[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: catalin_
Forum Index » Profile for catalin_ » Messages posted by catalin_
Message
Utricularia creste frumos in continuare. Imi e simpatica, mai ales ca incepe sa isi arate partea carnivora - pe unele fire, mai ales cele lipite de sticla sau de substrat, au inceput sa apara veziculele caracteristice pentru Utricularia.

Descriu putin metoda pe care am ales sa o folosesc pentru cresterea emersa:
- acvariul sta acoperit cu folie de plastic pentru mentinerea umiditatii. In folie am facut de la inceput gaurele pentru a asigura un minim de ventilatie si a preveni aparitia mucegaiului
- de 2-4 ori pe zi pulverizez cu apa de la robinet care a stat cel putin o zi in aer liber
- nivelul apei il pastrez cam la 1 cm sub nivelul minim al substratului; apa nu balteste nicaieri; excesul de apa il trag cu o seringa de 50 ml (cu care ud o cultura de HC emers)
- iluminare continua - 10 ore pe zi, fara pauze
- cam de o saptamana am inceput sa adaug JBL Denitrol in apa cu care pulverizez; sper ca in felul acesta sa ajute si la ciclarea substratului, reducerea concentratiei de amoniu si azotiti din substrat.
pH 9 pare destul de mult. Sticla era de soda caustica?

koala wrote:Nice start!


Multumesc. Si ti-am urmat ambele sfaturi... Probabil ca nu iti mai amintesti

koala wrote:- Bolovanul din stanga trebuia sa fie mult mai inalt...
- Cumpara un filtru extern si scapa de ala pe care il ai acum...

Asta era din 18/06/2013. Luat filtru extern si rezolvat egalitatea de inaltime dintre pietre
5 zile de la plantare: Utricularia s-a mai inverzit, incepe sa dea frunzulite mai groase si incet, incet, se misca prin substrat

Pe pietroiul mare am pus cateva plantute de HC, poate se prinde. Mai greu cu mentinerea umiditatii in acel loc. Am pus o bucata mai mica de piatra chiar deasupra, pe folia de plastic ce acopera acvariul. Ideea ar fi ca vaporii de apa sa condenseze in acel loc, la contactul cu piatra mai rece si sa cada pe piatra umezind zona cu HC


Cam asa arata acum, cu abureala:
image

Fara abureala:
image

image

Frunzulite noi ies prin substrat:
image


Prin vara anului trecut incepeam proiectul http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/25398.page#p207608, dar din pacate a stagnat/nu a decurs cum doream.

Acum revin cu versiunea 2.0, inceput pe 15 februarie 2014, momentan aflat in faza de dry start:
- acelasi acvariu Aquael 54 litri (60x30x30)
- substrat 9 litri de ADA Aquasoil Amazonia
- iluminare: 2x24W T5 6500K
- aceleasi pietre, autohtone, de pe dealurile din jurul carierei de piatra Tulcea
- plantat cu Utricularia graminifolia (4 poturi de la Tropica (1-2 Grow) impartite in cate 16 portiuni fiecare), plantate emers, acum in faza de dry start
- filtrarea va fi asigurata de un JBL e901 Greenline, care asteapta cuminte inundatiile

Vedem ce-o iesi.

O poza, doua:
image


image
M-ar interesa vreo 7-8 pot-uri de Hemianthus callitrichoides Cuba. Daca ma puteti ajuta va rog sa-mi lasati un mesaj.

Am achizitionat un pot de proba de pe un site de acvaristica si bine am facut ca era de proba: am primit Hemianthus micranthemoides.
Incerc o poza dintr-o alta perspectiva.


image


Cam din unghiul asta se vede acvariul cand intra cineva in camera. In partea stanga nu este un singur bolovan, ci un grup. Din cauza asta intentia mea era ca piatra din dreapta sa fie punctul de interes. In stanga e un "deal" din pietris pe care sunt asezate pietrele.

Cea din dreapta e cam la acelasi nivel cu cea mai mare din stanga, din cauza asta ma gandeam ca pot sa o mai afund un pic pe cea din stanga. Pentru simplul motiv ca cea din dreapta e cea mai impunatoare si parandu-mi-se mie mai speciala am decis de cum am vazut-o sa o pun in rolul principal


Da, stiu ca partea stanga, langa geam e golasa. Voi remedia in curand.

Ce am mai facut? In spate, ascuns, am pus un difuzor ceramic conectat la o bomba (e un pic verde pentru ca a stat o vreme in vasul cu Hemianthus). Sa fie CO2 acolo... E o idee buna? Ajuta plantele? Sau mai degraba algele?

image image


Imagine de ansamblu: acvariul pe suportul comandat pentru el (inaltimea suportului este de 1 metru).


image

Urmatoarea problema: suportul de acvariu - l-am gandit cu ideea unui filtru extern in minte. Deci pe interior e compartimentat pentru a incapea un filtru, iar in partea din spate are o decupatura pentru furtune si cablurile electrice necesare instalatiilor.

Daca ma puteti ajuta cu sugestii in privinta unui asemenea filtru extern (volum acvariu 54 litri, dar volum de apa undeva pe la 40-45 l). Lucian mi-a dat deja o idee - Tetra Tec Ex 400. Am mai cautat acum si am dat peste JBL CristalProfi Greenline - e701. Cu siguranta sunt destule. Ca buget alocat ar fi in jur de 500 ron, dar nu am idee despre fiabilitate, calitate etc. M-ar ajuta sfaturi

Va multumesc pentru sprijin

Va saluta melcii mei, in timp ce se... In fine, va saluta, din bolul cu creveti (dar asta e alta poveste)

image

Lucian wrote:Foarte promitator. Daca bantui mai de mult pe aici cunosti deviza de inceput: rabdare, rabdare, rabdare
Fa un efort financiar (dar este pe termen lung) si achizitioneaza un filtru extern - nu vei regreta.


Intr-adevar, multa rabdare. Si calm. Si perseverenta. Cat despre filtru... Incerc sa ma informez despre unul extern potrivit.

stefanp wrote:Frumosi bolovanii, foarte frumosi. I-ai cumparat de undeva sau i-ai gasit?

Mi se pare totusi bolovanul din drepta prea mare. In sensul ca mi-e greu sa ma hotarasc in care parte e "centrul de interes" al acvariului si imi cam umbla ochii dintr-o parte in alta.


Bolovanii sunt culesi de pe dealurile de la marginea orasului Tulcea, intr-o padure de langa cariera
Da... Centrul de interes se dorea a fi cel din dreapta. Iar "dealul" din stanga a ajuns sa aiba aceeasi inaltime... Sa incerc sa remediez? As afunda piatra principala din stanga un pic mai mult in pietris.
Mult succes! Si nu te grabi cand tastezi. Daca nu ma insel chiar si atunci cand e vorba de numele tau de user
Proiect realizat in cele din urma

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/25398.page#p207608
Salutare. Dupa cateva luni de tras de timp am reusit sa pun la punct ce promiteam in postarea mea de introducere (http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24134.page):

Un Iwagumi pentru creveti. Este primul meu acvariu (cutiile de plastic de 5 litri nu se pun )



image

Momentan e in ciclare, fiind amenajat acum cateva zile. Acvariul: Aquael, 54 litri, dimensiuni 60x30x30. Filtrul intern - Aquael Fan 1 plus. Incalzitor Aquael 75W. Plantele - Eleocharis parvula si Hemianthus C. Cuba.

Voi reveni cu poze


tonin wrote: Sugestiile si criticile sunt binevenite

E nevoie de mai mult verde




Glumesc. Probabil crevetilor li se pare un rai.
Salut. Ma numesc Catalin. Bântui pe forum de ceva vreme, dar acum ar fi cazul sa ma prezint

Am 26 de ani si locuiesc in Tulcea. Din frageda pruncie eram pasionat de vietati, in special de cele mai putin obisnuite. Cainii, pisicile si alte dintr-astea mi se par plictisitoare In schimb cand vine vorba de nevertebrate... De ceva timp ma bate gandul sa intemeiez un acvariu, si nu unul oarecare, ci de creveti.

In ultima vreme am achizitionat toate cele necesare, mai putin vietatile - plante si creveti.
Acvariul este un Aquael de 54 de litri. Substrat fertilizant de la Tetra, acoperit de nisip quartzos negru (pentru a scoate in evideta culoarea crevetilor si pentru a ii face mai usor de observat - fiind cam stravezii). Fundalul mi-a dat batai inutile de cap. Doream sa fie negru, simplu. Gasisem pe un site romanesc de acvaristica un fundal negru, dar nu mai aveau in stoc. Panica, panica... In cele din urma am rezolvat la o firma de publicitate - autocolant negru. Doh.

Stilul acvariului va fi Iwagumi - o mica gradina de pietre. Acestea au fost cu multa grija selectate de pe dealurile de langa cariera de piatra, Tulcea Plantele vor fi de dimensiune mica, sub forma de covor. In afara de muschi Java, inca sunt in cautare de Eleocharis parvula - pe langa pietre si pe marginea din spate (daca nu gasesc si nu gasesc... o sa mearga si E. acicularis), Hemianthus callitrichoides Cuba (covoras - in cele din urma uniform) si poate niste Utricularia graminifolia. Daca ma puteti sfatui de unde pot sa fac rost, mesajele voastre sunt binevenite. N-ar fi rau daca ar fi de la alti acvaristi

Filtrul e un Aquael Fan 1, care a venit impreuna cu acvariul. Ma voi gandi la o metoda de a proteja crevetii, in special puii (poate sa ii atasez niste plasa de tantari in fata grilajului de admisie). Incalzitorul e de asemenea inclus in pachetul cu acvariu, tot Aquael.

Momentan trebuie sa comand mobilierul pe care sa stationeze acvariul. Apoi voi incepe adaugarea substratului si a pietrelor. Ramane problema plantelor. Iar crevetii - pentru inceput niste Red Cherry, ca doar sunt incepator. Poate si cativa Amano, ca sunt simpatici.

Vom vedea ce-o iesi Va salut.
stefanp wrote:Apa ingheata la 0K si fierbe la 373.1339K sau 100 C.


Nu am apucat sa citesc tot, dar imi permit sa intervin cu o corectare. Apa ingheata la 0 grade Celsius, deci 273,1339 K.

Vine asa:

0 K = -273,1339 grade C 0 absolut, electronii se opresc
273,1339 K = 0 grade C apa ingheata
373,1339 K = 100 grade C apa fierbe
ReBella wrote:Buna ziua
Deocamdata nu am la vanzare nici un fel de gazon, imi pare rau. Ultima oferta este cea de saptamana trecuta (maine voi pune o noua lista).


Am inteles. Daca totusi apare ceva la vanzare, ati putea sa-mi lasati un mesaj privat? Incerc sa intemeiez un acvariu pentru creveti.

Sa aveti o zi buna.
Buna ziua. Nu am vazut in ultima oferta postata, dar in unele mai vechi apareau niste plantute care m-ar fi interesat: Eleocharis parvula, Utricularia graminifolia, Hemianthus c. Cuba. E vreo sansa de a le putea achizitiona de la dumneavoastra? Ah, si poate niste muschi Java.
Va multumesc
 
Forum Index » Profile for catalin_ » Messages posted by catalin_
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com