor de la robinet?
si daca ma tot chinuie talentu, mai am o intrebare... ce ziceti de posibilitatea de a face ornamente din lut (ghips, ipsos), lasate la uscat, si pe urma "vopsite" cu o pensula, cu niste lapte de ciment, in mai multe randuri, pentru a se prinde bine... de asemenea cred ca ar fi interesant si o lacuire (poate chiar cu lac de lemn )



pe mine chiar ma chinuie rau tare talentu....
pentru facut asemenea obiecte modelate, nu merge si "pasta" sau mai bine zis adezivul care se pune pentru lipit faianta (gresia) ceva care parca se cheama CM 11 (parca era si CM 9 ) . cica se intareste repede si poate fi cat de cat modelat... are cineva idee de toxinele pe care le poate emana?
imbellis wrote:In carti se spune ca intr-un acvariu trebuie sa ai doar un mascul de betta si trei femele ! (trei femele la un singur mascul).

Si asa este ! Cum spunea cineva mai sus intr-adeva femela cea mai mare si care este prima pusa in acvariu are intaietate, restul convietuesc dupa bunul plac al familiei "alfa" ca sa ma exprim asa !

Si mai e adevarat ca asa se intampla si cu masculii: cel mai mare si mai puternic e atot stapan, restul la coada .... nu se omoara. Exemplul meu, care am in acvariu 3 masculi, dintre care unu face regula.


in acvariul meu am 3 femele de betta (e posibil ca o femela sa fie mascul. e prea mica, nu pot sa imi dau seama) si un mascul(plus un pui mic de guppi, ratacit...). masculul a facut cuib, o femela a depus iar masculul are grija de cuib si de oua. este foarte frumos, nici nu imi vine a crede...
intrebarea mea e, pot sa supravietuisca puii, daca nu scot nici masculul nici femelele, nici puiul de guppy din acvariu? tin sa mentionez ca acvariul este foarte bine plantat (imi place ideea de acvariu olandez) iar ca mancare, am o cutie cu mancare sera mikropan, pentru alevini. este buna?
10x
nu dolly, eu nu am vrut meditatii in particular, dar ... eu am mai pus o data intrebarea asta, intr-un alt topic, mai exact aici : http://www.acvariu.ro/forum/viewtopic.php?t=1984 numai ca acum, ma refeream shi la altceva in afara de pesti, exemplu tipari, garizi, moluste, etc... sincer, nici eu nu stiu si am zis initial, ca sa .... sa stau cuminte si sa nu mai intreb ... shi am vazut ca tu esti moderatorul de pe partea asta a forumului, si am indraznit sa te intreb "in particular"
scuze de deranj
o pereche de molly black? ar merge?
ce vietati acvatice imi recomantati pentru un acvariu cu una bucata mascul betta+o femela betta+un ancitrus+3 pomaceea (toti sunt la dimensiuni mici, spre foarte mici (hihihi abia astept sa imi ajunga masculul la maturitate )
dimensiunile acvariului 45x28x30 (cu foarte multe plante in el)
10x
mai exact, cat de mici sunt scalarii? ce pesti mai ai in acvariu? (eventual si dimensiunile la acvariu...)
m-am hotarat la dimensiunile 45x28x30(Lxlxi) (sper ca va sta bine betta aici )
acvariul vreau sa il fac din sticla de 4 mm
este bine? sfaturi, ceva?
shi inca ceva... va rog, sa imi spuneti dimensiunile pentru bucatile de sticla.
10x
super misto, 10x. e prima oara cand vad asa ceva.... e incredibil

gold fish manaca puii de pomaceea, eventual puii de la melcii negrii, micuti?
pe data de 23XII pomacea a depus la mine in acvariu. cam de o saptamana, am remarcat ca pe oua au aparut puncte inchise la culoare (defapt punctele nu sunt pe oua, ci in oua... cred...). acuma, nu toate punctele sunt la acceleasi dimensiuni. este un singur ou care are punctul ala cam jumatate din diametrul oului. acum ce recomadati? sa mai astept ca inca nu ies puii acum, sau sa iau oalele si sa le pun pe ceva plutitor in maternitatea mea cu puii de guppy?
ps, in acvariul in care sunt oalele de pomacea, am numai carasi... acestia mananca puii de pomaceea?
10x
mic si frumos (as vrea mare dar probleme cu lipsa spatiului). deci pe primul loc e frumosul
e frumos ceea ce imi place mie... adevarat, shi de asemenea drumul cel mai scurt e ala pe care il stiu. foarte adevarat, nu neg asta. insa cu siguranta aveti mai multa experianta decat mine, si cu siguranta ati vazut acvarii peste acvarii. eu tot ce as vrea ar fi dimensiunile, sau proportiile pentru laturi, pentru ca sa fie estetic. eu am vazut in bacau, in piata, un acvariu (cred ca de vro 50 litri), foarte mic la baza si incredibil de intalt... pai asa ceva este urat... de asemenea in bacau, avem un magazin, pet shop. am fost in el sa ma uit dupa acvarii mici, sa iau dimensiunile la unul din ele, si sa il fac pentru mine... surprize surprize... nu mai sunt... au disparut... (insa am vazut un acvariu super frumos, foarte mare, si rotund (defapt cilindric )
pot sa ma laud ca asta nu stiam...
oricum, lasand asta la o parte, ca era doar o idee, eu am cerut ajutorul cu niste informatii cu privile la ce dimensiuni imi recomandati pentru micutul acvariu, asta pentru ca sa fie "frumos" la privit...(sa nu fie deformat, prea inalt, sau prea lung...)
10x
eu acolo am specificat ca apa noua o pun din acvariul meu cel mare, deja ciclat... (deci apa e deja cu tot ce trebe in ea...bacterii pentru descompunerea azotului. etc etc etc). se pare ca tot nu stiu prea multe... asta este, pai.. de aia am intrebat. daca apa noua pe care o pun e din acvariul meu cel mare cilcat , sunt probleme?

ma rog, nu mai conteaza... asta este...
Daca ai cumva intentia sa-mi raspunzi, in secunda urmatoare :redcard: forever.

deci se pare ca v-am parasit.
bye
vreau sa imi mai fac un acvariu, de dimensiuni foarte mici, in care sa tin un mascul de beta, plus inca o femela(insa femela va sta numai in perioada de imnultire, nu tot timpul).
acvariul vreau sa il tin pe balcon. desi e inchis cu termopan si am si calorifer in el, totusi e mai fric (cam vro 15 grade). decare incalzitor imi recomandati?
dimensiunile pentru acvariu, as vrea sa fie urmatoarele: L35xl17xh20

totusi, ce dimensiuni imi recomandati la acvariul care va fi locuit de un singur betta, plus ca as vrea sa fie si estetica forma, frumos la privit, singura retinere, ar fi ca as vrea sa fie mic acvariul, lungimea sa nu depaseasca lungimea unui incalzitor normal aqael. (sper ca m-am facut inteles... )
10x

ps. va rog sa nu imi spuneti ca un acvariu in contact direct cu lumina nu e bun , ca apar alge, etc etc etc. cred ca nu e problema la asemenea dimensiuni, pentru ca lejer pot goli intreg acvariu, curata foarte bine, shi pe urma pusa apa din acvariul meu cel mare
 
Forum Index » Profile for ashavodaz » Messages posted by ashavodaz
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com