[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: vlad.a
Forum Index » Profile for vlad.a » Messages posted by vlad.a
Message
Au ~ 1 an , ~23cm fiecare, nu impreuna! mancaciosi si foarte vioi. Nu stiu daca sunt pereche dar stau numai impreuna...pana nu demult au stat 6 bucati si astia doi ar fi facut gasca in acvariul ala... Se mai iau ei la mouth restling dar se inteleg bine(am inteles ca ar face parte din ritul de imperechere....)

Ii dau numai impreuna!
Se ridica de la Brasov, cine vine dupa ei sa vina cu o galeata si pastile de oxigen daca are de gand sa-i transporte cateva ore...

0722 598 140 sau pm (preferabil tel pt ca intru mai rar pe forum)
Pretul scade la 180 ron transport inclus prin posta romana!!!

poate fi un cadou potrivit de craciun (asta in cazul in care frecventeaza forumul si nevestele acvaristiilor)
ai pm
scificuss wrote:Iei un vas in care sa incapa planta, il umpli cu apa si bagi planta incat sa stea complet sub apa. Si la soare frumusel, dar nu raze directe.


adica nu la soare!? sau la soare dar nu la soare!?
Foarte placut impresionat am ramas de acest setup foarte reusit! O singura nelamurire am... nu-i dificil de curatat geamul cu atatea crengi p'acolo!?
mancare buna, apa curata si isi revine destul de rapid... am mai povestit si eu cum am surprins (defapt am fost surprins) de atacul unui amano direct pe coada bettaului...
dimensiuni si preturi evident!
am rezolvat, se poate inchide,multumesc.
Cum zice si titlul, schimb Microgeophagus ramirezi mascul cu femela. Mai exact ofer un mascul pentru o femela.

Astazi am primit "o pereche" formata din doi masculi... si pentru satisfactia mea mentala mi-ar placea sa stiu ca daca sunt doi... macar sa fie un "el" si o "ea"...

Valabil pentru Brasov.
Multumesc.
aprox 11 luni... De vreo 2 luni sta la mine... si mai mult sta, asta fiind si motivul vanzarii.
alexos wrote:Nu sunt chiar nelimitate...la 28-29 de grade nu rezista prea multe specii...


De rezistat, rezista... doar ca nu se simt bine...
Sustin ideea cu discusii, ceva gen biotop.
Cauta pe youtube biotope amazon ... ai de unde sa furi idei...
Vand Filtru Osmoza Inversa marca AquaMedic Easy Line 150.

Contine furtune,racorduri, fitinguri. Gata de montat la baterie.

Mai multe detalii:

http://www.discoveraquatics.co.uk/water/aquamedic/easyline150.htm

Pret: 220 ron (transport inclus prin posta romana)

Se va demonta de la instalatie in momentul in care il doreste cineva.
Am vazut si mai mici, dar dificil de focusat... asasinii prospera

Daca am identificat corect ouale lor, inseamna ca le place sa depuna in coral moss...
Multumesc,
"zgarietura" defapt e autocolantul lipit prost. Ai intuit bine.
Este de 200l net ... va urma unu ceva mai maricel...
Sigur ca stim... OSMOZOR se numeste!

Si de ce ar fi mare!?... pe mine ma intereseaza sa indes cat mai mult co2 si sa n-am fluctuatii tampite ale ph-ului (neavand decat bomba, ce sa mai discut de ph controller,etc...)
Reteta mea... co2 1 bula/sec, ph constant 7... si pesti care nu stau ca la bar cu coatele pe marginea acvariului...
hauptmannclaudiu wrote:In noaptea trecuta am lasat intr una vreo 4 bule pe secunda si dimineata .. surpriza. Ph-ul a URCAT de la 7.37 la 7.40 , in conditii de bezna. Am mai citit si cred ca acum am habar ce face Kh-ul. La mine in acvariu probabil e prea mare si acesta este motivul pentru care nu reusesc sa scad Ph-ul, apa fiind foarte rezistenta la schimburile ph-ului, dar in 1-2 zile imi vine Kh testul de la JBL sa vedem sigur. Cred ca factorul principal care mi a urcat Kh-ul este dizolvarea cochiliilor de meci maidanezi.. Am avut multi melci, am luat 3 botia si i au rezolvat..dar le au ramas cochiliile. Am aspirat multe dintre ele..dar..


Ca sa-ti faci o idee, la un kh de 10 eu bag intr-un nano de 15l net cam 1 bula/sec iar ph-ul nu scade sub 7, care in mod natural este la 7,5 aici.
La creanga vad ca n-ai renuntat si bine ai facut ca e superba, referitor la muschiul de pe ea ... ce s-a intamplat!? se dezvoltase frumos...

Inceputul arata promitator... ca idee in stanga-spate si-n dreapta-spate as baga niste cabombe, ori elodea asa la misto pt ciclat ... nimic serios si definitiv... ar ajuta mult si te-ar scuti de schimburile de apa zilnice care zici ca le faci.

Am avut si eu amano impreuna cu un betta si iti zic sincer ca betta era cel care iesea sifonat (mereu avea coada zdrenturita. Am vazut cu ochii mei atacul amanoului altfel banuiam in-take-ul de la filtru). Daca iei ramirezi de tinerei,micuti sunt convins ca nu vor avea nici o treaba cu crevetii.
Sa-i prezint si pe ai mei...

Au 9 luni si in jur de 20 cm ... Stau aproape tot timpul impreuna (la modul aproape lipiti cu superglue, parca vor sa se simta mereu unu pe altu)... Comportamentul asta ar putea indica faptul ca sunt pereche sau doar frati/surori (vezi si videoul)!?
Provin dintr-un bazin unde erau 6, crescuti impreuna de pe la 5 cm (au stat grup cam 7 luni, la mine fiind de aprox 1 luna), iar prietenul de la care i-am primit zice ca la el in bazin astia doi dominau o jumatate de bazin...
Multumesc.

image
image
image
image
image

zyku83 wrote:La min 1:30 vad ca este destul de "prieten" cu, crevetele )
Puii de rcs cred ca sunt o delicatesa pt el poate de asta e si asa rosu

referitor la prietenie... din seria "falci" ...

image

image

Suspansul continua...



PS. NU REUSESC SA SCAP DE BBA!!! f*tui!
TETRAZONE VERZI!!! baga un card de vreo 15 si o sa ai show maxim plus daca sunt hraniti si intretinuti cum trebuie... vei avea parte de niste culori extraordinare! mici,mici, da' au personalitate!
 
Forum Index » Profile for vlad.a » Messages posted by vlad.a
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com