[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: maddoxcbr
Forum Index » Profile for maddoxcbr » Messages posted by maddoxcbr
Message
am conectat RTC-ul se aprinde , incarc codul si ... nimic, cel putin pe Serial Monitor nu apare nimic ,gol.
Am incercat si cu alte coduri si nu reusesc sa il fac sa imi arate ceva pe ecran
multumesc mult de ajutor, acuma ma apuc de el

Sa inteleg ce este vorba despre spatiul ocupat de cod.
Crezi ca in cei 8k ma incadrez macar cu 2 canale si rtc-ul?
Nu doresc display sau alte nebunii
ceva poze noi?
gmanea wrote:TRC-ul DS3132 merge perfect cu libraria de DS1307.
Vezi ca am pus codul de la controllerul meu, poti sa vezi cum este utilizata libaria.
Ca legaturi, nu legi decat +5V, GND, SCL si SDA la pinii controlerului.

Pentru cod poti sa pleci de la ce am facut eu.
Nu am avut nevoie decat de 2 iesiri dar se poate usor extinde la 4.
Ce arduino ai?
Te salut,
Gabi.


Multumesc pentru raspunsuri
Cat de despre modelul arduino , aseara am avut o mare dezamagire in momentul in care am incercat sa incarc din sketch in el codul si dupa o juma' de ora de chin si enumerarea tuturor celor sfinte , am realizat ca am primit un "fake" , defapt este un R3 ATMEL 8 , deci nu un Arduino UNO R3.
Dupa inca o ora de "felicitari si multumiri celor de pe ebay" am reusit , mutumita pasionatilor de pe arduino.cc, sa il fac sa functioneze.
Noroc ca nu am fost singurul pacalit si cineva chiar a pus mana si a rezolvat problema asta.
Trecand prin atatea aseara nu am apucat mare lucru sa incerc si doar m-am jucat cu exemplele de blink si diming cu doua leduri de bricheta
In seara asta am sa incerc sa conectez RTC-ul si sa vad macar un rand de leduri functionand.

PS: (" noob in the house") cat de departe ma pot duce cu acest ATMEL 8 ?
claudiugeaca wrote: daca te pricepi la programare treci la treaba, daca nu scrii pe aici si se gaseste careva sa te ajute (nu-i asa... )...


Salutare,pe aceasta cale cer si eu ajutorul celor cu abilitati de programare.
Doresc sa realizez un controller bineinteles pt acvariu si sa poata dima pe 4 canale diferite in cuntie de ora.
Am achizitionat un arduino,un rtc DS3132 si vreo 5 bucati de TIP 120 .
Pe partea cu legarea benzilor de leduri la arduino , sa zicem ca m-am lamurit, acum as avea nevoie de cateva sfaturi la legarea rtc-ului si mai mult ajutor la realizarea codului .
scuze am fost prins cu ceva treaba dar poza sa stii ca e facuta ieri dimineata deci nu era deschis complet ;)
image

si o noua poza cu pestisorul care incepe sa se acomodeze cu noua casa
image

PS : cred ca e cea mai lunga pagina de pe forum
Pun maine o poza si cu kenya ,astea le aveam in telefon . Maine punem poze noi
koala wrote:E normal, cand ii dai cu alta lumina, mai puternica... mi se par a fi cyano, nu e problema mare.


PS: Sa nu te superi, da' pietrele alea nu mi se par stralucit amenajate.


Nu e cu suparare, probabil in timp voi modifica rockscape-ul prin adaugarea de piatra adusa odata cu viitorii corali

In sfarsit am adaugat si un peste in acest acvariu

Black Coral Goby (Gobiodon sp)
image
image

Stiu ca nu e "Black" dar asta era denumirea pe site, plus ca e sperios , cum simte miscare in camera se ascunde imediat dupa pietre

Punctatus Mushroom
image

acanthastrea tricolor
image

o micromussa si vedeta nelipsita " The shrimp" - unde fac poza apare si el )
image

si un nou gsp
image
bine ai venit printre noi, asteptam poze si sa ne tii la curent cu mersul acvariului
superbe poze , felicitari pentru realizari
pentru toate tipurile de corali,vreau doar sa aflu cat mai multe pareri.
Momentan detin un stoc foarte mic de corali(gsp,discosoma,candy cane) , dar acesta va creste incepand de maine iar ca mancare folosesc fulgi de la New Life Spectrum Fish and Coral Foods si granule de la Grotech
Ce mancare recomandati pentru corali sau pesti si mai ales care metoda de hranire vi se pare ca da rezultatele cele mai bune?
Shubi wrote:8 -2 Bacau-4 Timisoara....mai raman 2


Tinand cont de ordinea pe care ai scris-o singurel, pare ca eu sunt prioritar )

Lasa ca ne intelegem noi , numai sa fie aia mici sanatosi ;)
vezi ca la Bursa vinde Fery vreo 40 de KG de piatra la pret bun
din cei 8 sper ca 2 raman in Bacau , nu ?
adica mai bine spus la mine in acvariu
Ceva noutati?
Vesti din ce in ce mai bune,tine-o tot asa.
PS : zi ceva de capcana aia pentru pui
Asa cum spune si titlu, sunt interesat de fraguri "micuti" max 5-6 cm diametru , moi sau LPS.
Asa ca daca fraguiti astept ofertele voastre pe PM
Din pacate nu prea am postat pentru ca nu prea am avut mari realizari ci mai degraba probleme, dar asa e la inceput mai ales cand cumperi lucruri ieftine.
Una din probleme a fost salinimetru care aparent NU INDICA CORECT si ii multumesc lui Bok ca a venit cu refractometru in vizita, pe salinimetru aprox 1.026 pe refractometru aproape 1.040 daca imi aduc aminte bine , iar a doua problema e "Blue" acel antipatic de blue leg hermit care imi calareste toata ziua coralii ,GSP-ul il smulge de pe piatra si il da jos , la fel si cu anthelia iar cu candy cane-ul parca e un copil mic care se urca in copaci.
Deci coralii meu au stat mai mult inchisi decat deschisi.
S-a rezolvat cu salinitatea si weekendul care tocmai a trecut m-am hotarat sa refac scape-ul astfel incat sa nu mai ajunga Blue peste tot , am reusit intr-o oarecare masura, nu mai urca la GSP si anthelia.
Si daca tot a fost weekend si nu avem incarcare am incropit si o noua lampa care momentan se pare ca da rezultate, in sensul ca deja gsp-ul si anthelia se deschid din ce in ce mai mult.
Dar hai sa bagam si poza de pe telefon

Aici Blue calare )))))
image

Noul rockscape cu lumina de la lampa originala
image

Lumina de la lampa "Home made"
image

Lampa
image

si cutiuta cu comutatoare care in final va fi inlocuita de un arduino
image

O poza la 3 zile dupa ce am montat noua lampa
image
 
Forum Index » Profile for maddoxcbr » Messages posted by maddoxcbr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com