[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elven
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Message
imi pare rau sa te dezamagesc dar sunt 0% sanse de supravietuire..... totusi sa vedem partea frumoasa a lucrurilor:
ai parametrii buni cred....din moment ce ti au depus,
ai parte de un spectacol magic.....si pe mine m a fascinat mult prima oara cand au depus....
din pacate peppermintii ca sa depaseasca stadiul trebuie sa stea in sisteme speciale cu hrana speciala pe masura....nu sunt chiar asa de usor de crescut.
au mai ramas:

-Teste de apa Salifert Ca, KH/ALK valabile pana in 2020/2021, s au facut doar 2-3 teste din fiecare 30 lei

- 2x robineti noi PVC-U D32-1" DN 25 PN 16 40 lei buc

- 10x lentile speciale pentru LED uri 5 lei buc

- Reactor mare din stiplex cu pompa de 1000l inclusa 300 lei reactorul are: diametru de 19 cm si inaltime de 40 cm

- Balast electronic 2x T5 39/24W JAMICON = 80 lei
au mai ramas:

-Teste de apa Salifert Ca, KH/ALK valabile pana in 2020/2021, s au facut doar 2-3 teste din fiecare 30 lei
-Seachem PURIGEN 250 ml cutie plina 65 lei
-Red Sea aiptasia X cutie plina, sigilata 35 lei
- Reef Foundation A (Ca/SR) 90% plina 50 lei
- Reef Foundation ABC 70% plina 45 lei
- 2x robineti noi PVC-U D32-1" DN 25 PN 16 40 lei buc
- Aditii GROTECH MG si CA la 500 ml 35 lei buc
- 10x lentile speciale pentru LED uri 5 lei buc
- Reactor mare din stiplex cu pompa de 1000l inclusa 300 lei reactorul are: diametru de 19 cm si inaltime de 40 cm

- Controller profesional de temperatura BUBBLE MAGUS - fara senzor (se gaseste oriunde, e 10 lei) 50 lei
- Balast electronic 2x T5 39/24W JAMICON = 80 lei
nu apare stai linistit. daca i ai bagat pe amandoi n ai stress. foarte buna alegere
ce evolutie frumoasa are proiectul tau. Super lumina, imi place si scape ul. Cu asa echipare prevad ca o sa ai niste rezultate super.

ti as recomanda sa mai bagi un Zebrasoma veliferum deoarece iti va pazi acvariul de algele alea nenorocite paroase

PS este si ieftin si frumos si util in bazin.

un alt concurent ar fi FOXFACE. din nou...foarte colorat, relativ ieftin si super util in special cu alga bubble.
acei mini nasariusi sunt de fapt euplica si nu prea au treaba cu nasariusii. cei din urma stau ingropati in nisip si sunt carnivori in principiu.
euplica (mini nasariusii) nu se ingroapa in nisip si tind sa cred ca halesc in principiu alge.
daca mai pui 2-3 poze iti putem spune exact daca e alga coralina. momentan e putin cam incert dar asa pare.
daca lumina e slaba si e in spectru rece sunt sanse mici sa i se dezvolte alge.

totusi precum iti recomanda si colegii, ar fi bine sa asiguri curenti buni astfel incat sa nu ramana mizerie sub pietre. Mai umbla la scape ca arata aiurea momentan si adauga si nisip !!
Ca sa mai eliberez din spatiu m am hotarat sa scot urmatoarele echipamente si accesorii la vanzare.

-Teste de apa Salifert Ca, KH/ALK valabile pana in 2020/2021, s au facut doar 2-3 teste din fiecare 30 lei
-Seachem PURIGEN 250 ml cutie plina 65 lei
-Red Sea aiptasia X cutie plina, sigilata 35 lei
- Reef Foundation A (Ca/SR) 90% plina 50 lei
- Reef Foundation ABC 70% plina 45 lei
- 2x robineti noi PVC-U D32-1" DN 25 PN 16 40 lei buc
- Aditii GROTECH MG si CA la 500 ml 35 lei buc
- 10x lentile speciale pentru LED uri 5 lei buc
- Reactor mare din stiplex cu pompa de 1000l inclusa 350 lei
- Osmozor cu NPS folosit 8 luni 90 lei
- Lampa de marin DENERLE 36W 90 lei
- Controller profesional de temperatura BUBBLE MAGUS - fara senzor (se gaseste oriunde, e 10 lei) 50 lei
- Balast electronic 2x T5 39/24W JAMICON = 80 lei

trimit in tara doar daca se strange suma peste 200 lei

0720 388 908
image image image image image
eu am rezolvat cu xenia. multumesc
coral tuff e o prostie. exact cum zicea colegul...plina de sedimente si extrem de sfaramicioasa. nu e compatibila cu acvaristica de recif...(parerea mea)
mai fa i doua poze te rog din alte unghiuri si mai clare sa vedem ...din poze pare aiptasia dar e posibil sa fie un parazoanthus gracilis foarte hidratat
daca ajungi in grecia poti sa iei saci intregi de cochilii de sub apa de fapt inclusiv hermiti
scoate piatra mica ...are aiptasia...o sa regreti mai tarziu daca o lasi
anemona in acvariu marin e bomba cu ceas uneori.
te poti trezi cu ea peste noapte sa se puna langa corali si sa i omoare.
sau se poate desprinde si dupa ce e prinsa de pompe sa intoxice tot acvariul si sa ti moara tot.

desi sunt animale superbe eu niciodata nu am tinut pe termen lung
eu ti am raspuns cu chromisii dar n ai mai dat nici un semn
frumos proiect !
ba da trimit. astept telefon !
salut ! precum spune titlul vreau sa imi desfiintez cel de al doilea acvariu pe care il am si au ramas in el 6 chromis viridis si aprox 15 kg piatra vie plina cu kenya, gorgonie si alti corali moi.

pret / 1 peste chromis = 40 lei se vand numai in banc de 6 buc.

pretul pentru piatra vie cu corali pe ea = 95 lei/kg cu tot cu coralii aferenti. (Kenya tree, gorgonie, rhodactis, ciuperci rosii, ciuperci verzi, zoasi galben cu maro, parazoantusi verzi si albastrii.
trimit in tara 0720 388 908

image

image

image

image

image

image

gogoasa aia e pui de Sarcophyton

zamolxes, absolut superb acvariul....ce evolutie regasesc unele din fraguri de pe la mine acolo bravos !
 
Forum Index » Profile for elven » Messages posted by elven
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com