[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Pushkatu
Forum Index » Profile for Pushkatu » Messages posted by Pushkatu
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by Pushkatu
Message
Multumesc! O sa ma apuc de treaba!
Va salut acvaristilor!

Vreau sa lipesc cateva bucati de polistiren pe sticla unui acvariu pe interior. Am 2 nelamuriri.

1. Cu ce le pot lipi? Am un pistol cu silicon, e ok?
2. Afecteaza in vreun mod negativ calitatea apei? (polistirenul)


Mersi la fel!

Ehee de mama am scapat, acu-i treaba nevestii.
28, acvarist din frageda pruncie cand tineam pesti prinsi de pe vale cu pahare de suc transparente in borcanele de muraturi ale maicamii, pana a crapat unul din ele si a "erupt" parchetul, ulterior bataii am primit si un acvariu de 80-100 litri. Un schimb foarte corect!
Nu a sarit la propriu pana acolo, a "mers". Eu am gasit unul la cativa metri de acvariu (vreo 2-3) si l-am pus inapoi. A mai trait multa vreme dupa eveniment. L-am vazut cum "mergea" pe parchet, a lasat si o dara de apa din locul de unde a cazut pana unde l-am prins eu.

PS: desi aluneca avea ceva viteza!
Eu tin un mascul de betta cu galaxy, vreo 30+ si nu am avut probleme. Doar sa fi atent sa nu ii lasi sa faca greva foamei, o sa atenteze la inotatoarele bettanului.
Eu il iert. A avut bunul simt sa imi acorde cateva minute din timpul sau liber sa imi comunice in privat ca ii pare rau, desi pe vremea cand eu inca faceam in pantaloni, dansul era un acvarist de talie mondiala. Pare de necrezut, dar vreau sa impartasesc si cu voi (ca sa nu spuneti ca aberez), cele cateva randuri pe care "colegul" meu, asa cum mi-a facut onorea sa ma numeasca, mi le-a scris. Daca pe vremea dumitale aveati "teritorii" pe care le stapaneati cu o mana de fier(linii pure de guppy, specii crescute in mare secret si exclusiv de un singur stapan), tin sa va informez, draga "colegule", ca 15 ani mai tarziu, accesul la informatiile respective e liber si neconditionat de clasa sociala. De necrezut, stiu, dar masele de acvaristi in scutece si-au luat lumea in cap si au facut revolutie, dezvaluind publicului larg secretele acvaristilor cunoscuti. O tragedie regretabila, greu de reparat acum cand toti stiu cum sa inmulteasca speciile de guppy, cand mitul ciclarii acvariilor a fost elucidat, etc.

salut "colegu"

imi cer scuze ca nu m-am prezentat.imi cer scuze ca in nestiinta de cauza am postat gresit. poate din cauza ca de aproape 15 ani nu ma mai ocup de acvaristica. in ideea ca atunci cand eram printre acvaristii cunoscuti tu erai probabil inca in scutece,imi cer din nou scuze ca ti-am invadat "teritoriul". tot--o zi buna iti doresc si eu tie.
Da, colegul ti-a recomandat un produs pe care probabil ca l-a folosit el, dar daca nu il ai la indemana te poti folosi linistit de ce ai. Agita putin flaconul cu bacterii inainte. Din cate stiu si astea dau apei un aspect laptos ce poate dura cateva zile.
Observ ca cioata din acvariu nou e tinuta la fund de ceva roci. Posibil sa fie la ea problema culorii apei. In continuare rabdare, mancare putina, cam tot ce ti-a recomandat Silviu mai sus.
Este lipsa de bun simt ca primul tau comentariu scris aici sa fie unul de genul asta. In primul rand nu stim cine esti fiindca nu te-ai prezentat, asa cum se cuvine, nu ai postat unde trebuie, nu se fac cereri de donatii si lista continua.

Citeste regulamentul mai intai: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5210.page


O zi buna!
Superb acvariul, de efect, felicitari!!
Mie imi place cum arata, felicitari! Am reusit si eu la un moment dat sa incropesc un acvariu la locul de munca, unu chiar mai mare, de vreo 200 L brut, doar ca am fost plecat o vreme de la firma si cand am revenit, era gol acvariul. O colega s-a gandit ca e bine pt. pesti sa puna apa calda, ca era iarna, sa nu le fie frig...
Nu prea imi pot da seama din poza care-i treaba cu el, fiind si albino...
Prima intrebare: Mai traieste?
Posibil sa fie ceva ciuperca/bacterie. Incearca sa ii faci un tratament cu sera baktopur sau alte medicamente din comert asemanatoare.
A doua intrebare: Care e modul de ingrijire mai exact?
Fiecare detaliu pe care il oferi, este o posibila solutie la problema ta.
Superbi! Daca reusesti sa scoti pui, ma abonez la cativa!
Salut, eu unul zic ca e mascul, prea a tantos.


Frumos peste, sa te bucuri de el!
Explicatia e simpla: pestii sunt mai rapizi decat mormolocii. Fiind asa mici e posibil sa nu fi atras atentia asupra lor. Chiar sunt curios daca au supravietuit sau te-ai ales cu ceva clandestini. Sa ne ti la curent. Am si eu vreo 35 de micuti de astia si imi sunt foarte simpatici. M-am indragostit si eu de ei acum cativa ani. Confirm spusele tale, nu sunt deloc timizi daca sunt tinuti in numar mare si in acvarii care sa le ofere suficient spatiu de "manevra". Sunt chiar curiosi din fire cand se plimba in gasca mare. Ai mei vin si ma ciupesc de degete daca le bag in apa.
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com