[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adytzu
Forum Index » Profile for adytzu » Messages posted by adytzu
Message
Salut. Le vreau eu daca mai sunt disponibile, dar abia maine pot ajunge pe seara sa le iau.
Din pacate, cred ca plantele nu-si mai revin in urma schimbarilor facute.

Ca si substrat, la indicatiile baietilor de la Coralis, am pus Tetra ActiveSubstrat pentru ca am cerut ceva mai grunjos ca Aquabasis care se amestecase cu tot pietrisul si tulbura apa la fiecare schimb. Deci, am pus 2-3cm de Tetra si deasupra 5-6cm (pe alocuri mai mult ) de JBL Manado.
SUnt deja dupa o luna si o saptamana de la modificari si plantele sunt arse toate desi le hranesc cu de toate. La fiecare schimb adaug Feropol, Kalium+Potasium si Phosphor si zilnic pun EasyCarbo.
Lumina e aceeasi lampa de 70W si 20k Metal Halide.

Ce-as putea sa le mai fac sa-si revina? Pestii sunt ok si apa la fel.
De o luna de zile, am facut o revolutie, in sensul ca, odata cu taierea anubiei care nu mai incapea in acvariu, m-am suparat si-am schimbat si stratul+substratul.
Era deja verde, substratul se amestecase cu pietrisul de deasupra si se vedea ca naiba, plus ca la fiece aspirare, se tulbura apa ca naiba si ajunsesem sa curat o data pe luna filtrul extern.
Deci, am luat un alt substrat (nu-i stiu acum numele exact) mai grunjos, nu ca aquabasis. Am pus aprox 2cm grosime pe fund si peste am pus Manado. Aici am gresit nitel, pentru ca, dupa ce-am golit tot sacul si l-am uniformizat cat decat, am observat ca stratul e mai gros decat mi l-au recomandat cei de la Coralis, respectiv 3-4cm. La mine e acum 6-7cm.

Cat de rau poate fi asta? Exista riscul ca plantele sa nu se poata hrani cum trebuie? Ce sa fac? sa mai iau din el?
O sa fac si o poza-doua deseara.
Am inteles...deci fara tortura!

Maine o sa-l operez ca tot e zi si de schimbat apa.
Merci mult de raspuns. Problema era daca e indicat s-o tai fara sa risc s-o pierd definitiv. Ca de avut voie...
Ar mai fi fost si tehnica de taiere, daca sunt ceva indicatii in acest sens (de la noduri, dupa noduri...etc.). La plante de camera, de ex., pentru fiecare soi e o anumita tehnica. La cele fructifere e si mai rau ca daca nu stii de unde s-o tai...adio fructe pe o luuuuunga perioada de timp sau forever.
Asa cum zice si titlul, vreau sa tai jumatate din rizomul anubiei (partea dinspre capat, nu dinspre frunze). A crescut ca la balamuc, are peste 20cm lungime si cam 1,5cm diametru (rizomul) drept pentru care, frunzele ies din apa.
Nu e prins de nimic, doar radacinile am vazut ca s-au dus adanc in substrat (am incercat s-o scot la un moment dat si n-am putut). Mi-e frica insa sa n-o pierd pentru ca de mers ii merge foarte bine. Mi-a si inflorit de vreo 3 ori.
Incerc deseara sa pun si-o poza sa vedeti despre ce e vorba.

Multumesc,
Adi
Da, toata ziua se invart numai in jurul frunzei aleia. Adevarul e ca, acu ceva timp, se cam pupau. )
Eu prima data am crezut ca se bat, dat fiind ca unul e e alb cu negru, obisnnuit, si ccelalat e Koi, alb cu portocaliu. Deci, totusi...se cotzcaiau.
Lol...ce ma fac acum? Ca va trebui sa schimb acvariul daca se inmultesc.
Cred ca n-a intrat imaginea...

Salutare!

E a doua oara cand gasesc pe frunze asa ceva. Prima data am zis ca sunt resturi de mancare si le-am inlaturat. Acum m-am uitat mai atent si parca, parca seamana cu oute.
Populatia mea e cuprinsa din 2scalari si 3 sanitari. Sa se fi cotzcait intre ei?
Eu eram 100% convins ca sunt masculi cu totii.
@Ocean, ai inteles bine ideea...era vorba de un acvariu de 180l pe care vreau sa-l cumpar de la cineva si care este vandut "la cheie" cum se spune.
Adica cu substrat, plante, pesti...etc.
Dar din ce-mi spuneti voi, cred ca deja e mai rentabil s-o iau de la zero cu un acvariu nou. Distanta de transport ar fi cam prin tot Bucurestiul, mai precis, din zona Obor pana pe Sos. Alexandriei.
Chiar daca as face operatiunea asta duminica, tot ia vreo 45min numai transportul, plus plata lui, plus plata carausilor.

Multumesc de raspunsuri...acum mi-e mult mai clar.

Din pct meu de vedere, topicul poate fi inchis...dar poate va fi de interes si pentru altii, daca nu se ajunge la discutii acide....desi n-am prea vazut pe forumul asta asa ceva.
Pun si eu o intrebare aici, pentru ca nu am gasit alt loc mai bun decat la chestiuni generale.
De ceva vreme, ma bate gandul sa schimb acvariul actual, de 54l cu unul mai mare (tocmai am pus ochii pe cel scos la vanzare de 180l). Intrebarea este: cum se procedeaza cu transportul in astfel de cazuri?
Ma gandesc ca, si fara apa, numai cu substrat, pietris si plante, si tot atarna cateva zeci bune de kg. Daca-l golesc de tot, mai bine iau unul nou. Ideea era sa nu-l deciclez ca sa-l pot pune in functiune imediat.
Ce lungime are? Merge pe un acvariu de 600x300x300?
Nu ma ajuta si pe mine cineva?
De 3 zile stau cu lumina stinsa si nu stiu daca e bine sau nu.
Legat tot de alge, si substratul s-a facut verde la suprafata si arata urat. Oricum, incepuse sa nu-mi mai placa si as cam vrea sa-l schimb.
Cat de greu e de inlocuit? Trebuie reciclat acvariul sau e suficient sa scot toate plantele si pestii in altceva, pastrand apa, sa schimb substratul si sa pun totul la loc?
Cred ca tot la capitolul GSA ma incadrez si eu. Istoric:
- acvariu 60l, plantat
- fara aditie de CO2, doar filtrare externa si pompa de aer
- pesti: 2 scalari, un ancistrus, 2 cori, un plati si inca un sanitar...nu-i stiu numele.
- mancare de 2 ori pe zi, minimum necesar
- lumina: initial am avut un neon de 15W (cu care a venit acvariul), dupa care, am luat o lampa MH de 75W, 20.000k, ore de iluminare intre 13:00 si 22:00.

Presupun ca de la lumina se trage totul. Am folosit Algexit timp de 4 saptamani cum scrie pe prospect, am scapat de punctele de pe geam, in schimb am ramas cu ele pe plante (poze mai jos).
Acum fertilizez saptamanal cu Feropol, PO4 si inca ceva tot de la Easy Life (mi-au recomandat de la magazin), plus aditie de EasyCarbo in fiecare zi cate 1ml (asa zice pe cutie).
Totusi, nu reusesc sa scap de ele de pe plante. Daca de pe geam le-am indepartat mecanic, de pe plante nu pot ca parca sunt in structura frunzelor punctele alea. Degeaba le frec ca nu iese nimic.
Ce sa le fac? Sa scap de platele astea? Mi-ar pare rau de ele, in special de anubias-ul ala care dealtfel..ii merge de minune.

Sa nu uit, saptamanl schimb 30% din apa.
Lampa a ajuns la mine de la Lucian Vlad, dar, din pacate, e vina mea ca nu m-am interesat indeajuns si nu prea se potriveste la acvariul meu, in principal din 2 motive:
- prea mare si arata un pic disproportionat in comparatie cu acvariul
- am acvariul plantat si abia dupa ce m-au napadit algele am inceput sa ma documentez sa vad ca 20.000k nu prea e potrivit pentru acvarii plantate.

Deci, iese din nou la vanzare, de data asta avand un alt vanzator. Lampa este in perfecta stare.

Date de contact:
Adrian, 0723.622091 sau mail: adytzu1967@gmail.com

Pret nou: 200ron

Ok, atunci...il las pentru altcineva. ;)
Ca sa nu fac o prostie...pot sa-l pun intr-un acvariu de numai 60litri?
Parerile sunt impartite, dar...chiar nu vreau sa-l chinui. Momentan, in acvariu mai sunt 2 coridoras, un ancistrus si-un platti.
Se poate o poza?
Poti sa-mi rezervi mie lampa pana maine?
Ti-am scris pe Yahoo...

Merci,
Adrian
Ma folosesc si eu de topicul asta ca sa nu creez altul, fiind in ton cu subiectul.
A auzit cineva de firma asta? www.ledima.de

Am vazut cateva din produsele lor la o prezentare in Berlin si erau destul de interesante, in sensul ca, puteau modifica atat temperatura de culoare cat si intensitatea neoanelor dintr-o telecomanda.
Din pacate, mi-au spus ca deocamdata nu au un modul de comanda care sa poata fi automatizat dar, cu putina inspiratie, un electronist cred ca il poate face.
Produsele erau atat neoane T8 cat si T5 de diverse lungimi si puteri.

Tot din pacate, nu au distribuitor in RO.
 
Forum Index » Profile for adytzu » Messages posted by adytzu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com