[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mogo
Forum Index » Profile for mogo » Messages posted by mogo
Message
o poza

image

Uploaded with ImageShack.us

si o filmare
http://www.youtube.com/watch?v=YO_XnDcTG_Y
ms koala....

daniel..oare asta sa fie motivul pt care nu mai vad eu noi nascuti prin acvariu?
am adaugat zilele astea si 6 buc. microrasbora galaxy de care sunt foarte placut impresionat cum se joaca prin acvariu...

o sa revin cu un filmulet in curand...
Un filmulet cu roscovanii la masa...

S-au inverzit pietrele exact cum vroiam si sper sa ramana asa sa nu-si bage nasul si altfel de alge... :smile:

Parvula nu se integra deloc in peisaj dupa ce a crescut...mai degraba ar merge HC...poate pe viitor asta urmeaza..

http://www.youtube.com/watch?v=8sPpKY-haPM

moss-ul e putin "sifonat" de la lumina puternica tocmai pt ca am vrut sa inverzesc pietrele... dar isi revine in cateva zile ;)
extraordinar de frumos...nu am cuvinte...

doar un lucru ma enerveaza la culme la acest acvariu...gurami-ul ala de ce naiba l-ai bagat acolo? ))
pietrele s-au inverzit exact cum am vrut...dar sper sa reusesc sa tin algele in frau si sa ramana doar verdele de pe pietre...
am scos afara parvula dupa ce m-am lamurit ca defapt nu se potriveste prea bine in acest setup,e mult prea inalta..HC ar fi mult mai potrivit..poate o sa plantez niste HC in viitorul apropiat..
iar ultima stire e ca m-au invadat puii de RCS...

in acest weekend cred ca am sa revin cu poze si sper ca si cu un filmulet.
hehe...nu conteaza de unde provine un anumit filmulet daca contine ceva constructiv si care poate ajuta in acest hobby numit acvaristica....chiar nu conteaza deloc.

pana la urma nu asta urmarim? sa devenim cat mai buni in ceea ce facem? ;)
Am vrut neaparat sa arat aceasta filmare colegilor de pe forumul acvariu din motive foarte evidente...n-o sa avem decat de invatat din acest film realizat de catre doi dintre cei mai impatimiti acvaristi din frumoasa noastra comunitate a acvaristilor din aceasta tara si anume Nagy Attila (dogibeer) si Claudiu Truta. Se pare ca ei nu inceteaza sa ne uimeasca cu realizarile lor legate de acest hobby..adica...acvaristica.

Multumiri lui Gagiu Catalin pt. imaginea de calitate.

Va las sa urmariti acest film. (recomand full hd)

http://www.youtube.com/watch?v=mRLfzwHuexk&feature=youtu.be
moss-ul nu l-am prins cu ceva anume...doar l-am bagat pur si simplu prin crepaturile stancilor...cam in 2 sapt...3...se prinde bine de stanci...
Piatra aceea din dreapta sus are alt rol acolo..deci n-o sa aiba viata prea lunga.
Cat despre parvula urmeaza sa mai plantez sau astept sa se intinda ea pe tot substratul.
;)
Salutare...

Din motive bine intemeiate si dupa cum unii stiti deja...am luat o hotarare acum cateva luni...si anume sa renunt putin la acvaristica...dar m-am gandit totusi sa mai sterg din dorul de acvariu si am zis sa fac cat de cat un "borcan" cu apa in casa sa-mi mai aline durerea...si uite asa a aparut un nano de 37L in locul acvariului de 470L

Fara sa tot palavragim lucruri neimportante am zis ca ar fi frumos din partea mea sa va arat ce am mesterit in "borcan" , si sa incepem cu partea de hardware ..daca o pot numi asa

"borcan" ---- 37L
filtrare ---- filtru cascada Boyu
lumina ---- lampa DIY 2 x 23w philips 865...
substrat ---- quart negru
plante ---- wepping moss, parvula
vietuitoare --- RCS,neritine (deocamdata)
fertilizare --- micro ,macro, EC...cantitati foarte mici
co2 ---- nu


acestea fiind spuse...va atasez niste poze

image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us
image

Uploaded with ImageShack.us

bafta
mai am aproximativ 10 litri
vand substrat Stoffels Granupor...aproximativ 40 Litri....pret. 250 lei

sau

15 Litri la pretul de 100 lei.


contact:
id. messenger: mogo_jane
tel. 0765.596.065
Vand Substrat Fertil Stoffels GranuPor aproximativ 43 Litri

Pret 100 ron = 14 Litri

Pret pt. tot substratul 250 lei (in magazin pretul e mult mai mare)

NU trimit mai putin de 14L ...adica valoare de 1oo ron.

P.S. A fost folosit de mine cateva zile dupa care am renuntat la setup iar acum din pacate am hotarat sa fac o pauza in acvaristica.(sper sa fie doar o pauza)



Mai vand un filtru extern DIY foarte eficient cu pompa hailea in el de 1000L/h si este plin cu material filtrant Bio Rio cumparat de la Claudiu..(cunoscatorii stiu despre ce e vorba)...la mine a dus acvariul de 460L...si a facut treaba foarte buna...

Pret filtru cu tot cu material filtrant = 200 lei

aici aveti si o poza cu filtrul...
image

Uploaded with ImageShack.us


contact:
id messenger: mogo_jane
sau
tel: 0765.596.065
se poate inchide...am gasit...
dupa cum zice si titlul....caut lampa pt un acvariu cu lungime aproximativ...90 cm (preferabil HQI) ...id mess. mogo_jane sau aici pe p.m
Vand:

Acvariu 160x60x48...460 Litri ------ 200 lei

Capac DIY, 4 drosere osram 4x80w + 4 tuburi T5 80w fiecare..3 buc.aquamedic plant grow + 1 buc aquamedic reef white ------- 300 lei

Filtru DIY plin cu material filtrant Bio Rio de foarte buna calitate (de la Claudiu)..filtrul este extraordinar de bun si eficient -------- 150 lei

Filtru intern JBL 800L/h care l-am umplut cu perlon si am fost foarte multumit de el -------- 60 lei

Filtru intern JUWEL 600L/h pe care daca il folosesti tot plin cu perlon o sa obtii rezultate impresionante ---------60 lei

Butelie co2 13kg sau 13 Litri nu stiu exact ---------250 lei

Reductor cu reglaj fin, functioneaza ireprosabil,se poate face orice reglaj la el ---------150 lei

Incalzitor Aquael 300w...functioneaza perfect --------30 lei

Substrat fertil Stoffels GranuPor 57 Litri -------- 350 lei (pret de magazin 570 lei)



NU vand pe bucati decat acvariul sau capacul care contine droserele si tuburile...



Pret total 1550 lei

contact aici sau pe messenger: mogo_jane
no ma...ce fain arata amu...
lasa gazonu pana in capat nu numa asa pe mijloc...lasa-l sa se extinda si in lateral...o sa fie beton
si inca ceva...scoate firele afara...nu se incadreaza deloc acolo...
rog un administrator sa inchida acest topic...
da bobi...as fi campion pe sate...
 
Forum Index » Profile for mogo » Messages posted by mogo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com