[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis.b
Forum Index » Profile for narcis.b » Messages posted by narcis.b
Message
Am uitat sa le pun,gata!
Mici modificari in balta mea,plantele au mai crescut,si-au mai schimbat locul Discusii au disparut,asta pentru ca nu prea faceau fata cerintelor Toninelor si Setaceumului, gazonul de HC a fost replantat,oricum se asteapta inlocuirea cu UG.Cam asa arata acum ,suplimentand numarul pestilor cu 30 neoni si 10 calistusi:
Hahaha am uitata ca ai acvarii muulte! Si oricum daca nu ajunge mai faci,am vazut io ca in bucatarie nu e nici unul!
Mai bine mai tarziu decat niciodata,nu Sergiu? Da sunt destule fire de Proserpinaca si inca le mai indesesc.Probabil curand incep sa-l las sa se inalte,plantele vor prinde culoare mai intensa,cred ca va arata placut...Astept sa indesesc si Setaceumul,sper sa reusesc. Tonina F.dupa o perioada de regres a inceput sa scoata lastari sanatosi,chestie care imi place
Merlin,nano-ul l-am demontat in vara cand am realizat ca nu am timp de el,l-am bagat in uscatorul blocului fara apa cu substratul ud,la ceva timp era aproape plin de H.C, probabil 2-3 fire uitate in substrat in urma demontarii,care s-a indesit bine pana am uitat cu totul de el,cineva curios a dat capacul deoparte asa ca l-am gasit aproape uscat,ce sa fac.vara alerg mai mult ,nici de forum nu am timp.
Cipriane,sigur e super frumos marinul,dar e cam bibelou asa nu te balacesti zilnic,nu tu nuns...io zic sa te mai gandesti
Da ,cred ca e adevarat! Nu se uita,chiar se perfectioneaza Sunt frumoase si scapeurile,dar mult prea monotone e drept. La "olandez" satisfactiile sunt pe masura,colorate si pline de viata. Multumesc de apreciere.Cipriane,cand te saturi de "mossarit" imi zici,umplu portbagajul de plante si il inlocuim rapid
Multumesc.Dap! De la o vreme ma bantuie gandul la "olandeze" asa ca o buuuna bucata de timp nu ma voi intoarce la "stepele" acvatice Merci Faraoane si sa sti ca am rabdare ...de gradinar
Multumesc...dar mai are de strabatut ceva drum pentru a primi oarece superlative momentan e doar un ...olandez tinerel
Deci sa incep: Mi-a venit mintea la cap si am revenit la olandez,dupa mai multe setupuri cu "verdeturi marunte". Am 2 luni cu acest setup,momentan inca merg pe criteriul de inmultire si indesire a plantelor,Didiplis Diandra,L.Aromatica,L.CUba,P.Palustris,E.Setaceum,T.Fluviatilis,T.Belem,T.Manaus,Amania Bonsai,Amania S,Rotala Vitnam,R.Macranda,R Mini,R. Wallichi,H.M. ,H.C.,P Helferi,Staurogine, in trecere si Ludwigia Red,Alternatera R
Fertilizare Denerlle,lumina 5X54W 865+1X39W865,lumina ce va fi schimbata in 2 saptamani Plant Growuri saptaman viitoare,CO2 presurizat,reactor extern,filtru extern 1200+900
Numai emers foloseste acele capcane.
Spargerea bulei de CO2 de catre filtru e relativ buna,dar se intampla prea la suprafata apei si asimilarea CO2ului in apa e mai precara,apoi mai pleaca si cu curentii de apa si probabil se mai si "valureste"usor,iar inseamna pierderi.Pana faci rost de un difuzor bun,incearca filtrul de tigare infipt bine in furtun.O bula pe sec e mult pentru ce ai tu acolo,Alber ti-a zis bine,o bula cam la 2-3 sec.Cauta un dublu robinet in forma de "T" la petshop,astfel surplusul il poti lasa in gol.Fertilizarea...ai masa mica de plante,fertilizarea cu complez de micro presupune,chiar daca putin,si cupru,iar daca nu e asimilat nu e ok pt. creveti,foarte sensibili dealtfel laCu,in afara de pericolul algelor care vor consuma ce nu e asimilat de plante...Dupa mine,momentan la schimburile ce la faci Ferroplol 24drops e suficient ca si micro,considerand cantitatea de plante,si poate macro...zilnic.Lumina e putina,chiar si pentru Marsileea,ar mai trebui o lampa de 11W.
georeo wrote:cel mai indicat este sa injectezi cu seringa direct asupra algei, succes.

...si sa opresti pentru cateva minute filtrul pentru a diminua curentii,astfel sa amlifici efectul algicid in zona afectata.
Foarte frumos! Imi place ca ai reusit sa tii "stancile" curate, acicularisul crescut frumos,poate,asta ca sa carcotesc un pic ,prea liniar substratul,macar o adancitura in el sa dea un sentiment de "inceput".
Inca nu s-au acomodat cu mediul acvariului tau,mai lasa-i o zi si lucrurile isi vor intra in normal,asta daca si mediul din bazinul tau este ok
Poti deschide un topic nou pe sectiunea "Coltul incepatorului"unde poti afisa toate nelamuririle cu privire la acvariul tau,sau te poti duce la sectiunile dedicate,de exemplu pentru aparatura,filtre etc. la sectiunea "Atelier(DYY)&hardware... Zona aceasta este numai pentru prezentare.
hauptmannclaudiu wrote: E mai bun filtrul exterior decat cel interior??? PE care mi l ati recomanda ? Ce C02 sa cumpar??

Mult mai bun filtrul extern,atat filtrarea cat si estetica,practic nu mai ti o piesa mare in acvariu,deci ideal filtru extern si pt ca am vazut ca ai JBL ai putea sa te orientezi la un filtru extern tot de acolo,Crystal Profi e900.Cat priveste kitul de CO2 ,aici sunt multe variante ,variante deosebite intre ele de PRET ,pretul ridicandu-se functie de complexitate si evident nameul firmei producatoare.Aici poti da un "search " si vei avea din ce sa alegi,apoi dupa ce te-ai dumirit un pic,posteaza pe forum si vei primii sugestiile necesare.
CO2-ul din "bomba"de la tetra e destul de nesemnificativ la volumul acvariului tau. Lumina e destul de putina,mai trebuie suplimentat,macar un tub.Ce inseamna "un tub obisnuit"?TImpul de iluminare e cam mare,incearca sa-l limitezi la 10h.Si filtrarea e cam slaba ,atat ca si cantitate de apa vehiculata cat si d.p.d.v al filtrarii mecanice si biologice,iar filtrul este poate unul din cele mai importante piese din acvariu.
Frumos Ciprian! Pe mine m-a ucis Tropica in primele 4-5 saptamani,am bagat la schimburi de apa la greu si tot am descoperit ca exista multe soiuri de alge .Valorile la teste imi pareau nefiresti rau in aceeasi perioada.Apoi cu un "declic" parca in urmatoarea saptamana au disparut algele,testele au trecut la valori de mult bun simt,iar stemurile au explodat, zilnic le vedeai mai mari ,doar "gazoanele" au mai intarziat un pic.Sigur vei suplimenta macro si Fe2 ,doar ne stim bine
Deci inca un "olandez"! Destul de bine crescute plantele,da, pote mai trebuie o tunsoare...Cam putina lumina totusi.
Arata bine Betanul tau,nus` probleme si hrana e ok dar mai orienteazate la inca ceva,pentru diversitate,atentie insa la cantitate si nu uita schimburile de apa si periodic sifonare . Frumos era totusi sa treci pe la " Despre noi" si sa te prezinti si sa completezi locatia la profil.
Da!
 
Forum Index » Profile for narcis.b » Messages posted by narcis.b
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com