[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: flyer01
Forum Index » Profile for flyer01 » Messages posted by flyer01
Message
Dupa o curatenie de primavara se scot la vanzare urmatoarele:

-Fluval U2,stare impecabila,medii de filtrare originale,folosit 1 an de zile,schimbat doar stecher (era pe sistem cu 3 picioare) : pret 70 ron,usor negociabil + taxe de transport
-Resun SP 1200l,stare impecabila,niciodata folosit,toate accesorile originale : pret 25 ron + taxe de transport
-Penseta curbate de inox,25 cm: pret 25 ron,usor negociabil + taxe transport
-Easy Carbo ,aprox 150ml +/- pret 10 ron + taxe postale
-Tropica Plant Nutrition,aprox 40 ml pret 8 ron +taxe postale
-JBL The 7+13 Balls ,15 bucati- pret 12 ron+ taxe postale

Cine doreste ambele filtre :pret fix 90 ron,taxe incluse
Cine doreste tot legat de fertilizare : 25 ron + taxe postale
Cine doreste fertilizare+ penseta : 50 ron ,taxe postale incluse
Daca cineva doreste prin absurd tot pack-ul,pretul este de 120 ron,taxe incluse

Se livreaza doar prin posta romana,prin ramburs,taxele variaza intre 6 si 8 ron.Rog seriozitate

image



Datorita faptului ca anumite persoane nu pot fi serioase,revin cu acest anunt:

Bazin home made 100x38x50 (190 litri) ,ramforsat,geam 10mm,silicon transparent.
Bazinul nu a fost niciodata folosit,este in stare impecabila.
Pretul este 100 ron.Bonus : lemn de vita de vie pentru tot bazinul.
Contact doar prin PM,acolo va pun in legatura cu proprietarul bazinului.
Doritorul trebuie sa il ridice PERSONAL de la detinator, din orasul Fieni,judet Dambovita... nu pot pune la dispozitie transport ,NU SE LIVREAZA PRIN CURIERAT

image

image

image



Bazinul nu imi apartine mie,ca eu faceam poze...Maine o sa primesc niste poze cu el,persoana respectiva a avut niste probleme de sanatate...
Va rog nu mai dati PM si sa intrebati daca se trimite in tara.E prea mult balamuc prin curierat,costa mult,bazinul are 40kg,si banuiesc ca se percepe si taxa pentru obiect fragil si taxa pentru ridicare de la domiciliu pentru ca nu e in raza vreunui sediu al vreunei firme de curierat.
Se ridica DOAR personal de la persoana care il detine!
Last call,100 ron
Reducere pret : 150 ron
Se poate inchide ;)
Vand bazin home made 100x38x50 (190 litri) ,ramforsat,geam 10mm,silicon transparent, executat de profesionist in domeniu.
Bazinul nu a fost niciodata folosit,este in stare impecabila.
Pretul este 200 ron,negociabil.Bonus : lemn de vita de vie pentru tot bazinul.
Nu dispun momentan de poze,dar se rezolva in ziua ce urmeaza.
Doritorul trebuie sa il ridice din orasul Fieni,judet Dambovita...nu pot pune la dispozitie transport.
Vand anubias barteri var. nana petite
Disponibile 20 bucati -10 ron/bucata sau tot pachetul 150 (aici se dau deja atasate de vita de vie)
Preturile sunt usor negociabile in functie de comanda
Cum sa mai schimbe chimia apei cand devine inert ?
Carbunele activ bagal doar daca nu fertilizei si nu ai rabdare sa firebi buturuga mult timp.Il poti lasa acolo,se formeaza un mediu bun pentru bacterii ;)
Nu le ia nimeni apararea,eu ti-am spus in alte cuvinte cam ce ti-a spus Porcu pe scurt ;).Asculta de ce spune dansul ca stie bine ce zice;)
O scoti si o fierbi zdravan ;)
Una e lemn pietrificat,una e driftwood.....
Red Moor tot in petshop-uri se gaseste .Daca doresti mopani sau mangrove e alta treaba.
Eu am niste vita de vie mare,undeva la 80-110 cm,daca doresti lasa un mesaj.
@fakemoth
Sincer nu iti inteleg fustrarea si modul de exprimare...
Comunitatea acestui forum este exceptionala si este plina de oameni care ajuta cu placere cand este posibil,nu e ok sa incepi sa ironizezi daca nu a raspuns cineva la postul tau iar apoi sa folosesti un limbaj neadecvat cu un membru (care face parte din elita) care ti-a vorbit frumos...
In legatura cu oamenii de la site-ul respectiv,eu acum o saptamana am revenit in tara si am gasit la ei Apistogramma Viejita si Apistograma Agassizi double red..
Am vorbit cu ei pe messenger si mi-au spus ca pot aduce la comanda o gramada de apistograme si pot aduce si alte ciclide pitice si alte specii la comanda.Uite lista cu ce apistograme pot aduce :
Apistogramma agassizii dopp.rot
Apistogramma agassizii fire rot
Apistogramma borellii
Apistogramma cacat. orange
Apistogramma cacat.doppelrot
Apistogramma hongsloi
Apistogramma nijsseni
Apistogramma panduro
Apistogramma sp.opal
Apistogramma viejita
In legatura cu update-ul la stocuri,nu inteleg de ce te macini atat,daca ai nevoie de ceva neaparat,pune mana pe telefon si suna,iar daca ai de gand sa faci un drum la magazinul respectiv,suna inainte ca sa nu te duci degeaba.
Eu unul de cate ori am dat o comanda la ei si se intampla sa nu fie pe stoc produsul ma sunau imediat cum dadeam comanda,si rezolvam civilizat problema....

dupa cum spun si colegii,cauze sunt multe ;)...colegul marti chiar stie ce spune ;)
stai linistit,si la case mari gasesti alge ;)...
curent poti trage prin un cablu prelungitor sau doua de 30m bagat pe tub ingropat in pamant daca tot vrei
nota 20

temperatura:27-29 grade
ph:6-7
duritate:5-13
hrana: de preferat sa primeasca hrana vie de 3 ori/saptamana (cel mai accesibila si ok este mixtura de inima de vita)
lumina:timp de iluminat normal,eventual un iluminat slab pe timp de noapte in cazul ca vei tine icrele in bazin cu ei
pentru depus:o bucata de sticla de plastic verde taiata oval (cea mai ok varianta ),o placa de gresie,vase de ceramica,plante artificiale late,plante naturale late.

acum sa iti raspund la cele 3 intrebari:
1.pot depune si in bazin decorat si in steril
2.scalarii nu isi mananca puii (se mai poate intampla,dar asta mai rar) si au grija de ei ,deci ii poti lasa in bazin cu parintii daca sunt doar ei in bazin,sau poti opta pentru un bazin numai pentru pereche la care se adauga urmatoarele optiuni: scoti parintii sau ii lasi.
in cazul in care nu ai inca un bazin suficient de mare pentru o pereche ii poti lasa in bazinul comunitar pentru depunere si poti scoate icrele.puii sunt inotatori liberi dupa o saptamana de la eclozare
3.puii au un sac vitelin care le asigura hrana pentru perioada in care sunt alevini pana cand incep sa fie inotatori liberi. se hranesc cel mai bine cu naupili de artemia care trebuie pusa la eclozat in ziua a 5-a de la depunere.inafara de naupili de artemia mai poti da galbenus de ou si viermi micro.din comert eu unul prefer hikari first bites ca un bonus nu ca alternativa,pentru ca nu exista inlocuitor pentru hrana vie cand vine vorba de pui ;),deci cea mai buna alegere este artemia
in primele 3 saptamani sunt necesare 3-4 mese/zi,in cantitati care pot fii mancate in maxim 5-10 minute.daca vezi artemie prin apa dupa 20 de minute inseamna ca au fost hraniti prea mult..
mancarea in exces duce la cresteri de amoniac in apa dar si boli!
puii se hranesc 3 saptamani cu artemie,dupa aceasta perioada le poti da mancare din comert pe langa artemie.
abia dupa 5 saptamani este recomandat sa fie hraniti doar cu hrana din comert iar de la 6 saptamani,cand atinga marimea necesara ,mixtura de inima de vita..

acum sa nu crezi ca aceasta specie este usor de reprodus,vei vedea pe parcurs...
mare atentie la icrele albe(nefecundate),inlaturale tu daca nu vei tine icrele cu parintii.din icrele albe rezulta o ciuperca,un mucegai alb care poate duce la moartea puilor ;).
in bazinul in care vei creste puietul sa nu lipseasca albastrul de metilen cel putin pana in perioada in care sunt inotatori liberi.
bazinul trebuie oxigenat cu o piatra de aer fina si o pompa de aer cu un debit moderat,adecvat pentru marimea bazinului,altfel risti sa iti gasesti puii aruncati din apa pe peretele bazinului,pe jos....
schiburile de apa + curatenia zilinca nu trebuie sa lipseasca daca vrei sa ai parte de pui sanatosi.

daca vrei pesti usor de reprodus eu unul iti recomand sa incepi cu vivipari(pesti care fac pui vii,nu depun icre).
o specie mai deosebita si mai usoara de vivipari sunt endlerii.sunt mai usor de reprodus deoarece nu isi mananca puii (sunt prea marisori pentru a fii mancati ).
momentan eu astept a doua ponta de cand am procurat o pereche de si iti pot spune ca sunt niste pesti foarte ok...se reproduc usor,nu isi mananca puietul,si sunt foarte deosebiti la colorit.
dar,daca vrei neaparat ovipari poti opta pentru ciclide africane,sau ciclide americane mari/mici (exclus discusi), pesti care au grija de puietul lor in principiu ....numai sa ai grija sa le oferi conditile necesare,unde o mare importanta o are marimea bazinului...
am mai avut cativa killie in tinerete,am avut aphyosemion australe,aphyosemion gardineri si fundulopanchax nigerianus care in principiu am crezut ca e gardineri...
problema e ca nu stiu ce sa aleg ),e plin e-bay-ul de vanzatori,preturi ok,livrare ok....sa vedem ce iese

 
Forum Index » Profile for flyer01 » Messages posted by flyer01
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com