[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: danc
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Message
Pare-mi-se ca ne apucam in curand si noi de linia Dennerle....prea frumoase culorile si plantele !
Sergiulica, jos palaria, din nou ! da da....vrem mai multe detalii daca binevoiesti.

Narcis, anul ce vine am auzi ca se poarta....scurte.....venele
stalu wrote:Recomand un acvariu de minim 200L ... !


In viitorul apropiat sau....mai indepartat
Mihaihai wrote:Sunt nou in domeniul acvaristicii si vrea sa intreb ce plante sa folosesc la inceput si care nu sunt pretentioase.


Salut Mihai,

Primul tau mesaj ar fi trebuit sa fie la alta rubrica: "Despre noi" , unde te prezinti si eventual iti prezinti in cateva cuvinte si acvariul.

Plante nepretentioase cu creste rapida: Vallisneria, Cabomba caroliniana, Heteranthera zosterifolia, Egeria densa (Elodea densa), Ludwigia Repens, Hygrophila polysperma etc.
Iti recomand sa incepi cu primele trei plante.

Numai bine.
Buna si bine ai venit.
In primul rand salut si multumesc pentru raspuns.
Acel filtru am fost nevoit sa-l folosesc datorita faptului ca am ramas fara filtru, s-a defectat ceva la cel anterior, am dat o fuga la un petshop si l-am luat pe acela. Apoi am incercat un filtru extern Aquael minikani 80, nu a mers treaba cu el datorita unei probleme la pompa (era crapata). Apoi m-am suparat si mi-am luat un filtru extern Eheim 2224
Daca asta nu filtreaza bine, atunci cine/ce ?! Fizz

Acum lasand gluma la o parte, am inceput sa fac schimburi de apa doar de ieri, si am hotarat sa fac in fiecare zi de acum, 40-50% din volumul total de apa.

Referitor la excesul de fier, am citit pe acest site/blog: http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm (cred ca tot plasat de tine a fost printr-un articol, daca bine tin minte), si am sa dau copy/paste: " Cause A range of causes including low CO2, low nutrient levels and ammonia spikes. Nothing to do with excess iron as commonly thought. "

Cu BGA, te referi banuiesc la cyanobacteria...stiu ca aveam nitratii scazuti, circulatia n-a fost niciodata o problema, nu este atat de mare acvariul iar filtrele (oricare dintre ele faceau fata, cel putin la circulatia apei, daca nu la filtrare). Intradevar am, poate, cam multi pesti: 7 neoni, 5 rummy red nose, 9 microrasbora galaxy, 2 oto => 23 pesti + creveti RCS si Amano, la un volum de apa de ~72l.

Ma gandeam si eu ca am deciclat usor acvariul cand am scos filtrul intern, apoi am facut greseala de a introduce si apa oxigenata, nu o cantitate mare dar poate suficienta pentru a omora bacteriile din filtru (nu stiu, zic si eu). Apa este cristal, foarte putin biofilm la suprafata, o pelicula aproape invizibila.
Acestea fiind spuse, ce imi recomanzi ?

Multumesc inca o data pentru raspuns.
Au aparut probleme cu Hair algae, pe pietre si pe substrat (unde nu sunt plante). Probabil de la prea putin dioxid de carbon dizolvat in apa si/sau o cantitate prea mare de amoniac. Din pacate nu am test de amoniac, insa am facut testul de nitriti si era la 0,025. Am marit de 2 zile doza de Co2 si fertilizez mai mult (pps-pro, micro si EC), plus schimburi de apa zilnice.

Asa arata alga:
image

Imi puteti da ceva sfaturi privind combaterea algei, altele decat varianta pe care am ales-o eu ?

L.E: am incercat si cu apa oxigenata, am dozat direct pe piatra, unde este alga, nu s-a intamplat nimic, decat reactia aceea cu multe bule marunte, alga a ramas intacta. As prefera sa nu adaug alte solutii decat cele destinate acvaristicii, si daca se poate sa remediez situatia doar din fertilizanti si Co2.
Merci Sergiu. Da, acum imi dau seama ca m-am grabit si am gresit, de fapt am scos tot lilaeopsisul din partea dreapta, am lasat in stanga putin doar de curios sa vad cum merge. Sper si eu sa iasa ceva frumos pana in februarie, ca apoi sunt nevoit sa renunt la acvariul asta.

P.S : s-au prins si firicelele de HC de la tine
Zzzuper !
Merci. Asa sper si eu sa creasca HC'ul cat mai repede, am scos lilaeopsisul din stanga pentru a-i face loc "cubei"

Am uitat sa precizez ca merg toate 4 tuburi din nou, ba chiar am mai pus un reflector pe tubul din fata, fluora . Ori la bal....ori la spital
Update:

image

Daca ai foarte multi creveti intr-un volum de apa mic, se pot inhiba si nu se mai inmultesc. Se pare ca si ei, au nevoie de intimitate... ce-o insemna asta ?!

P.S: foarte misto denumirea setup'ului
Poti introduce colonii de bacterii, de la diferiti producatori, direct in buretele din filtru sau denitrol in coloana de apa, oricare dintre aceste variante grabesc ciclarea.

Recent am folosit denitrol la setup'ul curent si sunt foarte multumit, au scazut nitritii de la o zi la alta.
Si eu am incercat planta asta, de o luna o am in acvariu si se dezvolta foarte incet, insa nu am substrat fertilizant, ma bazez pe lumina (1w/l), co2 si fertilizare lichida. Mai astept sa vad cum va merge in continuare.
Frumusel !

Imi place chiar si asa aerisit, mai trebuie gazonul sa se indese, in rest, vezi tu pe parcurs. Imi place tare mult si vallisneria, chiar daca e o planta super easy si aparent banala, da bine in anumite setup'uri si ce sa mai zic ca te poate scapa de algele de la startul acvariului si chiar si dupa.
Eu as scoate piatra din stanga totusi.

Numai bine si Sarbatori Fericite !


LE: Acum am observat si ultima poza, in care ai scos piatra alta viata.
Da uite, un aspect pe care nu il stiam din cataloage nu mi-am dat seama ... si nici nu specifica undeva, sau n-am fost eu destul de atent. Va multumesc.
Am un acvariu de 84litri si as vrea sa achizitionez un filtru extern Eheim. M-am gandit la 2224, caci poate mai tarziu voi dori sa cumpar un acvariu mai mare. Acum insa nu stiu daca e prea mare pentru 84litri, spunea cineva ca debitul real ar fi undeva la 300-350l/h, daca intradevar este asa atunci este ok, nu o sa am curenti prea mari in acvariu...sau ar trebui sa adaug totusi un robinet pt reglat debitul ?

Salut Mihai,

Ai grija cu acel filtru intern Serafil 120...e prea mare pentru acvariul tau. Eu l-am avut la 84litri si facea valuri prea mari, are 700l/h si nu are posibilitatea reglarii debitului, deci doar daca bagi multa vata perlon mai poti scadea din debitul urias.
Sunt convins ca la fel ti-au zis si tie angajatii din petshop cum mi-au spus mie: "nu e prea mare, e numai bun, luati-l ca nu ve-ti regreta". Ei bine, am regretat, dar asta dupa cateva luni cand m-am prins ca nu e bine sa ai curenti prea mari in acvariu...
Am un filtru intern AquaEl fan 2, folosit doar 3saptamani, daca esti interesat, discutam pe privat.

Numai bine.
La acvariul tau de 54l ti se pare mic debitul de 350l/h ? De fapt pompa duce 650l/h doar ca scade pana la 350 cu mediile filtrante ceea ce mi se pare mai mult decat suficient. Filtrul meu are 300l/h si am fost nevoit sa modific debitul ca facea prea mari valuri la suprafata, iar acvariul meu este de 84l (~70net).

In legatura cu furtunele, ai dreptate, sunt rigide, dar mi se par mai ok decat cele de la JBL de care am auzit ca se colmateaza destul de repede.
Salut,

Am crescut parvula in aquabasis si manado fara probleme, intr-un acvariu de 37litri cu doua tuburi T8 de 18W fiecare: unul fluora, celalalt 865 daylight. Fertilizare pps-pro si ferropol (pe atunci) + aditie de Co2. Nu mi se pare o planta prea pretentioasa, daca indeplinesti un minim de conditii.

Bafta !
 
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com