[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Sebastian Costin
Forum Index » Profile for Sebastian Costin » Messages posted by Sebastian Costin
Message
dan.pavelescu wrote:O intrebare pentru voi. Pe vremea lui Ceasca, cea mai comuna planta de acvariu era un anumit tip de echinodorus, care crestea mare-mare si rezista si in orice conditii.
Care era tipul acelui echinodorus?


Echinodorus Survivorus Batmakillerus - da nu cred ca a supravietuit dupa evenimentele din decembrie )))

P.S. Bleheri?
Hai cu foarfeca in el!
Foarte frumos!
Ok si cu telefonul
Catalin, O poza vedem si noi ?
E o boxa pentru incantatii anti virusi ))

Un cadou a fost de la eset
hai ca poti pune o poza ca doar nu se vor strica pixelii
Multumesc

E o lampa simpla, aquaLED de 6w
A intrat la apa, deoarece cubul de 35 fa fi ''recifat'' am mutat o parte din ce aveam in unul de 25cm, iata ce a iesit:

image
Hello

Ma intereseaza 10-15 Boraras Brigittae pentru noul cubulet de 25cm.

Cine are sa-mi dea un PM

Merci
Salut

Stiu cum e
Succes cu piticul, sunt sigur ca vei face tuning pe el
Salut. Bine ai venit.

Sunt curios ce pot lampile A029
Salutare

Tare arde, dar voi ce pieptanati?
Blaturile alea de 36mm sus si pe laterale ar suporta singure greutatea, doar ca nu sunt prinse intre ele.

Cred ca am sa-l duc sa sudeze X-uri intre dreptunghiurile formate de picioare: un X in spate si 2 x-uri la laterale

Daca-l si prind bine de PAL nu ar mai avea voie sa plece nicaieri.

Asa cum Spune si @koala, nu cred ca sunt mai tari 2-3 eurosuruburi pe pal de 18 decat subortul asa cum este combinat cu PAL de 36 prins in eurosurub

P.S. Fara picioarele alea de ridicare
Ai dreptate, le voi indeparta (erau puse in ideea de a ridica putin nivelul sumpului.

Mai bine fara ele si cu o placa de PAL sub tot fundul. Nu?
Da, standul este lucrat foarte fin - rezistenta este cu cantec.

Calcule:

Sticla acvariu: 45kg
Apa dulce: 195kg

Sare: 8.7kg
piatra: 25kg
nisip: 20kg

Total brut ca se mai scade volumul nisipilui si pietrei: 293.7 kg

+ in sump aproximativ: 70kg (sticla + apa la 25cm + medii filtrare +echipamente)

Cica
Hello

Va spuneam ca incep proiectul din poza de mai sus. Si intampin o problema. Dintr-o neintelegere, cel ce mi-a facut standul a folosit teava de 40x20x1.5 si sunt in mare dubiu daca va sustine intreaga greutate. trebuia sa fie teava de 3mm grosime.

Din calcule, greutatea totala de sustinut va fi de 280kg - apa+sare+sticla si inca vreo 20 kg in piatra

Standul va fi dublat sub acvariu si pe laterale de PAL de 36mm fixate de fiecare picior cu cate 3 holtz-suruburi, 6 pe fiecare laterala.

Intrebarea este: Voi ce ziceti?


El arata asa:

image

image



Il asteptam pe r_o_n_i cu un jurnal
Ola
- am rezolvat cu partea de overflow
- am rezolvat cu dozatorul

Construiesc, documentez bazinul ceva mai mare. Aveam disponibil un loc prin living si ne-am hotarat ca undeva in anul ce vine sa fie instalat un bazin de 90x50x50 cm cu sump.

Mare parte din ce se va dezvolta aici va fi mutat in cel mai maricel.

image
Sper sa arate si pitucul meu la fel
 
Forum Index » Profile for Sebastian Costin » Messages posted by Sebastian Costin
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com