[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BBogdan
Forum Index » Profile for BBogdan » Messages posted by BBogdan
Message
Din lipsa de timp vand urmatoarele:

Acvariu : L60xl30xH30 (acvariu Eheim in stare foarte buna , lipit cu silicon negru ) + 9 litri de Ada Amazonia ( il am in acvariu de aprox un 10 luni) + 2 bucati ADA Branch Wood + Bonus ( fertilizant Easy Life Profito ~300ml si Easy Life Ferro ~400ml) = 200 RON

Lampa HDD 600B 2 X 24 W T5 ( AquaMedic Plant Grow + AquaMedic Reef White folosite aprox. 3 luni la program de 6 ore/zi ) = 200 RON

Filtru extern: Dennerle Nano External SkimFilter ( in stare foarte buna , in filtru se gaseste un litru de Ada Bio Rio , daca se doreste pot sa ofer si siporax-ul ce era initial in filtru inainte de a schimba mediul filtrant) = 250 RON
http://www.dennerle.eu/global/index....id=182&lang=en

Sistem CO2: Butelie CO2 2Litri + Reductor Dennerle + furtun CO2 (transparent si negru) = 350 RON - doar pentru cei din CLUJ

Setup-ul se poate vedea aici:
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25571.page
Stai linistit ca se mai intampla sa-ti sara pestii din acvariu, nu neaprat din cauza aditiei de CO2. De exemplu si eu am avut Rasbora Espei si in decurs de 6 luni 3 mi-au sarit din acvariu, probabil ca eu am si prostul obicei de a umple acvariu pana cand diferenta dintre apa si limita superioara a acvariul este 1 cm. S-a mai intamplat sa se sperie de mine pentru ca am facut miscari mai bruste si fiind in coltul acvariului singura optiune a fost sa sara )
In concluzie avand lampa la acvariu exista riscul sa-ti mai sara din cand in cand cate un peste din acvariu.

Bafta!
Foarte , foarte frumos ...de cand visez la asa ceva
Un inceput foarte bun, imi place!
...cum zicea si colegul mai sus ar mai trebui mai multe plante cel putin acum la inceput iar daca nu vrei sa le pastrezi pe toate poti sa renunti la ele pe rand.

Sunt curios sa vad cum o sa se dezvolte proiectul , m-am abonat.

Bafta! ;)
Din cate imi aduc eu aminte din timpul in care foloseam gama JBL pentru fertilizare, Feropol24 este un supliment de fier deci poti sa-l folosesti linistit langa pipiplant.
Eu iti recomand totusi sa mergi pe o singura gama de fertilizare, sa nu le combini.
Daca vrei sa incerci fertilizarea de la JBL atunci mergi doar cu Feropol + feropl 24 fara pipiplant , eventual poti sa adugi PPS Pro pentru macro.

Bafta!
Salutare ,
daca iti doresti un acvariu plantat iti recomand sa opresti aerarea , este suficient sa permiti jetului de la filtru sa valureasca usor suprafata apei astfel inca sa se permita schimburile de gaze.

Legat de hardscape , cele doua roci maro din dreapta sunt putin cam mari . Poate reusesti sa le spargi, sa le dai o forma mai apropiata celor din partea stanga + o sa castigi spatiu pentru plantare .De preferat ar fi ca rocile sa fie aceeasi textura si nuanta, dar poate vrei sa realizezi un proiect mai aparte.

Bafta.
Arata bine acvariul, felicitari!
Ce nu inteleg eu este incercarea ta de a suplimenta dozajul de micro + macaro (pipiplant) cu tot cu micro +fier de la JBL ?
De ce nu maresti doza de Pipiplant daca vrei sa suplimentezi fertilizarea ? , vrei tu neaprat sa combini fertilizanti? , testezi ceva anume?

Bafta!
Reusit setup, bravo!

O sugestie daca imi permiti , cred ca ar arata mult mai bine daca acea cioata nu ar sta atat de vertical ci mai degraba mai aplecat catre substrat (in diagonala).

Bafta in continuare. ;)
Vand doar in Cluj doua tuburi:
1X T5 24W Giesemann Aquaflora
1X T5 24W Giesemann Midday

Tuburile sunt folosite aproximativ 6 luni, deci se mai pot folosi linistit inca jumatate de an.
Pret 30 RON .
Imi place acest setup , ma inspira .
Ti-a iesit frumos, felicitari!
dandumitru wrote: Salut !
Glosostigmma elatinoides este consumatoare de PO 4, vezi daca acolo nu ai cumva o carenta.
Microsorum pteroporus la fel si el este consumatror de PO 4.


Multumesc, o sa vad zilele astea ce carente am si voi incerca sa remediez problema.
Noutati: au aparut 3 plantute noi in acvariu : Rotala sp. Butterfly , Proserpinaca Palustris si Lobelia scardinalis small form.

Glosso imi pune putine probleme , da semne de ingalbenire si unele frunzulite se cam topesc, cauza fiind probabil lipsa nitratilor pe care sper sa rezolv iar daca nu, o sa ma despart de aceasta plantuta mai repede. Am in gand sa trec la un gazon de Eleocharis sp. Mini .



Asa arata acvariul i 15.08.2013 :


Acvariul arata foarte natural , imi place ! ...poate ar merge sa bagi putin foarfeca plantele care au ajuns la suprafata. ;)
Gasesti la Nevertebrate.ro .
Numai bine!
Update 25.07.2013
Astept parerile/sugestiile voastre.
Cred ca ar trebui sa ma tunzi putin din tufe si anubias-ul mutat pe un lemn.

Bafta!
Buna,
caut sa achizitionez o butelie CO2 + Reductor cu reglaj fin, eventual si o electrovalva.

Multumesc.
Bogdan
Salut,
in principiu arata bine acvariul, dar cu background-ul n-ai cam nimerit-o parerea mea.Poate o sa arate mai bine dupa ce o sa se puna algele pe el, desi algele intr-un acvariu plantat nu-s mare bucurie.

Bafta!
Porcu wrote:Inceputu' e bun. Singura sugestie (deocamdata) e sa nu pui Staurogyne aproape de geamu' din fata.


Cred ca e o buna sugestie, o sa incerc sa o aplic.
Multumesc.
Foarte interesanta forma acvariului , sunt curios cum va arata dupa ce o sa i pui instalatia de CO2.
Eu zic ca iti ajunge un becul, desi poti opta pentru un neon t5 de 8w pentru o sa gasesti mai usor neoane dedicate cresterii plantelor.

Bafta!
 
Forum Index » Profile for BBogdan » Messages posted by BBogdan
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com