[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elis
Forum Index » Profile for elis » Messages posted by elis
Message
OK !Iti multumesc pt implicare si am deja intrebari :
Unde poate fi gasit gratarul de plastic si ce fel de gratar este ?
Ce spatiu a ramas intre stand si sump in care poti sa faci mentenanta ?
La ce nivel ai dat gaura in partea superioara fata de buza sumpului ?

Acvariu cu Capac +4 neoane geam de 10mm cu 2 intarituri longitudinale PRET-450 LEI
Capacul din komatex ,folie tabla aluminiu reflector ,2 drosere osram x 39 t5 cu 4 neoane incluse in pret ,coolere pe spate 4 buc (2 iesire + 2 intrare),2 butoane on/off pt instalatie
Sistem CO2compus din urmatoarele:
Butelie CO2 2kg- 150lei
Reductor-Jbl Proflora moo1-350lei Cumparat in octombrie 2013 cu factura si este in garantie
Electrovalva JBL Proflora V002-320 lei- Cumparata in octombrie 2013 este in garantie
Filtru extern complet JBL Cristal Profi E 901 greenline-340lei-cumparat in octombrie 2013 si este in garantie
Numarator bule JBL 20lei cumparat in octombrie 2013cu furtun negru JBL 2m+

Le vand urgent pt ca am trecut de la acvariul plantat la acvariul cu ciclide.
Glass Expert =51Euro mp este foarte scump.
Multumesc la toti !
Bine ai venit !
Corect ,chiar asa a fost raspunsul dat de catre angajatii Hornbach berceni si de aceea am intrebat .
Scula =carota diamantata de 35 ce marca este si cat a costat ?
Adi ,iti multumesc mult ,pt toate detaliile. M-ar interesa si denumirea sculei cu care ai dat gaura in geam ,este speciala pt geam ?
Ok! dar vad 2 gauri pe spate la sump si daca ai putea detalia putin cum faci schimbul de apa la picatura si evacuarea din sump , materialele folosite cat si dimensiunile gaurilor si nivelul acestora in sump.....
As vrea si eu sa imi fac asa ceva,dar nu stiu inaltimea gaurilor in sump ,materialele folosite ...daca ai putea sa ma ajuti cu informatii ...iti multumesc !
Salut, Adi ! As vrea sa ne detaliezi si noua putin, cum se realizeaza schimbul la picatura,ce piese ne-ar trebui pentru aceasta si poze daca ai .
As vrea si eu sa imi fac instalatie pt schimb la picatura dar nu cunosc toate detaliile si sunt in...... ceata .
Va multumesc pt toate informatiile pe care mi le dati .
O sa vad care este diferenta ca si costuri intre Glass expert si Swiss Glass, pt ca la Delta glass geamul de 12 mm costa 25 euro + tva si 6 euro cantul.
Cine mai stie si alte societati unde se poate gasi geam de 12mm in Bucuresti, ii rog sa ma ajute cu adresele respective .
Bine ai venit !
Bine ai venit !
Bine ai venit!
Rezultat- factorul de siguranta 4.5 la inaltimea 50 cm .(200x70x50).
Atunci nu imi ramane decat sa aleg intre :

- 200x70x50 geam de 10mm (factor de siguranta 4.5 )
- 200x70x55 geam de 12mm (factor de siguranta 4.5 )
Diferenta este 5 cm pe inaltime si diferenta la pretul de 10mm fata de geam 12 mmcare este cam maricica


Multumesc, Dragos si Koala !
M-am gandit ,si iar m-am gandit dar.... apoi m-am razgandit si am facut standul la dimensiunea de 200 x 68 x 70 pe care l-am si vopsit.
Voi face acvariul mai mare, dar inca nu stiu inatimea care ar trebui ...Am vazut la colegul Pseudonimuss, o inaltime de 70 cm si se incadra la un factor de siguranta 3 cu geam de 12mm...
Pot sa fac acvariul meu la dimensiunea 200x70x50 cu geam de 10mm la care am un factor de 4.5 ? si sa fie sigur?

Stiu ca, cu cat vrei mai mare factorul de rezistenta creste grosimea sticlei si ca acolo este trecut fara a se lua in calcul intarituri,fund dublu...si ca presiunea variaza cu inaltimea ..... Exista un factor anume, ideal pt siguranta, adica de 3, de 4.5 ,de 6 sau 7 ?

Buna idea cu saculeti !
Super tare lucrarea !
Vroiam sa te intreb ce factor ai la inaltimea de 70cm? imi da factor 3 la inaltimea aceea si de asta te intreb daca nu iti este frica ?
Bine ai venit !
Extraordinar ! E o adevarata incantare sa il privesti !!!!
 
Forum Index » Profile for elis » Messages posted by elis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com