[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: CreatoR
Forum Index » Profile for CreatoR » Messages posted by CreatoR
Message
Hmm... ai zis niste chestii interesante.. Multam de share..

P.S. vezi ca acum, in zilele noastre te poti trata de prostie
Tu monitorizezi traficul pe aceasta pagina si vrezi sa vezi ce spike o sa ai pe la ora aia ))
um02122 wrote:...

Vin si eu insa cu o intrebare: a mai scazut cantitatea de pellets pe baza de sulf? Cum faci top-up fara sa strici anaerobioza?


Nu, nu a scazut, aia scade foarte foarte greu, gen la 2 ani mai bagi cam 50-100gr. Stiu ca atunci cand vrei sa umbli la reactor sa poate spala continutul in apa din acvariu (adik scot intr-o galeata niste apa si il spal/clatesc putin acolo ca sa mai scap de detritus adunat si il pun la loc) Si trece printr-o faza de reciclare dar dureaza mult mai putin fata de inceput.

Din ce am citit si pe site urile din afara si ce am vazut la altii se tot aduna bacterii si de acea tot deschizi valva si mai mult ca sa creasca volumul de apa ce trece, iar bacteriile se inmultesc si cresc si tu tot deschizi valva pana renunti la ea. Dar nu stiu de ce la mine nu merge cum trebuie
Dap e un denitrator pe baza de sulf.

Manualul de utilizare e simplu la el: il lasi sa curga o picatura pe sec, timp 2-3 saptamani si dupa il testezi de NO3 si daca da 0 maresti picatura. Intre timp verifici aerul acumulat in reactor si il eliberezi din cand in cand.

Eu am reactorul din Octombrie, si de fiecare data cand incerc sa ii maresc numarul de picaturi creste No3 din reactor astfel incat tot timpul iar il micsoram. Un tip (sa il numim persoan X) a venit luna trecuta care face mentenanta la acvarii si a montat astfel de reactoare la altii si mi-a zis ca e normala cresterea si ca la un moment dat dupa cateva zile - o saptamana o sa scada din nou. Asa s-a si intamplat prima oara am marit la 3 picaturi pe sec, si mi-au crescut nitratii la vreo 100 si apoi dupa 3-4 zile scotea 0. Apoi am marit la 5 picaturi pe sec si dupa 2 saptamani nu mi-a scazut NO3 (e tot 20). Persoana de la care am cumparat zice sa il mai inchid, cealalta zice sa il las asa ca o sa scada, ca daca il inchid nu am rezolvat nimic.

Persoana X zice ca daca nu am cel putin 6-10 picaturi pe sec atunci reactorul e inutil la bazinul meu ca dureaza prea mult timp sa treaca toata apa din bazin prin el ca sa ii scada nitratii din bazin. (aici eu zic ca are dreptate) Dar daca am 5 picaturi pe sec si nu scoate 0 tot inutil este nu?

si amandoua persoane spun ca normal ar fi trebui sa am acum deja curgere libere adik sa nu mai am valva. Ar fi trebui ca reactorul sa fie plin de bacterii.
Korallin 2000 (pt un acvariu de 2000L)
Cine are reactor de nitrati? Am si eu cateva nelamuri. Ma poate ajuta cineva mai WISE de pe aici?
Ti-am zis si pe messenger. Frumos dar cam gol Uita-te peste filmulete mele care ti le-am trimis. mai baga niste pestani ;)
Mersi
E ca un caine, cand bag mana in apa vine si ma ciupeste, ma lasa si sa il ating. Si da scuipa si apa cand ma uit deasupra bazinului, e foarte simpatic.
Boxfish-ul e cel mai cuminte dintre toti apoi urmeaza angelfishi apoi puffer si apoi triggerfishi. Am pus ordinea ca risc pt corali.

Am pus si cateva poza cu echipamentul meu. Am filmat cand le-am dat sa manance, de asta o sa vedeti o gramada de "firimituri" in bazin

Am ceva cyano dar e vina mea si de acum 11 zile cand a aparut aveam nitratii 50. Acum ii am 25 si o sa ii scad sub 10 peste inca 10-15zile. (deja vad o scadere din cyano)



Wow...ce a mai trecut timpul

O sa fac un filmulet si o sa il pun azi. Daca o poza valoreaza 1000de cuvinte un filmulet cred ca valoreaza 1 milion de poze dehhh (25/30 fps x 60sec x 1000)

Ca mic update. Am schimbat filtrarea am trecut pe reactor de nitrati si pe chaeto. Am facut aceasta schimbare deoarece mi-au crescut nitratii la 100. si eram nevoie sa fac schimb de apa ( dupa 6 luni in care nu am facut a trebuit sa reincep cu schimbarile de apa. DUpa ce am facut schimbarile la filtrare, m-am oprit din schimburi de apa, ultima schimbare a fost in decembrie anul trecut)

Am schimbat si luminile si am trecut pe 3x AI Hydra 52HD. Momentan acvariul meu e stabil. Anul trecut am bagat noi pesti + o morena (care nu stiu din ce motiv a murit de craciun) iar acum 2 saptamani mi-a murit si blonde naso. Cu blonde naso stiam ca nu rezista mai mult de 1an in acvariu si il aveam de 11 luni Nu stiu de ce a murit, cu o zi inainte manca pur si simplu cred ca e ceva cu acest peste. Nu o sa mai bag ca nu are sens daca mor si culmea e ca si mort arata superb.

Ca lista de pesti am asa:
- Tangi: Salfin, Purple Tang, Blue Tang with yellow belly
- Angelfishes: Blueface, Majestic, Flame si Emperor
- Clown: Percula Clown fish si Premnas biaculeatus
- Firefish magnifica si elegant firefish (ala cu rosu si cel cu mov)
- Triggerfish: Clown + Picasso
- Boxfish (de ala galben cu puncte negre)
- Pufferfish (Blue Spotted Puffer)
- Green Mandarin
- Foxfish
- Cleaner wrasse
- Goby (Valenciennea strigata)
- Nevertebrate: 3 shrimpi, 2 lobsters, 2 starfish
- Corali ( gsp, toadstool coral (vreo 2), 4x sarcophyton, mushrooms re, blue and green, gorgonia, hammer coral

Sper ca nu am uitat ceva. In filmulet o sa ii vedeti pe toti. Sunt grasuni si foarte activi.

Ca parametri ai apei am asa:
PH: 8.1
KH: 8.9
PO4: 0
Ca: 450
Mg: 1410
No3: 25 (incerc sa ii reduc la 0)


Nu am facut deloc anul asta schimb de apa si nici nu vreau sa mai fac.

Am schimbat si pompele de retur si acum in loc de 4 pompe eheim 5000+ am 2x Ecotech M1. care sunt conectate la toate reactoarele, UV si chiller si acvariu.
Am dat un email si dupa 2 saptamani m-au sunat si au zis ca imi trimit 3 bidoane. In total a venit 300ron

Legat de ce zice colegul nostru cristimv, sunt de accord ca un refugium ajuta la un ph stabil, dar CO2 scrubber e motivul pt care mi s-a ridicat ph-ul
Pe site l-am gasit la 84 lei si era alta poza

Ai dat e-mail sau i-ai sunat?
Nu e nevoie sa te plangi sau sa intri in panica. Incercam sa zic ca am trecut si eu prin asta, nu e capat de lume. E bine sa ai teste. Nu stiu cum de dozezi chestii daca nu ai teste ( nu sunt deloc scumpe), in primul rand te ajuta sa mentii acvariu in echilibru.

Oricum treaba e simpla. Lasa sa mearga skimerul asa si ai rabdare
Pune o poza ca sa intelegem si noi mai clar problema.

O alta chestie care am patit-o eu, e cand am modificat sistemul de filtrare (am adaugat rola), atunci la fel am patit si eu, nu mai spuma (facea microbule pana unde scria in carte ca trebuie sa faca) timp de o luna si ceva. Pur si simplu cred ca tot sistemul mi s-a resetat.

P.S. Sa iti verifici NO3 si No2. in toata perioada cand nu spuma NO3 a crescut de la 2 la 100 si am avut mari probleme cu cyano. ( era cat pe ce sa renunt la acvariu).
Il folosesc de un an si jumate (aqua medic) si nu am avut probleme cu el. Cred ca e tot made in China ca Jebao. Asa ca ar trebui sa fie la fel. Ti-am zis lasa furtunul afara, nu-l baga in apa.
nu am incercat sa suflu, dar daca nu merge aparatul nu curge deloc. Normal ar trebui sa fie un blocaj.
NU e nevoie! dar furtunurile nu le baga si tu in apa (pune-le deasupra apei). Recomandarea mea e sa le bagi in sump si sa curga in camera pompelor.
Salut,

Pun la vanzare un reactor alga facut de mine. Cel din poza e disponibil de saptamana viitoare si nu a fost folosit decat 3 luni. e pt un acvariu mai mic de circa ~50-300L. Are LED strip de 5m RGB waterproof. Il vand cu 250RON (il dau in pierdere). Merge foarte bine.
Vin saptamana viitoare in tara. In cazul in care nu se ofera nimeni pana pe 18 decembrie, atunci nu o sa il aduc cu mine si o sa rog un admin sa stearga acest topic.

Multumesc!
Il recomand Dane. Si eu am acelasi model de aproape un an si merge belea. Borba aia: Eftin si bun
 
Forum Index » Profile for CreatoR » Messages posted by CreatoR
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com