[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Claudiu1978
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Message
Cred cel care sta la suprafata apei are o problema.

Nu se poate mentine pe fundul acvariului. Acum am vazut ca incerca sa se lase la fund, ajunge acolo, dar nu se poate mentine. Se tot ridica spre suprafata apei si iar incearca sa ajunga spre fund.

De inotat, inoata destul de coerent, nu pare a avea probleme in acest sens, dar nu se poate mentine pe fundul acvariului.


Ce pot sa fac?
Si eu va multumesc pt ca ati fost si sunteti alaturi de mine. Sper din tot sufletul sa fie de folos aceste informatii, chiar daca multe dintre ele sunt cu final nefericit.

Update situatie cory:

Am ajuns acasa. Dau fuga la acvariu sa vad care e situatia. Cand ma uit vad doar 2 cory. Soc ! Nu inteleg nimic. Unde e al treilea? Adica cel cu branhiile rosii. Ma uit peste tot ..nimic... imi zic ..nu avea cum sa sara din acvariu, nivelul apei este la jumatatea acvariului. Cand ma uit mai atent...ce sa vezi! El era pus pe o parte, la nivelul luciului de apa, liipit de geamul lateral al acvariului, reprezentand latimea acvariului.

Am innebunit! Prima impresie am crezut ca e mort. L-am atins si ce sa vezi...zbrrr, inspre fundul acvariului. A inceput sa inoate impreuna cu ceilalti. Cred ca medicamentul este destul de tare.
Culoarea pestelui este normala, insa mi s-a parut ca sunt un pic cam agitati. Parca nu mai sunt asa de calmi ca dimineata.

Asta era acum 3 ore.

Acum vad ca cel cu branhii rosii sta iar la suprafata apei, pe-o parte. Ceilalti doi stau pe fundul acvariului, par mai calmi.


Ce parere aveti despre acest comportament. Este normal pentru un astfel de tratament? Reamintesc, pompa de aer merge la maxim, sunt bule de aer peste tot in acvariu.

Iata un post care exprima aceeasi idee invederata de mine, respectiv pierderea inevitabila a unor pesti ( cory ) la nici macar 2 saptamani dupa ce au fost achizitionati.

Frustrant dar din pacate adevarat, cu atat mai mult cu cat de cele cele mai multe ori nu prea poti face mai nimic, cum a fost cazul lui albastrel al meu care este in lumea celor drepti acum ).

http://www.fishforums.net/index.php?/topic/436225-something-wrong-with-my-panda-cory/
Azi dimineata pareau a fi ok. Cel cu branhiile rosii avea o culoare normala. Inotau in grup, pe fundul acvariului, sau in sus pe sticla, cercetau fundul acvariului ca si cum cautau de mancare...un comporatment aparent normal ca si cum s-ar fi aflat in acvariul comunitar. Mai veneau si la suprafata apei sa ia cate o guara de aer.

Pompa de aer merge la maxim.

Nu mai pareau asa de stresati ca aseara.

Posibil sa fie si o urma de stres, pe care eu unul nu am perceput-o avand in vedere comportamentul descris mai sus, dar, chiar daca ar fi, oricum nu mai este asa de accentuat ca aseara.

In privinta scarpinatului de nisip, pe care o remarcasem cu o seara inainte de ai baga la tratament ( adica alaltaseara ) a fost ceva de scurta durata si fara a fi repetata. Am zis ca o fi ceva normal, desi ceva suspiciuni imi creasem deja, pt ca nu mai vazusem comportamentul asta la ei. Dar fiind ceva trecator mi-am scos chestia asta din minte.

Sper sa fie suficient tratamentul cu sera baktopur direct.

Va voi tine la curent cu situatia lor cand voi ajunge acasa. O sa repet testul de apa sa vad cum stau cu parametrii apei, dar avand in vedere ca de dumica incoace am tot facut schimburi zilnice de apa, nu cred ca valorile vor fi diferite.

Oricum, asa cum am mai spus, valorile apei indicate mai sus, au fost tot timpul aceleasi. Deci o eventuala otravire cu amoniac este exclusa. Nitritii au fost tot timpul 0, iar nitratii nu mai mari de 25 ppm. Deja daca era la 20 faceam schimb de apa. Deci de amoniac nici vorba. Ph, de asemenea, s-a incadrat tot timpul intre 6.8 -7.2.

Este adevarat ca aceste teste nu sunt exacte, dar tot iti poti forma cat de cat o parare despre valorile apei, iar conform acestor teste ele au fost mereu in parametrii normali.

Concluzia la care am ajuns de mult, iar acum mi se reconfirma, este aceea ca pe cat de rezistenti se spune ca sunt cory ( in cazul meu panda ), pe atat de sensibili par a fi. Si spun asta din proprie exeprienta, pt ca am avut tot timpul cory sau am incercat din cand in cand sa le maresc familia si mereu am avut decese la ceva timp de la achizitionare. Singurul care a rezistat mai mult, este cel cu branhiile rosii ( il am cam de 1 an ) si cei doi fratiori ai lui de acum care au cam 2 luni de cand i-am luat.

P.S.
In speranta ca acest topic va putea fi de folos si altor colegi acvaristi mai adaug un link care in mare se cam apropie de ceea ce au avut cory ai mei, desi eu nu am abservat acele filamente pe aripioare si coada. Oricum postul contine niste poze extraordinar de edificatoare .. http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=37868
Altceva ce am mai gasit. http://www.fishlore.com/fishforum/corydoras/152039-julii-cory-cats-red-gills-2.html

Nu e prea imbucurator, dar poate ajuta si pe altii sa identifice aumite probleme legate de cory.

Un alt articol interesant despre anumite simptomatologii ale Cory. http://www.fishlore.com/fishforum/freshwater-fish-disease/122505-sick-panda-cory-what-should-i-do-please-help.html

Acum ca l-am citit mi-am dat seama ca si ai mei au facut aseara acel flashing..rasucire pe nisip, ca si cum s-ar fi scarpinat, dar nu mai stiu care din ei.
Potrivit articolului, acest flashing ar indica prezenta unor paraziti. Sper ca totusi tratamentul cu sera sa fie bun.


Complicate lucrurile cu cory astia.

Va las, noapte buna si sa ne auzim cu bine maine!
Cautam pe forumuri legat de red gills..branhii inrosite si am gasit asta http://www.planetcatfish.com/forum/viewtopic.php?t=23819.

Se pare ca la cory apare red gills si pe fond de stres. Dar nu vad ce i-ar fi putut stresa pe ai mei. Sa fi fost schimburile de apa dese? Ma indoiesc..ca doar le-a facut bine, in sensul ca le-au disparut de pe coada si aripioare acele pete, formatiuni albicioase.

Singura diferenta la cel cu branhii rosii este faptul ca el si-a schimbat si culoarea, care era mai intunecoasa.

Ideea este ca de fiecare data cand am luat cory, cam mereu aveau branhiile rosii. Dar pe vremea aceea nu aveam inca un acvariu matur si asa am pierdut ceva pestisori, din pacate.

Astia 3 sunt singurii care au rezistat atat de mult. Sper sa nu-i pierd.

Deci pt cei care luati cory, se pare ca nu ar trebui sa fie un semn de ingrijoare daca cory nou introdusi in acvariu prezinta red gills. Stresul ar putea fi o cauza.
Gata sunt la tratament.

Am pus 7, 5 l din acvariu si 5 litri apa trata cu aqua safe.

In prealabil le-am dat sa manance in acvariul comunitar plus vitamine pe mancare de Jbl Atvitol.
Au mancat toti inclusiv cel cu branhiile rosiatice.
Cand i-am pescuit toti erau cu botul pe jos, sapand in nisip dupa mancare, desi o terminasera de mult.

Cory care este acum afecrat, e cel mai vechi in acvariu si a mai patit un episod din asta anul trecut , la putin timp dupa ce l-am achizitionat.

A avut si confeati, dar ei nu au scapat. Atunci a fost momentul cand am luat furanol, dar xand am ajuns acasa si ma asteptam chiar sa-l gasesc mort, el era in schimb chiar bine si prin urmare am returnat medicamentul. Mai bine il pastram.

Si atunci ca si acum starea lui probabil ca se ameliorase datorita schimburilor zilnice de apa.
Sper sa scape si acum, mai ales ca sub tratament.

Vad ca stau grupati, mai devreme tot dadeau ture prin bazin, dupa ce i-am pus si am bagat medicamentul. Sper sa fie totul bine. Tinem legatura.
Inca o data va multumesc!
Astia de la sera nu zic sa faci un schimb de apa inainte de tratament de aprox. 50%.

Sa scot 12, 5 l din acariu, cantitate de apa pt 1/4 pastiala sera baktopur direct sau sa scot din acvariu doar jumatate din 12, 5 l, diferenta urmand a fi apa proaspata?
Salutare...

Hai ca am dat-o in altele...
Vad ca au disparut afectiunile de pe coada, aripioare...chiar ma bucuram.
Cand colo cel cu aripioara afectata ( care acum nu mai este afectata ) sta retras, are culoarea schimbata ..mai intunecata..si are momente in care respira mai rapid dupa care se opreste, iar o ia de la capat.

Branhiile sunt cam sangerii sau zona operculilor, zici ca e dat cu fard.
Aseara erau ok, inoutau toti, au mancat..totul mergea spre bine.

Ceilalti doi umbla prin tot acvariul, astalalt sta retras dupa incalzitor.

Ce sa fac? Please ajutati-ma!

Trec la tratamentul cu sera baktopur direct. Daca da...ii bag pe toti..ca ma gandesc ca maine ma pomenesc ca si ceilalti vor avea aceleasi simptome, desi acum par a fi ok.

Status actual:

S-au aprins luminile la 7 si surpriza, ce sa vezi...am impresia ca afectiunile de pe cory bat in retragere. Coada s-a mai luminat, aripioara celuilalt pare mai curata. Cel de-al treilea pare in regula, desi parca si el are pe aripioara de langa coada de pe spate un pic de albeata. Dar avand in vedere ca boala da inapoi, o sa urmaresc sa vad ce se intampla zilele urmatoare.

Cred ca schimburile zilnice de apa si-au facut efectul.

Muncesc la ei de la ora 20.00.

Sifonat substrat, scos apa, curatat filtru extern furtune, schimbat vata de perlon, clatit un pic si materialul filtrant biologic...deci sunt rupt.

Basca ca a trebuit sa fac curat si in acvariul puilor de guppy.


Vedem ce se mai intampla pana maine.

Prin urmare sistez pt moment tratamentul..nu are rost sa-I stresez aiurea daca boala da inapoi. Sper sa dea inapoi.

Pe langa schimburile de apa, le voi da in mancare si complexul de vitamine de la jbl atvitol sa le fortific sistemul imunitar. Le-a dat in seara asta mancare cu atvitol..au rupt tot. Cory sunt foarte activi, se plimba prin tot acvariul... nu mai zic la mancare se bateau cot la cot cu hoplo.
Multumesc Faye si Paradoxx.

Dar tocmai asta vroiam sa intaresc ca cei de la JBl pt medicamentul Furanol recomanda hranirea in continuare a pestilor, cu exceptia cazului in care acestia refuza mancarea.

Si bineintels ca va voi tine la curent cu tot ce se va intampla de acum incolo.

O intrebare mai am. Din cei 3 cory care au ramas, doar doi sunt afectati. Dimineata cel de-al treilea parea a fi ok. Sa ii bag totusi pe toti la tratament?

Exista si posibilitatea ca la intoarcerea acasa sa il gasesc si pe al treilea afectat, caz in care intrebarea nu isi va mai avea rostul.

Dar daca totusi el pare ok, il bag si pe el impreuna cu ceilalti?
De mancat vroiam sa le dau inainte de a-i baga in tratament.
Dar am vazut pe recomadarile celor de la JBL, pt medicamentul Furanol ca " Feeding during the treatment: During the treatment continue feeding the fish, provided that they don’t refuse the food intake."

As incerca si eu sa-i hranesc, dar nu stiu daca voi face schimburi de apa pt ca cam greu cu pastilele sa redozezi pentru cantitatea de apa scoasa. Dar voi lua in considerare sfatul.

Cei de la sera nu zic nimic de hranire pe timpul tratamentului.

Oricum acesta va tine 3 zile, dupa care fac schimb de apa de 50 % si sa speram ca nu va mai fi nevoie de o repetare a tratamentului. Le voi da papa asa: prima zi nu, a doua zi da, a treia zi nu, in a patra zi cand fac schimbul de apa de 50% vine iar mancarea..

Multumesc frumos amandurora!

Daca mai aveti sfaturi va rog nu ezitati sa le administrati...))
Msf Faye.

Cu curatatul acvariului de carantina in care a fost albastrel ma poti ajuta?
In el am inca apa in care a stat albastrel, nu am apucat sa o scot.

Cand ajung acasa, le dau sa pape la pestiuci sa aiba forta pe perioada tratamentului, dar inca nu stiu cum sa curat acvariul de carantina.

In principiu ar trebui sa-l clatesc bine si cam atat, dar intreb pentru ca vreau sa ma asigur ca fac totul bine.





Dap..exista. Gasisem si de la sera ...Sera fishtamin dar mi s-a parut mai complex JBL Atvitol pt ca contine mai multe vitamine.

Cum procedez cu avariul in care a fost defunctul albastrel?
E suficient sa-l clatesc bine cu apa ?
Daca da cum sa fie apa? calda, rece?

Trebuie sa folosesc apa curata in acvariul de carantina, tratata cu aquasfe sau scot apa din acavariu si aduga diferenta apa curata cu aquasafe?

Puteti sa ma ajutati cu informatiile astea?

Multumesc!
Gata ... am cumparat pana la urma Sera Baktopur Direct....pe asta l-am gasit la Maxipet. Nu aveau JBL Furanol.

Contine 8 pastile...voi folosi 1/4 pastila pentru 12,5 litri de apa.

Am luat si JBL Atvitol pentru a-l folosi dupa tratament ca sa-si revina pestisorii mai repede.

Citez din recomadarile celor de la JBL

" Vitamins are crucial for strengthening the resistance during or after treatment for a disease. As long as the fish are still feeding, it is useful and very effective to drip JBL Atvitol directly into the food, to wait a few minutes till it is soaked in, and then to feed it. Only when the fish have stopped feeding is a dosage into the water unavoidable. It is advisable to add JBL Atvitol in the evening, after the light has been turned off, because many vitamins are destroyed by light."

Sa fie intr-un ceas bun!
Dimineata, ceilalti erau ok ca si comportament. Inotau, sapau prin nisisp, cercetau plantele. Petele sunt tot acolo, respectiv pe aripioara si pe coada. Nu par a se fi extins. Cel de al treilea ( ca acum au ramas doar trei ), din cate am putut observa, nu prezinta niciun semn de boala. Restul pestilor sunt ok si ei.

Oricat as cauta informatii, parca nu gasesc nimic care sa se potriveasca cu ce au ei ca si simptomatologie.

Oricum azi cumpar medicamentele.
Pe de alta parte ma gandesc sa mai astept cu tratamentul avand in vedere ca ei nu par a fi deranjati de aceste pete, dupa cum am spus se comporta normal.

Voi ce ma sfatuiti? Sa trec la tratament sau sa mai astept sa vad cum evolueaza treaba.

Revin cu informatii noi dupa ce ajung acasa.






Dap, eram prea obosit aseara.
Pot folosi si 1/2 din pastila la 15 litri de apa.

Din pacate albastrel s-a dus. L-am gasit dimineata intors pe-o parte. Cred ca am gresit ca l-am reintrodus in acvariul comunitar.
Pe de alta parte nici nu l-am vazut mancand ceva pe perioada carantinei.
Cred ca inanitia si stresul cauzat de tratament la care probabil s-a adaugat si stresul reintroducerii langa ceilalti pesti I-au adus obstecul sfarsit.

Chiar imi pare rau pt el, mai ales ca m-am chinuit atata timp sa-l salvez.

Sper sa nu patesc acelasi lucru si cu ceilalti.
Totodata, cum dozez tabletele astea la 10 litri de apa.
Furanol este o tableta la 30 de litri.
Baktopur direct o tableta la 50 de litri.


Cum procedez sa nimeresc dosajul corect.
Daca o tai in 4, ar fi 1/4 la 12, 5 litri, pentru baktopur.

Dar pt furanol cum nimeresc eu 1/3 dintr-o pastila?



Ma retrag la somn...ca pana una alta cred ca pic eu...pana or sa pice pestii astia.

Noapte buna tuturor si sa ne auzim cu bine maine!
Faye...o intrebare....Ce zici de sera omnipur?

Pare a avea o paleta mai larga afectiuni, atat parazitare cat si bacteriene.
Citez:
Sera Omnipur 50 ml pt. 1000 L

Are o paleta larga de actiune impotriva bolilor cele mai des intalnite la pestii de acvariu, infectii bacteriene, putrezirea inotatoarelor, ciuperci parazite, boli ale pielii, Trichodina, Oodinum, paraziti ale inotatoarelor si ai pielii, rani exterioare.

Administrare:

Agitati bine inainte de folosire!
Se pun 22 de picaturi sau 1 ml la 20 L apa.
In caz c? nu vedeti nici o revenire, dup? 7 zile filtrati prin carbune activ timp de 24 de ore si repetati tratamentul.
Pe timpul tratamentului asigurati o buna oxigenare, decuplati lampile UV si nu filtrati prin carbune activ.
Pentru prevenire folositi jumatate de doza o data la 2 luni.
In caz ca introduceti pesti noi in acvariu, utilizati doza intreaga.
Nu lasati la indemana copiilor si animalelor de casa!
Se pastreaza la temperatura camerei (15?-20?C) in loc intunecos.
A nu se utiliza in cazul animalelor si pentru consum uman!
Nu folositi impreuna cu alt tratament!
Sera Omnipur poate deteriora plantele de acvariu cu frunzele moi!
Dap..albastrel de la albastru de metil...daca scapa asa o sa-I ramana numele.
Clar maine iau medicamentele. Am vazut ca este furanol simplu si furanol plus 250. Ambele sunt tablete.
La naiba..mi-aduc aminte ca luasem medicamentul asta tot pt cory..cel mare...dar cand am ajuns acasa cu el pestele isi revenise..l-am returnat. Mai bine il pastram.

Este vreo diferenta intre ele? Ca asa la prima vedere fac amandoua acelasi lucru. Sa ma uit la dozaj, poate asta difera.

Cea ce difera este concentratia de Nifurpirinol 7,5 mg la furanol plus 250/ tableta si 5 mg Nifurpirinol / tableta la furanol simplu.
 
Forum Index » Profile for Claudiu1978 » Messages posted by Claudiu1978
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com