[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pushkatu
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Message
Salutare. Te rog ofera si cateva detalii legate de acvariul tau (mancare, filtrare, schimburi de apa etc.)

Din cate imi dau seama din poze, pare a fi saprolegniaza(mucegaiul pestilor), care ii afecteaza mucoasa pielii, dar poate afecta si organele/inotatoarele pestelui in stagii mai avansate. Poti incerca sa identifici singur boala: https://www.jbl.de/en/online-hospital
Daca pestele e intr-un bazin comunitar, indicat ar fi sa aplici un tratament in tot acvariul. Uite aici: http://www.animale.ro/articole/saprolegniaza-la-pestii-de-acvariu

Boala este tratabila. Pestele tau nefiind inca foarte afectat, are sanse de vindecare.
Am intrat si eu in contact cu vietatiile astea, lucru deloc placut. Din experienta mea, sunt mult mai agresive. Noroc ca aveam o pelerina de ploaie la indemana. Viespile autohtone sunt mult mai mici in comparatie cu astea. E plin podul la casa bunicilor de cuiburi de viespi si pana sa apara magazine de profil, le foloseam larvele la pesti, desi era foarte riscant si am umblat si intepat de multe ori.
Frumos proiect!
Eu am obtinut cele mai bune rezultate cand am separat 2-3 adulti intr-un acvariu mai mic cu mult moss si i-am lasat sa isi faca de cap in el cateva zile. Pe urma am scos adultii, iar puii au aparut la scurt timp. Cresc greu si sunt foarte mici. Intr-un acvariu comunitar, chiar si bine plantat au putine sanse sa scape si sa ajunga la maturitate.
E superb! Unde l-ai gasit?
Le-am spus cand am facut comanda ca vreau cel putin un peste de sex opus. Am sunat dimineata inainte sa faca livrarea, imediat dupa ce au primit ei pestii si domnul cu care am vorbit mi-a spus ca este si o femela. Din pacate e doar un mascul mai mic As face alta comanda, dar exista iar riscul sa primeasca doar masculi. Inteleg ca e greu sa se inteleaga cu furnizorul legat sexul pestilor, de asta am si acceptat comanda, cu speranta ca poate o sa gasesc un particular cu care sa fac un schimb, sau sa cumpar.
Salut,


Am facut o comanda pentru 4 exemplare de Limia nigrofasciata si din pacate am primit 4 masculi. Daca stie cineva de unde pot cumpara 1-2 femele, o sa ii fiu recunoscator. Comanda am facut-o de pe nevertebrate, din Cluj, deci orice alta sursa e binevenita si particular.

Multumesc anticipat!
Reusit proiect, de apreciat. Gandacei mai rasfatati mai rar...
Azi dimineata au disparut toate icrele si cum nu am observat pui nicaieri, e simplu de ghicit ce s-a intamplat.
Poate o sa am mai mult noroc data viitoare.

EDIT: Nu le-au mancat, doar si-au schimbat culoarea icrele. Au multe puncte albe in interior, care in contrast cu piatra pe care au depus, da impresia ca e ramana doar o coaja. Povestea continua..
Multumesc pentru sfaturi si revin cu inca 2 intrebari. Dupa cat timp ii hranesc dupa ce eclozeaza si cat de des?
La mine au depus aseara in jurul orei 20:00, iar azi dimineata, masculul si femela erau la datorie, ventiland cu schimbul icrele. Nu parea sa lipseasca vreunul, cel putin nu cat sa imi dau eu seama. Au depus la o ora dupa ce i-am bagat in acvariu. Ambii sunt adulti, deci e posibil sa aiba ceva experienta. Au avut si cateva tentative in acvariul comunitar, dar cred ca erau deranjati de ceilalti locatari.
Aseara m-am ales pentru prima data cu icre de la o pereche de ramirez. Pestii i-am luat maturi, deci e posibil sa mai aiba depuneri, asta fiind prima la mine. Maine ar trebui sa iasa micutii. Am o singura problema si anume, ce le dau de mancare? Tot ce am e un plic de hikari first bites. Oare o pot inghitii? Acvariul are 25 de litri si ei sunt singurii locatari.
Se poate realiza, dar inclin sa cred ca iti trebuie un bazin stabil chimic sau multa, multa grija, cel putin la inceput, mai ales cu lumina. Oricum, multa bafta!
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26443.page - poate te va inspira.
Din poza arata de parca ar avea coloana vertebrala deformata. Sunt pesti destul de activi cand sunt in toane bune si inoata si prin masa apei, dar mai rar ce-i drept. Mai ies si pe la suprafata dupa aer. De cand se comporta astfel pestoaica? E posibil sa fie ranita, sau e posibil si sa fie gata de imperechere. Esti sigur ca doar ea are comportamentul asta? Cand sunt gata sa depuna, fac gure sus-jos pe langa sticla acvariului.
Prea multa hrana poate, sau schimburi de apa putine/deloc? Cat de des cureti filtrele si cum? Cu cat dai mai multe informatii cu atat primesti mai usor raspunsuri.
Se pare ca microbul a gasit teren fertil la tine. Cum zic si colegii, nu te zgarcii cu pozele.
Multumesc frumos pentru sfaturi. Dupa indelungate "search-uri" si pareri din diferite surse, cred ca o sa merg pe JBL, poate chiar JBL CristalProfi e1501 GL, in ideea ca nu sti niciodata cand ti se pune pata pe un acvariu mai mare, deci e bine sa fiu putin prevazator. Pana la urma e o investitie ce o faci o singura data, daca merge treaba bine.


O zi buna
Vreau sa cumpar un filtru extern pentru un acvariu de 200 de litri si pana in prezent am gasit 2 care cred ca s-ar potrivi, dar inainte sa fac pasul apelez la exprientele voatre cu aceste filtre si nu ma supar nici daca imi recomandati altele.


Flitru extern Tetratec EX 1200

Filtru Extern JBL Cristal Profi e901 GL (GreenLine)


Primul e un pic mai scump, dar pare mai eficient.


Multumesc!
Microsorium pteropus Needle Leaf
Microsorium pteropus Red
Microsorium pteropus Trident
Microsorium pteropus Windelov
Microsorium pteropus
Moss - Fissidens fontanus
Christmas moss
Cryptocoryne pontederifolia
Cryptocoryne wendtii green
Cryptocoryne wendtii brown
Cryptocoryne undulatus brown

Fara alge

Astept oferte pe PM.
 
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com