[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: HumanFace
Forum Index » Profile for HumanFace » Messages posted by HumanFace
Message
Caut creveti (Palaemon elegans, cleaner shrimp, orice crevete reef safe), si ceva fraguri de corali moi, in special zoasi sau niste pulsing xenia.


astept oferte!
Mi-ar prinde si mie bine vreo 2-3! Pot sa ofer bani in schimb.
Culoare deschisa-riccia fluitans.
Crestere rapida-Java moss, x-mass moss.
Din restul intrebarilor nu am inteles nimic.

25-26 de grade e ok. Cum s-a mai spus, sansele ca ramirezii tai sa fie parinti buni de la prima depunere sunt foarte mici. Artemia gasesti la petshop, infuzori in natura.
Arata bine dar nu biotop. E prea ordonat. Daca vrei sa para mai natural trebuie mai mult haos. Mai pune niste crengi pe nisip si cumva printre pietre.
Cat timp ai carbune activ in filtru nu poti cicla, retine amoniacul. Nu e important debitul, ci materialul filtrant. Buretele nu e un bun suport pentru bacterii.
Cred ca ai deciclat cumva acvariul. In orice caz pestii sunt cam multi la 40 de l si cu filtru ala, care numai ciclat nu e (buretele acela....).
Clar conditiile apei nu sunt cele bune. Fa un test de pH, kH, si o sa vezi ca ai apa alcalina si dura, lucru care nu le place neonilor, originari din bazinul Amazonului, ca si cory de altfel. Nu cred ca platy (care cresc prea mari pentru 40L) o sa-ti streseze neonii sau sanitarii.
Orice ar fi sa nu pui betta alaturi de alti pesti. Chiar daca el nu o sa-i atace, o sa fie stresat de prezenta lor. Singurii colocatari care i-as recomanda pentru betta ar fi crevetii, cu conditia sa ai multe plante.
N-am drum prin bucuresti. Poti trimite prin curier? Sa-mi zici ce vrei pe ea
@pomi, stiu stiu am grija.

Legat de suprapopulare: nu-mi fac griji, am un HOB destul de mare si fac schimburi mici si dese de apa (de osmoza)
Ce am observat de cand am apa neagra:
-Pestii sunt mai colorati (si nu cred ca de la efectul vizual al apei).
-Ramirezii sunt mult mai activi, mai ales cel mai mare care nu prea iesea din ''vizuina''.

Ma bate gandul sa mai pun ceva pesti, ori inca o pereche de dwarf chiclid, ori un grup de 5/6 charcidae mici/ corydoras. Dati-mi niste idei
Daca gorgonia nu o duce bine la tine in acvariu, sigur nu o sa o duca goniopora .
Nu ai vrea sa schimbi gorgonia aceia? As avea de dat niste xenia pulsing, ceva zoasi maron/galben, sau bani . O vreau fiindca incep sa devin ''hooked on'' pe gorgonii.
1Uscate.
2pH-ul a ajuns pe la 5-5.5.

Bafta!
Si ziceam ceva de apa neagra?
image

Apa e mai neagra ca in poza. Vreau s-o ingalbenesc si mai tare. Am pus in acvariu apa obtinuta prin fierberea unei plasute de frunze de stejar.
@Severus... Stiu de tormec, da nu vreau sa bag bani in acvariul acesta. O sa fac apa neagra cu crengute si ce mai gasesc.... Multumesc de raspuns!
Pomi, nu stiu cum iti ies pozele asa de bine.... Jos palaria!
Nisip de rau, la 5 lei sacul.
Sebastian Costin wrote:Buna-i lunca Somesului cateodata


De-ar avea apa neagra....

Am rearanjat pietrele, mai bine zis am scos piatra aia mare:
Scuzati calitatea pozei, da' aparatu meu e de doi bani.
image
Ma rog, nu omoara chiar tot... Omoara pesti, corali mai pretentiosi,etc.
Elimina toxine cand este ciugulit de alte animale.
Cum aveam un acvariu de 50 de litrii gol, si ma bantuia amintirea amazonianului de 300 de litrii pe care l-am avut, am startat un mic biotop Sud American.
Acvariul e populat de o pereche de microgeaphagus ramirezi si 7 paracheirodon alexrodi.
Decorul nu ma prea incanta, idea este sa imit un mal bolovanos, de suvoi rapid de apa neagra, cu cateva fire de rotala ratacite si multe crengi si frunze picate in apa.
Las o poza sa vorbeasca:
image

Astept sugestii!
S-a dat!Se poate inchide.
 
Forum Index » Profile for HumanFace » Messages posted by HumanFace
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com