[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: TAVI13
Forum Index » Profile for TAVI13 » Messages posted by TAVI13
Message
Daca tie-ti place, ce mai conteaza parerea noastra.
Sincer acvariul este urat. Fa ceva si scapa de capac.
Pt [b]bobiciupe
Nu contest si te cred. Poate ca sunt multi cei care fac pauza de iluminat. Ti-am spus doar ca nu este natural, si am incercat ambele variante. Pe cea cu 2 pauze recunosc ca nu am utilizat-o si nu cred ca o voi incerca vreodata.
Hai sa-ti dau un argument. Degeaba faci pauza de 2-3 ore la pranz pt a prelungi iluminarea seara ( sa zicem 22 30 in loc de 20 30) pt ca oricum majoritatea plantelor daca ai obsevat isi strang frunzele ( se inchid)in jurul orei 20 . La mine cel putin asa se intampla. NU vad de ce as mai tine lumina aprinsa. M a rog, acum discutam si noi, ti-am spus parerea mea, atata tot. Fiecare cu reteta lui, cu acvariul lui. La mine acvariul este pe un hol unde nu exista susrsa de lumina naturala. Chiar si vara cand e soare afara pe acel hol aproape intuneric. Intelegi de ce este intuneric acum si nu merge pauza. A daca era intr-o incapere foarte luminoasa atunci hai ca mai merge, cu toate ca nu sunt sigur. Un lucru este cert. Nu este natural sa stingi lumina, asa cum nu este natural sa o tii 14 ore aprinsa. Raman la parerea ca o iluminare care sa simuleze ziua in cle 3 faze ale ei, cu 3-4000k in primele ore cu 8-90000 la pranz si apoi din spre 3000 sera este cel mai bine. In fapt daca ai sa te uiti pe siteul celor de Giessman ( nu stiu dac am scris bine) ai sa vezi ca au o lampa bengoasa controlata de un mic calc care simuleaza lumina solara inclusiv perioade cu nori si furtuni, dar lumina stinsa total 2-3 ore n-ai sa vezi.
Nu rezolvi nimic daca maresti perioada de pauza. Personal am incercat ambele metode cu si fara pauza. Am constatat ca varianat cu lumina continua fara pauza da rezultate mai bune, fara a depasii 10 max 11 ore pe zi. Pauza este ilogica. In mediul natural nu se intampla asta. Sigur unii vor spune ca mai sunt si nori si zile ploioase. Da nori inseamna una si intuneric total alta. In timp ce soarele este acoperit de nori radiatia solara ajunge la plante (cca 8000 de k), asa ca a face bezna totala pt cateva ore nu se justifica, dar fiecare hotaraste ce si cum face. Eu am renuntat la pauza. Ideal este sa simulezi radiatia solara pt cele 3 perioade ale zilei.
Si daca esti plecat de acasa 3-4 zile si se inchide curentul, ce faci?
Mai ok sunt cele electronice care au acumulator de back up. Se inrerupe curentul, si dupa ce revine programul isi continua cursul. Nu este atat de mare dif de pret ca sa cumperi una mecanica in detrimentul celeilalte.
schimburi de apa, co2 si easy carbo
Easy carbo este bun, dar nu poti substitui aditia de CO2 cu el.
Salut,
In ceea ce priveste carbunele activ, multi producatori recomanda utilizarea lor numai in cazuri exceptionale si pe perioade scurte, in cazul acvariilor plantate in care se face fertilizare. Vezi manualele de pe site-ul JBL DE EX.
Ce a scris judex este luat de pe situl celor de la Easy Life + mai precis un mic manual de preyentare si utilizare a producelor pt fertilizare-Info sheet plant products se numeste.
Sunt prezentate doua modele - unul pt un acvariu cu putina lumina si plante mai putin pretentioase si altul in care lumina este din plin si fertilizare idem. Ambele sunt prezentate ca vand parametri apei KH =5, gh =7.
Trebuie sa precizez ca si in acest manual se face trimitere la Redfield ratio, iar in amanunt prezinta schimburiel de apa si ferilizarile la schimburi si cele intermediare.
Subscriu la ce a spus Val.
Se gasesc cam peste tot.
Specia a disparut din mediul ei de origine China.
In traducre libera se numeste Nori albi, dupa numele muntilor in a caror rauri triesc ( traiau). Se mai gasesc in salbaticie prin Vietnam si Indonezia parca, dar aici a fost introdus pe cale artificiala.
Eu zic sa nu incerci cu nimic. Daca stai in buc nu ai cum sa ai KH mai mic de 3. Acum 1 ora am masurat Kh. Zona Dorobanti. KH 5. asta dupa ultimile ploi. Acum 3 saptamnai era 6. Ori nu folosesti testul corespunzator, ori nu e bun obiectul muncii. Daca e test de hartie poti sa-l arunci.
Nu baga prostii in apa ca nu e cazul/
ok
Ai perfecta dreptate in ceea ce spui, numai ca tot ADA spune ca prea mult fier duce la aparitia algelor.
Eu zic ca testele sunt de 2 bani in proportie de 80%. Te deruteaza foarte mult. Cert este ca omul are alge nasoale. Eu zic ca nu foloseste bine fertilizantii.
In concluzie ce trebuie inteles. Fiecare linie de fertilizare are o logica a sa, functie de compozitie, etc.
Normal este sa folosesti substantle conform recomandarilor ca nu or fi tampiti aia de le-au facut.
Daca ai folosii fertilizanti dE la ADA ai pune cantitatile recomdate de alta FIRMA\? Vezi aici e contradictia.
Vad ca sustii in continuare pista gresita pe care a plecat.
Scuze daca am deranjat.
Pt domnul mihai dinu.
Ti-am mai scris un pic mai sus si vad ca bati campii in continuare cu Co2 mic mare samd.
Chiar nu pricepi ca faci greseli in fertilizare. Profito contine atat Fe cat si K. Este suficent, Nu trebuie sa mai pui separat si Fero si K. CAPISTO?
Nu stiu ce este cu alga pufoasa, dar stiu ca nu folosesti schema de fertilizare recomdata de Easy life.
Daca ai fi intrat pe site ai fi vazut ca au 2 scheme parca una pt acvariu cu lumina putina altul cu lumina si co2 mare.
Daca utilizezi Profito, nu trebuie sa mai bagi FE si K. Profito le contine pe amandoua. E posibil sa fie asta motivul. Vezi ca recomda aditia de ferilizant si easy carbo inclusiv in cantitati si pe zile.
Documenteaza-te si ia masurile ce se impun. OK?
Pt Giany
Apa se evapora, da!
Se "evaporeaza" eventual mintea lui EBA. "Succesuri "pe mai departe.
am uitat sa pun si pe asta
scuze
poze noi
Clear Float


Acesta este un material filtrant, ce va fi folosit doar atunci cand este nevoie. Va indeparta biofilmul de la suprafata apei. Se va lasa sa pluteasca la suprafata apei, ulterior fiind indepartat cu o plasa.
65 ml

Ceva nu este in regula acolo. Nu sunt un mare cunoscator in ale CO2 si implicit in chimia apei mai ales pt plante. Am acvariu de 25 de ani dar de plante serios abea ce m-am apucat de 1 luna .
De 8 zile bag co2 din butelie. Am obtinut perlare dupa 24 de ore.
Incearca sa pui reactor si elimina difuzorul.
La kh 4 si 1 bula/sec zic ca trebuia sa ai mai mult co2 dizolvat respectiv un Ph mai mic 6,7-6,8 Probabil aici e problema.
Apropos, am si eu o intrebare. Cum este lampa de la Aquatic, defapt Becul propriuzis.
merci
 
Forum Index » Profile for TAVI13 » Messages posted by TAVI13
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com