[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tavimocanu
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Message
Eu l-am luat chiar pe cel pe care il folosea Flotentina, consumase ft putin din el dar in trecut mi-au adus baietii din chiajna pe comanda si am impresia ca au chiar una in curand.. Ar mai putea fi si pe la Oradea dar nu stiu sigur.
Eu l-am mutat mai la umbra insa nu sunt multumit. In primul rand nu ma iau neaparat dupa polipi ca degeaba ma bucur de ei daca in curand nu vor mai avea pe ce sa stea.. Abia ieri am facut rost de Sponge Power care insa nu ajuta chiar orice burete..Am avut in trecut bureti care cu tot Sponge Power-ul s-au dus si in acelasi timp alora le-a mers bine..Inca nu sunt lamurit si am impresia ca nimeni nu stie exact cu ce se mai hraneste buretele asta inafara de substantele pe care le primeste prin simbioza cu parazoantusii. E clar ca mai vrea si ceva in plus pentru ca in multe cazuri polipii au supravietuit dar nu si buretele..Unii spun ca se hraneste cu bacterii, altii cu silicati, altii cu aminoacizi..Un lucru e insa clar: suprafata lui trebuie sa fie cat mai curata si culoarea sa se vada clar, fara depuneri de alge, mizerie, tesut mort, etc.. Altfel risca sa nu mai primeasca cele necesare in plus fata de simbioza.
Problema cu el este ca trebuie sa platesti lunar pentru o cartela cu senzor (vreo 7 eur/luna parca.. nu mai stiu ca am luat mai multe de-odata..). Asta ca sa nu mai ai treaba cu nici un fel de calibrare. Practic tu primesti o cartela cu senzori calibrati deja.

Partea misto e ca iti trimite alerte prin SMS cand scade PH/temperatura sau altele.. Deci daca ai o buleala majora in principiu afli in timp util (evident insa daca ti se taie curentul nu primesti nimic ca nu are baterii).

Nu zic ca e device-ul perfect insa pretul e suficient de mic pentru ce ofera. Datele le arunca pe pagina ta de la Seneye.com pe care ti-o poti personaliza in anumite limite (ce charturi vrei sa vezi si in ce ordine, pe ce perioade, etc..).
gengiskhan wrote:Nu am vrut sa zic ca le fac de mana.
Nu-mi place deloc platforma lor, asa ca eu imi iau datele de la ei si le tin la mine pe site, unde graficele se fac automat si le fac sa arate exact asa cum vreau eu...

Ai gasit vreo solutie sa le iei automat cumva?

scuze de offtopic
Pai vezi ca stie si seneye sa iti faca graficele.. nu e perfect customizabil dar arata ceva tot in genul ala.. si eu tot asta folosesc..
Iulian,
Personal sunt convins ca co2 scrubber-ul creste ph-ul cu mai mult de 0.1 (LE: la un acvariu cu skimmer) dar e greu de spus ce va face in cazul acvariului tau pentru ca ai multe lucruri care iti trag in jos PH-ul si nu stiu ce solutie miraculoasa ar putea salva situatia. E ca un pacient care are mai multe simptome si trebuie sa ia medicamente diferite ca sa combata mai multe aspecte dar el spera sa apara medicamentul minune care le va rezolva pe toate.. Sincer este wishfull thinking sa crezi ca prin aditia de kalkwasser vei creste ph-ul cu 0.5 fara sa faci rau acvariului. Eu cred ca vei risca un soc de crestere de KH care va fi mai rau decat orice PH mic !

Hai sa recapitulam care sunt lucrurile care pot scadea PH-ul:
1. lipsa skimmerului (verificata - eu am cumparat acvariul actual cu toate componentele inafara de lumina si skimmer. Am asteptat o luna si jumate dupa skimmer. Am avut crestere de ~0.3 la PH dupa ce l-am instalat).
2. lumina slaba. Aici lucrurile sunt cu dus si intors. Prea multa data prea repede => alge nedorite in display, prea putina lumina => mai putina fotosinteza facuta de coralii fotosintetici => PH mai mic
3. mediile filtrante (daca sunt folosite corect si reduc fosfatii asta ajuta la cresterea ph-ului, daca sunt folosite incorect sau daca masori imediat dupa ce schimbi mediul, o sa observi o scadere a ph-ului pana incepe sa lucreze normal)
4. suprafata mica de contact cu aerul. Orice acvariu cu sump are luciul apei in suprafata dubla fata de acvariul tau. Mai ai ceva apa si in reactoarele de pe langa bazin, deci esti sub jumatate clar cu suprafata apei atat de necesara schimbului de gaze
5. pojghita de la luciul apei. Sper sa nu ai deloc pentru ca altfel degeaba exista acea suprafata de contact cu aerul, practic se reduce si mai mult schimbul de gaze si poti lua in considerare ca ai un sfert din suprafata de contact cu aerul pe care o au ceilalti cu bazine reef. Suprafata apei trebuie sa fie ABSOLUT curata.
7. lipsa algelor (eh.. aici e interesant.. algele sunt bune, cam toti cei cu PH mare le au, dar nu pe acelea din display ci pe cele din sump ! ). Ele ar trebui sa faca fotosinteza in baza unui program de lumina invers fata de display, absorbind CO2 si eliberand oxigen in apa, crescand astfel PH-ul desi el in mod normal va fi tot mai mic fata de cel din timpul zilei, insa oscilatia va fi mai mica)

Eu sper sa nu consideri ca solutia este sa gasesti un "medicament minune" care sa te scape de toate cele de mai sus ci sa le abordezi pe toate pe rand si sa le rezolvi (unele am impresia ca sunt rezolvate - de ex. lumina).

Nu in ultimul rand ar fi bine sa masori PH-ul cu un senzor nu cu acele teste de la Sera/Salifert pentru ca niciodata nu iti vei putea face o imagine corecta asupra a ceea ce se intampla cu PH-ul masurandu-l numai din cand in cand ! Ca sa merg mai departe cu analogiile e ca si cum reglezi antena la TV de pe casa (cei mai in varsta isi amintesc cum faceam noi sa prindem Bulgarii pe vremuri) fara sa vezi TV-ul si iti striga cineva de pe casa din cand in cand "da-i inainte" sau "da-i inapoi"..

si un LLE: influenta luminii este EXTREM de mare, dar e un factor indirect. Eu daca tai lumina scade PH-ul dramatic iar daca o las pana tarziu PH-ul tinde sa fie mare pana tarziu. DAR! asta e valabil in masura in care coralii functioneaza NORMAL si sunt si MULTI.. iar explicatia e cum spuneam mai sus: fotosinteza.

Numai bine,
Tavi
Eu am mutat deja coralul, nu parea sa fie suficienta umbra pe care i-o facusem cu acea montipora plate si se cam formau alge pe burete (portocaliul nu mai era curat ca la inceput in unele locuri). Polipii erau ok dar buretele nu. Sa vedem acum cat de repede se acomodeaza si cum ii merge in noua pozitie.
ionutlatcan wrote:Tavi ce ai tu acolo frate.... Sa-ti traiasca si sa creasca. Oare intr-un bazin mai mic o duce bine?


Pai ce sa am Ionut, exact coralul pentru care s-a creat acest topic (thanks Dragos) si care a "degenerat" intr-o comanda comuna cu mesaje pe 6 pagini, dar a meritat, ne-am clatit ochii ceva..

Nu vad de ce nu ar duce-o altfel intr-un bazin mic daca ai parametrii OK. Problema e ca multe din bazinele mici nu prea au parametrii OK.. Pe de alta parte e un pic prematur sa tragem concluzii, chiar daca s-a deschis s-ar putea sa vedem peste cateva saptamani ca nu i-au priit congelaturile sau mai stiu eu ce.. Celalalt coral (mai rar si el) cu care am pus poze mai la inceput a fost primul afectat cand a luat-o pe araturi un parametru de la mine, iar acum am trei bucati mai mici (mai bine zis doua mici si una minuscula), la inceput parea super OK dar uite ca un mic dezechilibru l-a lovit sensibil.. Sa speram ca nu o sa am parte de asa ceva si cu asta.

Dragos, nu i-am facut nimic deosebit decat l-am acoperit cu plate-ul care se vede in poza sa nu fie "lovit" prea tare de lumina. Cand a scos primul polip l-am hranit targetat apoi i-am hranit si pe ceilalti 5-6 pe care i-am vazut ulterior, dupa care nu am mai facut hranire targetata (am pus mancarea in masa apei) si am lasat pompele un pic mai tare vreo juma de ora. Sfatul meu daca vezi ca nu merge bine: mai plaseaza un varfulet-doua pe la niste amici cu bazine stabile, macar sa nu dispara de tot (eu o sa fac la fel ca nu se stie niciodata).
si fully open:
image
Dragos, poate scoti ceva mai bun decat ce am reusit eu (am avut la dispozitie doar un Canon 400D plus obiectivul standard ..)

image


image
Stai sa vedem ce zice Roni ca melcii astia pe care i-am luat pentru el..
Unu din ei avea o vanataie la genunchi mama-mama..
Multumim Dragos si sa iti traiasca Ptilocaulisu'. Sa se faca mare ca GSP-ul !
Lampa MH 150W+ 2xT5 39 W (potrivita pentru acvariu cu latimea de 1m)
500 RON INCLUSIV BECUL NOU (SI CEL VECHI PENTRU COMPARATIE) SI NEOANE NOI

Lampa+becul au costat peste 1000 ron (pret dupa discount).
image
we love Gary
Eu iti multumesc pentru obiectivul Tamron si iti urez finalizare buna a vanzarii lui!
Si nu uita sa mai tragi cateva poze inainte sa il dai
Dragos, ai reusit cumva sa plasezi comanda? Intreb pt ca a disparut coralul meu de pe site
Arata super misto coralii, bravo!

Si imi place cum i-ai prins pe clovni la perete!
r_o_n_i wrote:si eu vreau acropora aia roz : http://mailordercorals.com/sps-coral-frags/red-fire-acropora-millepora


marcata!

am vazut ca ai editat linia respectiva, mai aveai de copiat formulele de mai sus si era gata ;) hai ca incet-incet ne dam drumul

mihai2000 wrote:linia 16 de excel nu este a mea adica http://mailordercorals.com/clean-up-critters/cerith-snail-2

sau daca fac juma juma cu Niro atunci nu mai iau asta http://mailordercorals.com/clean-up-critters/cerith-snail-1


Pai da, era pus 0.5 in loc de o bucata, si la Niro la fel.
Am sters linia cu cerith-snail-1 acum.

vedeti ca puteti sterge si voi, aveti un editabil pe mail in care se updateaza totalurile automat

LE: pe PM nu pe mail
Asta ar fi situatia momentan

Daca vreti sa mai schimbati ceva va pot trimite tuturor un link la fisierul editabil iar la sfarsit sharuim situatia finala.

La zoasii albastri nu mai stiu pretul deci i-am pus dar sunt cu semnul intrebarii.. Oricum nu influenteaza extraordinar de mult transportul..
 
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com