[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tavimocanu
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Message


Nush de ce dar nu pot deschide linkul asta.. S-o fi dat?
maddog_k9 wrote:eu sunt cantitate neglijabila?
vreau si eu 2 anemone.


Poti pune un link sa stim despre care e vorba si la ce pret?
Merci
Propun sa inchidem astazi lista, eventual sa strangem toti banii. Eu ma invart astazi in zonele Pipera, Stefan cel Mare, Romana, Gara de Nord, Cotroceni, AFI. Ma pot deplasa si in alte zone insa numai dupa ora 21:00 sau in weekend.
Banii de la Roni sunt la mine deja.
Gabriel wrote:
Stiu ca au fost discutii, stiu si de comanda cu pricina, si de ce cel care a starnit discutiile.


pentru cine nu stie e vorba despre The One Whose Name Cannot Be Spoken
kirucd wrote:Pai banii inainte ar fi corect.
Sa impartim transportul proportional cu cat costa ce ne cumparam, iar mi se pare corect.
Aia cu melcii morti ma fac ca nu am citit-o
Poti sa ii strangi tu daca vrei, dar te prezinti cu ei la mine sa fac eu plata ca am mai luat de doua ori de la el,
trebuie sa fac transfer bancar.

O seara placuta,
Dragos


Pot sa ii strang daca te ajuta si binenteles ti-i dau mintenash, numai sa imi trimiti lista cu comenzile cand se va finaliza si sa imi zici la ce curs sa iau banii.

BTW, ar trebui sa ne miscam rapid.. parca vad ca nu mai sunt coralii aia si ne agitam de pomana..
koala wrote:Din experienta mea de pana acum (am fost partas la 3 importuri):

- banii se strang inainte, de catre acela care face plata efectiv,
- am platit si transport proportional cu marfa luata... dar am si impartit transportul "frateste",
- oricum iesi mai ieftin, decat daca iti comanzi singur marfa,
- firmele serioase dau banii inapoi pe "mortaciuni" (cu poze explicative si mail aferent, evident),
- am mers si pe varianta cand s-a comandat cu 10% in plus... ce a murit, s-a inlocuit... ce n-a murit, s-a impartit.
- cutia se desface in fata tuturor, fiecare vede ce-a primit... ca la Bradul de Craciun

Indiferent de alegere, e bine ca cei care comanda sa se cunoasca destul de bine intre ei... astfel incat sa nu existe suspiciuni si neincredere.



PS: Am vazut ca aia nu au nici melci, nici crabi... asa ca va doresc "Spor la cumparaturi!"


Eu m-am vazut o singura data cu Dragos acum vreo 2-3 saptamani.. deci nu stiu daca ma calific . Da' am feedbackuri bune pe okazii !!!

Ricardo, daca imi e permisa o gluma.. Nici instalatii de osmoza nu au pe site-ul asta?

Aueleo nu iarasi melci
Mai ca imi vine sa ma retrag

Eu nu prea m-am mai bagat in comenzi comune asa ca intreb si eu ca ne-stiutoru':
- dam banii inainte? (eu as fi de acord)
- transportul il platim proportional cu valoarea comandata de fiecare? (iarasi as fi de acord desi eu nu sunt avantajat la faza asta)
- celui care face comanda ii iese ceva? (inafara de scandal pt melci morti ma refer )
- pot ajuta cu ceva?.. (sa strang banii eventual si sa fug din tara cu ei..?!)
gengiskhan wrote:Tare ma bate si pe mine gandul sa ma bag cu o chestie de-asta.
Dar as fi curios cat ar veni cu tot cu transport.


sa stii ca la asta m-am gandit si eu.
dar am ceva informatii ca ar veni in curand pe la chiajna si o vom putea vedea live inainte..
Eu as lua large-ul

http://mailordercorals.com/exotic-sponges/australian-spider-sponge-frag-large
pai io ce zic aici??

PS: cum facem?
Pana una-alta coralul meu a crescut desi pe toate forumurile dinafara zice ca nu a reusit nimeni sa il tina in acvariu.. blaa blaa..

Habar n-am ce ii place la mine dar sigur creste:

image
pana la urma mai ia cineva coralul asta sau nu?

http://www.liveaquaria.com/diversden/ItemDisplay.cfm?c=2733+10&ddid=182806
Rochi wrote:Vand 1 cutie reef salt , cutie 4 kg , pret 50 lei .

Valabil bucuresti .
Contact pm & 0766417269 .


Salut,
As lua-o eu daca e in stare buna.
Vezi PM.
Sebi,
Acum ca ai un acvariu crud si incepe sa mearga, incearca sa te concentrezi asupra celor mai importante atuuri pe care le ai in etapa asta. Din punctul meu de vedere ele sunt:
- ai un aquascape usor de modificat datorita lipsei coralilor lipiti peste tot. Nu uita ca acum e momentul sa fii creativ. Ciocan, tije, masina de gaurit, superglue, reefbond.. pentru ca daca nu acum, mai tarziu nu prea o sa mai ai chef, sau nu o sa mai ai cum.
- ai foarte putini paraziti sau deloc. Incearca sa pastrezi chestia asta. Verifica bine orice piatra pe care o vei introduce in acvariu, uita-te dupa nudi, aiptasii, green bubble, rade tot ce poti pentru ca acum e mai usor. Ai grija si cu pietrele pe care le vei aduce cu corali. Bai cu lugol pe cat posibil la pietrele noi.
Succes si numai bine,
Tavi

nitrati vrei sa zici
Nitratii trebuie sa apara din nitritii care au fost transformati si de-aia nu mai sunt, asa ar fi si normal sa se intample. Posibil sa fi avut un spike de nitriti la un moment dat care au fost transformati inainte sa ii depistezi. Eu ma astept (si sper) sa gasesti nitrati, succes cu testul.

Incearca sa lasi acvariul sa isi faca treaba, mai putina skimmare, mai putina curatenie, mai putina lumina si mai putina mancare. Singurul lucru de care e bine sa te tii sunt schimburile de apa regulate.
Rezervat.
S-a dat, multumesc, se poate inchide!
De vanzare o pereche Lyretail Anthias (Anthias Squampinnis), frumosi, bine hraniti si super sanatosi, fac in fiecare seara un spectacol frumos prin ritualul de imperechere a masculului care face niste piruete extrem de rapide in jurul femelei.

Pestii au fost achizitionati acum vreo 6 luni si au dimensiuni aproximative 10 cm masculul si 6 cm femela. Se pot vinde si separat insa in cazul in care femela este tinuta singura ea va deveni mascul si va atinge si ea 10 cm in scurt timp.

Pretul este 120 ron/bucata iar pestii vor fi disponibili de saptamana viitoare.

image
 
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com