[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Ovidiu Ungureanu
Forum Index » Profile for Ovidiu Ungureanu » Messages posted by Ovidiu Ungureanu
Message
Prin orice ruta de transport directa catre Timisoara, autocar, tren etc. si cu speranta.

Tel. 0760099643 - Ovidiu
Am un sac de vreo 35kg de >>substrat negru<<, granulatie 2-3 daca esti interesat... la fel ca si in link.
Sal,

Poti pune o poza cu acvariul? As fi dispus sa fac un schimb cu al meu:

L=100
l=50
H=65
Sticla de 10mm, silicon negru, 2 neoane de 20W aqua glo, mobilier la comanda din PAL.

image
Cumpar sau schimb urmatoarii pesti:

1 x mascul Labidochromis caeruleus
2 x femele Melanochromis maingano
2 x femele Labidochromis Hongi SRT

Pot schimba cu:

1 x pereche de Pseudotropheus Zebra Long Pelvic - 6-7cm
1 x mascul de Labeotropheus Trewav.OB (marmelade cat) - 8-9cm
3 x masculi Pseudotropheus Acei Msuli - 9-11cm
pui Pseudotropheus Msobo Magunga - aprox. 4cm
pui Aulonocara Red Rubin - aprox. 3cm

Prefer ca schimbul sa se efectueaze in TM, deorece nu am mai trimis pe distante lungi si nu stiu cum se procedeaza, nu refuz sa trimit dar nu cunosc "mersul" si riscurile...
babanukriss wrote:pestisorii au crescut destul de mari vad si deja apare o mica aglomerare, ce mai ai in momentul de fata?

In momentul de fata am exact ce se vede in filmulet.. voi mai da o pereche de Boadzulu, voi mai renunta la ceva Acei si ar mai fi ceva zebra long pelvic, daca este careva din Timisoara interesat pentru schimburi..

vereb wrote:iti urez ,, Bine ai venit,, frumos setup

Bine te-am/v-am gasit si multumesc!
Un mic update cu un filmulet.. just click!


image
amp wrote:Actualizare:
Maturi:
1 F - elongatus mpaga ~ 8 cm - 8 lei
1 F - chewere ~ 6 cm - 10 lei


Sal,

Ma intereseaza cei doi.
Sal,

Sunt interesat de familia de Labidochromis Caeruleus 1M+2F

0760099643
Update:

Tabel pesti:
image


Poza Male Pseudotropheus Zebra Long Pelvic:
image


Fimare acvariu:
image


Parca as schimba substratul cu unul de culoare alba si granulatie mai fina.
Multam pentru sfaturi si observatii, pe masura ce vor mai creste sper sa ajung sa mai triez din ei.. sau poate voi reusi sa dau acest acvariu si sa fac unul ce voiam de la bun inceput.. unul de-o lungime de 200/250 x 60/70 x 65, spatiul este dar trebuie sa vad si la ce costuri ma ridic cu un acvariu la dimensiunile astea.
image


3 Elongatus Mpanga
5 Labidochromis Caeruleus
2 Labidochromis Hongi SRT
5 Labidochromis sp. "Mbamba Bay"
5 Aulonocara Fire Fish
4 Protomelas taeniolatus "mamalenje" (Boadzulu)
3 Melanochromis "Maingano"
4 Blue Regal Mbenji
5 Aulonocara sp. O.B.
4 Metriaclima sp. Mbweca
1 Pseudotropheus Acei Msuli
1 Labidochromis Hongi red
2 Ancistrus


Am mai populat acvariul conform listei de mai sus, si inca astept sa-mi vina neonele (1 x Hagen POWER GLO 20 W si 1 x Hagen AQUA GLO 20 W ) sper ca pe marti sa le instalez.
Lumina este provizorie, iar despre acele "U" intoarse nu stiu ce sa zic, mie personal nu-mi plac.. dau o senzatie de artificialitate, momentan au unde sa se ascunda pestisorii.
Cat despre fundal.. este facut din polistiren, si dupa ce am lipit bucatile de polistiren in pozitia dorita am finisat cu lampa de gaz obtinand acest "look" dupa care am venit cu straturile de ciment.. iar variatiile de pigment le-am obtinut adaugand rost colorat in straturile de ciment in timpul aplicarii acestora, am folosit rost de culoare neagra, si verde iar a 3-a nuanta este culoarea naturala a cimentului
Salutare tuturor,

Sunt din Timisoara si de curand mi-am facut un acvariu cu africani, ma chinuia dorinta de-a avea un acvariu de ceva timp si intr-un final l-am facut si tin sa mentionez
ca sunt incepetaor.

Caracteristicile acvariului:
-are dimensiunile de 100x50x65,
-sistemul de filtrare este un Tetra EX 1200,
-fundal homemade din polistiren,
-substrat negru luat de pe net care trebuia sa fie cu granulatia de 0.3 si de fapt este mult mai mare,
-pietrele sunt luate de pe rau,
-sistemul de iluminat trebuie sa vad ce pun.. momentan este un neon normal.

Acvariul este populat momentan cu:

elongatus mpanga - 3
caeruleus - 2
Labidochromis Hongi SRT - 2
Labidochromis sp. "Mbamba Bay" - 3
Haplochromis spec. CH 44 - 1
Aulonocara Fire Fish - 1

Acuma.. intrebarea mea este, ce fel de neoane sa pun, din cate am citit am observat ca cele mai des recomandate sunt cele Aqua Glo, dar nu stiu de cati W ar fi necesar acvariului meu.
Filtrarea ar trebui suplimentata cu una interna sau este indeajuns ce am acuma?
Ce nr de pesti ar fi recomandat la dimensiunile acestea?

Si un filmulet cu acvariul:
image
koala wrote:
Am de dat vreo 20-25 de pui de "ciocolati", cam pe la 5-6 cm lungime... daca e careva amator, sa faca bine si sa-mi spuna... daca nu, o sa-i donez baietilor de la IMGB (de unde-am luat parintii).


Daca s-ar putea trimite in Timisoara, ti-as elibera eu acvariul de cativa.
 
Forum Index » Profile for Ovidiu Ungureanu » Messages posted by Ovidiu Ungureanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com