[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: luc7777
Forum Index » Profile for luc7777 » Messages posted by luc7777
Message
http://shop.acvariu.ro/acvarii/148-nano-marinus-biocirculator-4-in-1-60l.html
dan.pavelescu wrote:Intrebare fara nici o legatura cu subiectul, dar sa nu mai deschid inca un topic.

Are/a folosit cineva jucaria asta?
http://dennerle.com/en/products/nano-marinus/pump-filtering/nano-marinus-biocirculator-4-1

Ma intereseaza o parere obiectiva si care ar fi dimensiunile (in manual nu scrie).

Multumesc!

NANO MARINUS intra sapt. viitoare in stoc, daca te intereseaza poti sa treci sa-l analizezi
E din Korea (banuiesc ca de nord) mosu , daca nu ai inspiratie fa si tu copy/paste
Acu serios, incearca sa faci niste ramuri ca sa ai pe ce aseza acoporele
reefer wrote:Super misto , dooaaar ca.... as scoate plate-ul ala , si as bricola...ceva gen "ramuri" care sa plece..atat din vertical cat si orizontal...
O sa ai zone moarte (fara lumina indeajuns) ...pe dedesupt... , mai ales cand or sa apara coralii pusi pe acel plate..
Eu am construit ceva de genul, si stiu ca asa am patit...

LE : o sa trebuieasca ...cu pompa de valuri in mana ..sa speli toate rocaria aia , caci o sa adune mizerie la greu...


Ceva de genu asa:

Si rezultatul:
koala wrote:Nea' Lucica, am o singura observatie de facut... poate ar fi fost mai bine ca robinetul de reglaj (al debitului de recirculare) sa fie montat sus... ca sa nu bagi mana in apa.
Altfel, lucrarea arata perfect!

Mai este un robinet montat pe furtunul din capac, pe robinetul de jos o sa pun o alta bucata de furtun prin care sa injectez bacterii si nopox.
Deocamndata am pus la amestecat 20l apa pt. a spala matrixu si spartura de coral ce se afla acum in sump.
Am terminat filtrele cu recilculare pt mine si Mihai. In zilele urmatoare o sa pun si cateva poze cu bazinul si reactorul in functiune
Ms. Dragos pt lipici
Niro wrote:Tot ce nu inteleg este dc nu exista si un pret pentru fiecare peste...

Pt. ca pretul se face in functie de client adica e Custom
Pai banuiesc ca tine robinetul atarnat sa vaza picaturile
Au intrat ieri in stoc! Pompe recilculare/valuri Jebao, reactoare Reef Octopus, sare de la Kent, teste salifert, mancare pestisori NLS, Seachem matrix, etc.
Pai ce legatura au peletele (no3) cu Phosguard-ul (po4)? .
Btw Phosguard-ul se poate schimba si la 2 luni pt ca 500ml poat elimina pana la 30 mg/L de po4 din 600 L apa. Oricum la Phosguard este recomandat a nu se fluidiza, deci poti foarte bine sa-l pui intr-un ciorap prin sump.
Btw2: @Koala sa ne tii la curent cum merge treaba cu noile pelete in eliminarea po4
Cam asa sta treaba...
nickvvv wrote:Eram sigur ca nu trimiti...zgarcitule .

Daca iei mai multe poate ma bag la un pachet
Se ma adauga 2 acropora violet cu varfuri albastre cam 7cm /70 ron
Nu trimit in tara....imi pare rau.
400 ron, chilipir
2 buc plate rosu au cam 10-15cm - 40/50 ron
4 buc plate verde 10 cm - 40/50ron
1 cap euphyllia mov cu varfuri verzi - 40 ron
Caulastrea verde 50 ron
Urmeaza realizarea unui reactor pt. Zeolit cu auto shaking, timer si flow control pwm pe pompa
@Gabi skimmerul e dat in custodie pana la toamna de Maestrul Kiru, pana ma decid eu cum va arata ala personal.
@Dragos tre sa ne gandim la reactoare de zeoliti, fac eu sitemu sa invarta mediile
Skimmerul merge bine, l-am dat sa skimeze mai umed, tot ce era in bidon s-a adunat in 2 zile.
Sebastian Costin wrote:Pfoaiiiiiii! E superb!
Fa cumva si incearca sa gasesti o solutie de filmat sub leduri ... e prea frumos sa nu-i dai o camea calumea!

Da stiu, si pe mine ma scoate din sarite filmatu asta cu telefonul, Panasonicu GH2 nu-l mai am iar Olymusu nu filmeaza deloc. Sapt. viitoare promit sa fac rost de ceva mai de soi cu care sa filmez/pozez.
Multumesc pt. incurajari!
Btw: ma gandeam sa incerc Zeo
Un mic filmulet cu evolutia bazinului...
Hai ca am gasit un mini ghid , culmea e chiar un roman care cere informatiile:
http://www.zeovit.com/forums/showthread.php?p=271848
 
Forum Index » Profile for luc7777 » Messages posted by luc7777
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com