[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan Hincea
Forum Index » Profile for Dan Hincea » Messages posted by Dan Hincea
Message
Antecume wrote:Cred ca h con mic e 0,5 iar h con mare e 1,5.
Triunghiuri asemenea, h/H = 1/3.

corect! m am grabit oleaca
ionionut wrote:Batman, in link sunt calcule pt. con.
Conul si trunchiul de con au numai denumirea in comun, in rest sunt corpuri geometrice distincte.
.


e mai simplu decat iti imaginezi;
se calculeaza volumul conului mare (din care provine trunchiul de con) din care se scade volumul conului mic (cel care lipseste)

nu ai h con mare (si nici mic) dar se calculeaza usor cu asemanare ... h con mare = 1.33, h con mic 0.33
practic este o rescriere a formulei volumului trunchiului este o rescriere (sau mai degraga dem formulei)


spor cu galac?ii... sunt de departe si pestiucii mei preferati
asa cum ziceam parte din The Original Mui se ofera spre vanzare (asa cum am agreat cu stapanul) cu cateva imbutatatiri - asa cum m-am priceput si eu

acvariu 60/55/60 sticla ultraclara cu BA in spate (am adaugat eu un plexic "cu dinti" asa cum se vede in ultimele poze din http://acvariu.ro/forum/posts/list/220/38017.page )
stand
sump (a fost si el putin "impartit" )
ATO
Suport Lampa
reactor fosfat/azotat/cemaivretivoi-at

490 lei

lampa 300 lei (i-am tras si io "carcasa") la cerere dau bonus un sistem de agatare in tavan
lampa e mega smechera, radiatoare, surse, chestii, mullte leduri, ventilatoare ... programabila cu ajutorul unul calculator C++- daca va prindeti urechile nu-mi asum nici o raspundere ))


se ridica din popesti leordeni - nu pot asigura transport

multumesc


The Mui n-a murit!!!! el inca se invarte! doar ca se invarte intre alte sticle! ca urmare parte din chestii le veti gasi la vanzare:


aseara a fost Darthradu pe la mine si am stat la niste cafele ... ca babele
asa arata acvariul acum:

si un clip (sper sa nu deranjez... dar daca da puteti sa-l scoateti)


https://www.youtube.com/watch?v=Dc7BzUoUILc&feature=youtu.be



iti trimit ceva ajutoare tinere?


eu cred ca tensiunea a aparut ca urmare a ordinii sudurii

adica in prima faza a fost facut cadrul (paralelipipedul) apoi puse intariturile - care au fost mai mari (unele) si batute intre laturile cadrului

koala wrote:La nivel teoretic, acolo sunt forte de forfecare (NU de intindere!).
- suruburile pot fi "retezate" la un moment dat, desi aceasta posibilitate mi se pare indepartata si putin probabila.
- dar riscul exista, daca este sa o luam strict "tehnic".
.


exact la asta ma gandeam - dar si eu cred ca e putin probabil ca suruburile sa se reteze.
scorpionul wrote:Am luptat si-am biruit . Azi am luat balaurul de coarne. Ieri am tot incercat diverse metode de a apropia picioarele standului, dar toate s-au sfarsit cu un esec. Ultima varianta incercata ieri a fost sa leg barile intre ele cu chinga si sa o rasucesc pana obtin rezultatul scontat. Concluzie: am rupt toate chingile de la gentile din casa si la stransoarea pe maxim tot imi mai ramaneau 5mm diferenta. Am mai incercat sa intorc standul si sa pun pe el toate greutatile gasite prin casa, tot palul pe care il aveam, si ca sa fie treaba treaba in varful gramezii mi-am cocotat sotia. Nici figura asta nu a mers. Asa ca am abandonat totul si m-am dus la culcare. Azi dimineata m-am trezit cu chef de munca si am reluat toate figurile de ieri. Am gasit pe balcon si un troler care scapase ieri de ochil meu vigilent, am scos toate chingile de pe el, le-am pus la treaba, dar degeaba. Si iata ca in cele din urma Cineva acolo Sus S-a indurat de mine si Mi-a trimis o idee slavatoare . Am masurat din nou standul, si am pus in practica noua idee . Imi trebuia un punct de forta, de presiune care sa inlocuiasca forta de apasare care o folosisem pana atunci. O forta de apasare apare intre 2 sisteme care se strang intre ele. Unde pot avea eu asa ceva in casa? Intre peretii de rezistenta de pe hol. Bine, bine, am cele doua puncte de forta, dar cu ce sa le actionez? Si uite asa am coborat la masina, am luat cricul si am revenit in casa. Pai da, cu cricul de la masina, ca nu ridica el peste o tona cat are masina? Asa ca am tras standul intre cei doi pereti de beton, si ca sa nu stric peretii, in partea stanga am pus pe perete o bucata de lemn tare, iar in dreapta ca ramasese prea putin loc am luat un tocator( cel verde din imagine). Am bagat cricul intre tocator si stand si am dat la manivela. Si evrika !!! am apropiat standul suficient de mult ca sa dau gaurile de prindere din atele. Am apropiat picioarele de la stand intre ele si ca sa le aliniez am folosit doua menghine manuale(cele care se vad pe mijloc) Asa ca am reusit sa refac standul si acum lucrez mai departe la amenajarea lui




in conditiile date cred ca nu numai ca ai refacut tensiunea de care vorbeai, dar ai si accentuat-o.

acum nu mai e sudura, sunt niste biete suruburi - oare o fi bine?
nu cred ca inteleg exact... de ce ai scoate apa din acvariu ca sa plantezi?
nu se poate planta cu acvariu plin?
daca nu-i faci BA si sump esti fraer

dan.pavelescu wrote:Ia legatura si cu Dan (hadul) si vezi daca te poate rezolva


incercam! facem acum cercetare
batman e un modest!

1. toate bazinele au fost amenajate in acelasi mod, toti au dat idei sugestii si toti le-au acceptat -fiecare pe bazinul pe care l-a amenajat
nu a fost concurs, sau individualism - a fost munca de echipa
2. doar 2 mici sugestii a primit batman - una referiroare la cateva plante (nu la toate) si una referitoare la orientarea catorva pietre...

dan.pavelescu wrote:S-a mai limpezit un pic apa, dar nu de tot.
Mai pun 3 poze apoi ingrop topicul o perioada, pana se intampla ceva notabil.

Nene Alex, multam pentru pontul cu Dennerle Xingu


edit: am scos piatra care sustinea lemnul, e ok acum, nu mai pluteste.
dupa ce fac rost de o sonda ph, am sa scot si drop checker-ul.

edit 2: in ultima perioada am constatat ca inca sunt atras de dulce si verde. cred ca imi bag io bibistrocelul in marinul de acasa si il fac plantat.


ejti buna da-te 'reku

da' poze... sufletu' lu avram iancu!
te rog io... pune un coleg, o colega, femeia de serviciu... pe oricine altcineva, sa faca poze!
Vladimir, te rog linisteste-te

Munca ta nu ti-o ia nimeni! Daca ne gandim ca ai 2 locuri I la 2 concursuri diferite, cu 2 sponsori diferiti .... cred ca e suficient
dan.pavelescu wrote:Asa cum la cocoane merge negrul in orice ocazie..



mai ales la inmormantari!
scoate mizeria aia! iti dau eu ce-ti trebuie!
dan.pavelescu wrote:Newbie question: pana o sa am io parale pentru mult-visatul Eheim Liberty, pot sa incep cu un hob mai ieftin si mai micut, pentru ca apoi sa transfer continutul filtrului in Liberty si sa mai completez cu material filtrant?
Afecteaza grav? Nu de alta, dar nu m-am mai lovit de probleme din astea la cantitati mici de apa


poti sa incepi si fara )))))))

dai drumul berbecule! cu ala care-l ai! sau daca n-am iti dau eu unul ... de la tine
dan.pavelescu wrote:....
Asa ca am facut un efort de memorie si mi-am adus aminte ca am o super lampa acasa care zace aruncata prin cutia cu maimute (maimoote, ca sa inteleaga si loominatia sa) ...


aiurea... o lampa care sta si lumineaza sumpul
place !

dar .....
1. l-as pune in picioare
2. l-as intrepta (sa fie vertical)
3. l-as trage mai in dreapta (sa fie mai mult loc central)

dan.pavelescu wrote:Multumesc domnilor, asemenea!

Cand o veni Hadul pe la mine, o sa-l rog sa faca niste poze decente


s-a strigat "poze" ??? vine baiatu!!!!
dan.pavelescu wrote:Sa nu-mi fie de deochi


bravo grasut!

bine ca ti-ai facut mana! la mine o sa iasa mai frumos
dan.pavelescu wrote:
hadul wrote:lasa-i boss la mine, ti-i carantinez eu de nu se vede mama lor de pesti!


Mi-e frica, ca ai amenintat ca ma footi



si nu oricum.... cu poola'ndoita!
 
Forum Index » Profile for Dan Hincea » Messages posted by Dan Hincea
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com