[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: YDarius
Forum Index » Profile for YDarius » Messages posted by YDarius
Message
Salut. Din cate am citit pe aici, si din indrumarile celor mai experimentati eu am pus la acvariu un Hagen Aqua Glo in spate + un Hagen Marine Glo in fata, si sunt foarte multumit. Conteaza si ce culoare vrei sa pui in evidenta..
Felicitari ! Foarte frumos acvariul..
eu zic sa dai discusul si ciclidele tinand cont de dimensiunile acvariului, si sa ramai cu scalarii si deasemenea sa te documentezi putin in legatura cu cerintele lor (temperatura, hrana, chimia apei, etc..) iar vina cred ca e mai mult a ta, trebuia sa-ti pui un semn de intrebare cand ti-a spus ca pot sta impreuna, banuiesc ca la pet-shop nu erau toti in acelasi acvariu...
foarte frumos, felicitari ! decorul cred ca o sa fie super cand va fi plin de alge
salut, e cam mic acvariul pentru carasi,mai bine iti faci unul pe comanda mai mare, din cate stiu un caras are nevoie de 50-60l de apa....citeste la ' Volumul acvariului si numarul pestilor'... Bafta..
pai oricum nu ramanea asa....dar nu mai am nici pietre, si nu mai avea rabdare sa-l umplu cu apa
asa ma gandeam si eu, sa fac doua gramezi in margini, credeti ca ar arata mai bine ? per total cred ca este acceptabil
Cam asa arata acvariul meu dupa o saptamana :

aici urma sa fie pus acvariul

image

asa arata gol

image

si asa arata acum...

image
image
Inca nu este gata, este la ciclat, mai trebuie adaugate cateva pietre, ceva nisip, etc..
O sa reiau tot si va rog sa ma corectati unde gresesc, sau unde credeti ca se poate mai bine:

Acvariu Ciclide africane

- acvariu 260l brut (cam 200 net) realizat din geam de 10mm cu intarituri, dimensiuni 150Lx35lx50h
- filtru intern Hagen Fluval U4 (urmeaza sa pun si un filtru extern)
- iluminat : neone aqua glo, si aici astept sfaturile voastre pt ca este o gama larga .
- substrat : am un nisip cu o granulatie mai mare, dar care mi se pare cam inchis si pana la urma cred ca voi merge pe un nisip coralifer.(astept parirle voastre)
- incalzitor : Jbl Protemp de 150W
- o sa incerc sa plantez cateva plante vallisneria.

Pesti : si aici va rog sa-mi dati niste sfaturi, dupa ceva documentare pe forum si pe siteuri as tinde spre 12-14 pesti :
- Labidochromis caeruleus
- Iodotropheus sprengerae
- Pseudotropheus elongatus

Astept parerile voastre si o sa va tin la curent , o sa incerc sa pun si niste poze maine cu locul unde va fi amplasat acvariul...

Am gasit un filtru la Hagen care este model nou si spune ca face fata la acvarii de pana la 240 de litri.....o sa`l comand momentan pe acesta deoarece cred ca este calitativ superior fata de Aquael care este recomandat pt acvarii intre 250-400 l... pe viitor trebuie sa vad cum fac pt a instala un filtru extern, trebuie imporvizat ceva... oricum am decis sa fac un acvariu cu ciclide africane, deja am cumparat niste pietre urmeaza sa vad cum le asez, si un sac de nisip dar nu prea`mi place deoarece este inchis la culoare si as vrea ceva deschis pt a fi in contrast cu pietrele....daca aveti idei va rog sa mi le impartasiti, va voi tine la curent cu tot ce se intampla , si voi pune poze cand o sa primesc acvariul... ca iluminat as vrea sa`mi recomandati ceva pt ca am studiat forumul si am citit undeva despre aquaglow.....
credeti ca aceste UV au vreun efect sau sunt doar pt a lua ochii ?
acum am vazut si un Aquael Internal UNI 1000 sau cel cu UV, voi ce m-ati sfatui sa fac ?
Salut si bine v-am gasit, numele meu este Yadegari Darius si sunt din Craiova. Urmeaza sa primesc un acvariu de 260 l si am pus cateva intrebari la coltul incepatorului
sau Aqua Medic Rio 300
Buna dimineata, tocmai am comandat un acvariu de 260 l cu dimensiunile 150Lx35lx50h si am cateva intrebari la care as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde:
1.Doresc sa cumpar un filtru intern Hagen Fluval U4, deoarece nu stiu daca filtrul extern poate fi pus deasupra acvariului, si in caz ca ar putea fi pus mi-ar trebui unul care sa nu depaseasca 32cm inaltime, iar eu nu am reusit sa gasesc. Credeti ca ar face fata filtrul ?
2.Doresc sa populez acvariul cu vivipari, in jur de 50, cat mai diversificat, dar nu am gasit niciunde toti pestii care fac parte din familia viviparilor.
3.As vrea sa stiu ce plante sa pun care sa nu fie foarte pretentioase, deoarece accesul la interiorul acvariului este mai dificil.
4.As vrea sa stiu cat trebuie sa fie substratul fertilizant, 5 cm ar ajunge ?

Si daca aveti idei pentru acvariul meu le astept cu drag.
Multumesc,
Darius Yadegari
 
Forum Index » Profile for YDarius » Messages posted by YDarius
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com