[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dan
Forum Index » Profile for Dan » Messages posted by Dan
Message
dan.pavelescu wrote:
3 - am fost sa cer bani pentru munca prestata ...



trebuia sa ceri banii inainte :

Legat de urgent curier sau urgent Cargus cum le spune acum anul 2016 a venit ca o apocalipsa pentru sectoarele 1 si 2, au incercat sa le optimizeze cumva fiind mai aproape de depuzitul lui Cargus de pe centura si au incurcat-o rau de tot. In 2015 n-am avut nici o problema cu ei insa prima data in 2016, cand se mai auzeau pocnitorile de la Revelion , mi-am petrecut juma' de zi sperand sa gaseasca coletul in depozit, alaturi de alti clienti fericiti care asteptau : medicamente, dinti, bere, bani si alte chestii ne-urgente

Cred ca Urgent e acum in sectorul 2 cum e Fan-ul la Timisoara.
Am inteles ca va lua masuri in ceea ce priveste picioarele.
Variantele sunt sa le lungeasca pe cele care sunt puse acum sau sa mai puna picioare suplimentare.
Rezultatul final cred ca va multumi pe toata lumea din punct de vedere functional.

Vizual ramane de vazut daca va fi

image

sau

image

dan.pavelescu wrote:Este... Nu poti compara un dulap din pal cu unul din stejar. Primul te tine (cu noroc) 2-3-4 ani. Al doilea, o viata.


eu am dulap de pal de la Ikea de ~6 ani de zile si e ca nou ( si parca am si garantie 25 de ani) ! SIC !
Vrei doar sa schimbi sau iei in calcul si varianta in care gasesti o posesoare de acvariu marin ? Le-ai putea avea pe amandoua in felul asta !
melcu wrote:Akaiu please daca gasesti pe undeva doresc si eu un specimen.


In rest !

Toate cele bune.



vreau si eu unul daca gasiti pe undeva
Mai sunt disponibili inca 8 "negri" si 2 "albi" si synodontis-ul.
Donez o "familie" de nigro ( Amatitlania nigrofasciata) vreo 8 normali + 10 albi si un Synodontis mancacios si sanatos tun in marime de vreo 12-15 cm.

Se poate ridica de langa Biserica Armeneasca ( la Pepika) sau in functie de locatia voastra l-as putea lasa eu daca se potriveste cu drumurile mele.
Rog contact pe pm.
Viata de viata sa fii osmoza in Cluj.

De exemplu in Bucuresti la apa de la robinet la mine TDS este ~170. Iar la niste masuratori in Ploiesti, tot la robinet, mi-a dat ~ 700
Cat e TDS-ul la apa de la robinet (in Cluj) ?
Membranele sunt la fel ca forma deci poti folosi orice membrana cu orice sistem ( nu depinde de producator) . Trebuie sa fii atent totusi la debitul membranei exprimat in GPD ( galoane pe zi) daca ai deja pe instalatia ta in restrictor de debit. Astfel trebuie sa inlocuiesti o membrana de 75 de GPD cu una tot de 75 GPD astfel incat sa-si faca treaba ok restrictorul de debit.

Pentru instalatiile fara restrictor de debit se poate schimba membrana si cu una de capacitate diferita daca reglezi pe urma din robinet raportul de permeat/concentrat ( in general 1:4 sau 20% - 80% ).

Deci acum poti cumpara instalatia care este disponibila fara grija membranei de rezerva.
dan.pavelescu wrote:Nu e gras, pot spune cu inima pe mana ca omul e un super erou, mai precis Flash

(sunt la a 3-a incercare cu codul captcha...)


Vino la mine sa-ti mai alegi niste pietre. Eu te-am intrebat daca-ti ajung alea, tu nimic "Batman Batman !"
pana atunci poate se strange lumea sa protesteze impotriva lui Suri ... poate se vor lua si masuri de genul :

image
Si pe urma o sa manance si o bucata din sticla, preferabil din partea de jos a acvariului sau intr-un caz mai fericit in care scapi de inundatie o sa bea "doar" toata apa din acvariu

Eu as fi precaut in locul tau si as ascunde mancarea lui Botticelli undeva unde sa nu stie Suri de ea ca ramane pisica nehranita pe urma.
Asa este. Eu am vazut dimensiuni care pareau potrivite si le-am luat de bune, dar are sens sa fie dimensiunile cutie, rapoprtul laturilor din poza este 0,78 iar din dimensiuni iese 0,74.
Daca extrapolam putin.. cel mai probabil latimea e un pic mai mica decat cutia gen 18,5-19 cm si inaltimea in jur de vreo 22 cm fara cupa. Cupa nu prea conteaza ca oricum sta la suprafata.
Item Weight 458 g
Product Dimensions 6.2 x 19.5 x 26.2 cm

de aici : http://www.amazon.co.uk/Dennerle-Nano-Marinus-Bio-Circulator-In/dp/B004FJ35L8

cred ca daca il pui fara biofilter iese ceva gen 6.2 x 10 x 26.2
batman wrote:Am inteles ca tre sa fie ceva mai "late" astea de marin, daca punem in spate despartitorul o sa trebuiasca sa-l facem "adanc" de minim 55 ?

Curat curat n-o sa fie ca o sa se vada "facatoru' de valuri"

Un video "ceva in genul" https://www.youtube.com/watch?v=BWsOVpA3FJQ


Putem sa punem pompa de curenti in camera de recirculare , si nu se mai vede nimic in acvariu. Cu ocazia asta poate sa fie si pompa de recircular. Asa am facut la acvariului lui Koala si a iesit foarte misto. Nu am poze acum la indemana dar sigur are magicianul un link in eucalipt ... pardon in joben

... numai sa votati cum trebuie
Dragilor
Saptamana viitoare cred ca vor fi poze noi
Mitzi wrote:Este o solutie. Nu mai dau acele gauri si vin cu teava prin BA , iar deasupra se va desparti cu un teu in doua si o duc spre colturi, iar intrarea in bazin va fi ori cum are Dragos , ori cum mi-ai demonstrat in poza.


Daca vii cu teava prin BA sa ai n vedere sa-l faci mai lung ca sa-ti incapa lejer toate cele 4 tevi.
 
Forum Index » Profile for Dan » Messages posted by Dan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com