[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: MoDy
Forum Index » Profile for MoDy » Messages posted by MoDy
Message
Vivipari se inmultesc repede si..ciudat este ca ai doar 3 pesti, se pare ca natura si-a urmat cursul si ceilalti pesti au fost mancati...
Guppy face multi pui la o singura nastere, nu doar 3
Mai tarziu o sa va arat o poza...mai am de asteptat 2 sapamani de azi.....
Incep sa plantez acvariul...daca ii dati o idee de aquascaping... ar fi ok...
in momentul administrari galbenusului apa se va tulbura pun dar in 2-3 ore se va face din nou curata!
Daca ai preciza si ce moss ar fi ok...Uite iti zis eu irish moss, l-am avut si crestea foarte repede,lam tinut pe post de "gazon"
a spus ca are lumina...iar la 48 de leduri intr-un acvariu asa de ,mare ii va merge bine bine;)La mine a fost prima planta ;))
Eu iti recomand CABOMBA caroliniana
O planta nepretentioasa...creste foarte mare si este frumoasa si buna pt pui de vivipari in caz ca nu ai fatatoare,
image
Salut de curand am zis sa fac un resetup la acvariul mare de 40 l
In tot acest timp am zis sa dau pestii din el..Iam dat si cat timp se usca siliconul la acvariul de 40l am zis sa fac unul mai mic de 12 litri!
Am pimit si eu un burete boloborositor cu pompa aer Resun AC-9601 , Si 5 pesti
1 Pui molly complet alb! (2 saptamani)
3 molly negri mici, 2 masculi si o femela
1 molly dalmatian rosu...Cel mai dragalas,,
Iam pus in acvariul de 12 l pana il fac pe cel mare,
As vrea sa stiu mai multe,
1.In ce conditii se imperecheaza
2.Cum imi pot da seama ca este gestanta
3.Ce mancare le trebuie (folosesc tetra min, trtra rubin, si tetra min granules)
4.Temperatura pt nastere...
5.Cati pui pot sa imi ofere?

Spunene mai multe despre acvariul tau!
Ce pesti ai
Ce lumina,bec folosesti
Hardware
Multumesc
TC
Cumpar decoruri tip scorbura, de preferat sa fie ceva din lemn sa nu treaca de 20 cm in lungime...si sa fie vanzatorul din bucuresti,,,multumesc
As vrea eu ,Un id de contact,sa discutam...
Poti trimite pana in bucuresti prin posta/curier?
ADin cate stiu eu cory nu isi mananca puii..Ai grija exista anumiti pesti care pot sa iti manace icrele ...Deci ai grija si pune ascunzisuri!
In schimb daca nu vrei sa cumperi o scorbura potiface tu una din concos,Despicata in doua cu o gaura mica in ea esteo buna socorbura
Cateodata imi pare rau ca stau aici...dar eu stau in judetul ilfov,comunitatea 1 decembrie,Bucuresti,Mama mea lucreaza la Piata Progresul,deci este ok...Stau pe la donatii si vad ce prind,Ms pt sfat
Gata am pus pe interior un "petic" iar pe exterior am pus un fund dublu cu sticla de 11 mm
Astept sa se usuce siliconul
LE:A murit si cory acuma incep noul setup..caut pietre...nisip,teste,plante,filtre in cat timp se usuca siliconul de la fisura care am ..avuto;)
Ce radacini as putea face...caci nu vreau sa cumpar.si cum le-as putea face ,de la ce sa le iau?
Nu gresesti...Dar nu prea am bani pt plante si timp sa umpar. nu pot sa las acvariul fara plante...
In schimb am tinut 6 zile intr-o apa cu dezinfectant de la sera si am facut teste cu plantele in apa..este totul ok iar plantele nu au murit...
Am si eu o intrebare...Daca pun in acvariu plante de gradina cu tot cu radacina se intampla ceva rau?
Am bagat un trifoi cu 4 foi si peste 2 zile este normal si dupa 2 zile sa intamplat perlarea...Deci este ok?afecteaza cu ceva pestii?
Ai lasat acvariul la ciclat?
Este posibil sa se fi deciclat..Cealalta zebra a murit tot prinsa in filtru?
Se pare ca te confrunti cu o problema grava daca cory(sanitarul) se tot misca alandala...Sunt unii dintre cei mai rezistenti pesti...
Fa niste teste de apa...
Bucata deasupra fisurii poate fi plexiglas?
Nu am bani pt un silicon de sticla renumit..este bun unul universal pe care scrie ca este si de sticla si plexiglas?
Am scos toata apa si nisip si ramane sa lipesc..dar daca pun pe interior un"petic" de sticla si pe exterior la fel are ceva?
Mi sa rupt inima dar NU ma las de acvaristica...sa bdus si hoplo...a mai ramas un cory matur care sta jos....deci las o saptamana acvariul si pun putina mancare tetra min granules...sau tetra rubin...
Nu se va murdari apa caci este ca de cristal....si imi place....
Peste o saptamanao sa pun un SAE sau un Ancitrus...
DAR TOTUSI ORICATI PESTI AS LUA NICIUNUL NU O SA II INLOCUIASCA PE CEI PIERDUTI...IMI PARE RAU CA NU IAM PUTUT SALVA
 
Forum Index » Profile for MoDy » Messages posted by MoDy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com