[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Incepatorul
Forum Index » Profile for Incepatorul » Messages posted by Incepatorul
Message
Buna ziua am nevoie ff repede de ajutor masculul respectiv este xifo sta pe lateral si nu prea misca branhiile si gura le misca si ochi respira dar nu se msica si sta ami mult pe alteral si ami mix cate oleaca din cand in cand ce e de facut cu el l-am scos din acvariu comun pentru ca daca e o boala sa nu ii infecteze si epo ceilalti astazi dimineata era ok cand le dadeam mancare dar acuma nu stiu ce are si toto amsculul dominant incerca sa il bata dar am ajuns langa acvariu si batem umpic in geam sa il las cat am pus apa in vasu respectiv si acum e in vas de 5 min si stiind ca verdele de malachit este bun si pentru boli am pus 1 picatura ce credtei is va reveni
Omg ce sistem super fain is legate in serie sau si fiecare separat?
Spunei te rolg daca la locul de orificiu unde isi tine pui daca este complet negru si e un punct mai patratos negru daca e patratos nu ami are mult si va naste dar acvariul respectiv daca vrei sa ai roade in urma acestuia (adica pui) sper ca este plantat
Din cate situ eu cel putin ca le-am dat la puieti mei mici le dadeam purici de culoare caramiziie pisati sa se faca praf si mancau cel putin la amei asa le-am dat dar nu situ sigur daca toti mananca. Daca gresesc rog cei mai experimentati sa ma corectez . Succes cu puieti
Salut bun venit esit pe aproape de varsta mea numai ca eo is mai mic dar in fine sa nu mai fac off-topic de cati L e acvariul tau ce pestisori ai filtru iluminatie plante

Si te asteptam cu poze
Sincer sa fiu nu pot renunta al ei imi plac dar nu e chiar asa suprapopulat daca punem si puieti de xifo moly mai zicem dar asa nu mi se pare

p.s:Ii las impreuna pe propriulk risc





Se paote inchide multumesc
In bazinu comun in care am toti pesti maturi si pesti am 4xifo 3Moly 2 sanitari de speciile Corydoras paleatus si Corydoras aeneus albino si 2 sanitari Anticus si 3Guppy si stiu e cma suprapopulat pentru 80l





P.s: Vad eu ca pana acuma de cnad am pus perechea de ramierizi in acvariul comun vad eu ca se inteleg ff bn cu ceilalti si azi se juca cu masculul dominant al avariului mergeu impreuna la papica si se jucau prin plante cateva le-au scos din substrat
Dar in concluzie se itnelg bine n-am avut probleme deocamdata
Chiar nare nimeni idee daca sunt compatibili sau nu?
Ramierzi stau impreuna cu xifo guppy moly sanitar alb si unu gri? si cu anticus ? vanzatorul mai spus ca stua foarte bine u orcie rasa
Este adevarat?
Acuma sa fie treaba ok sti cum se zice fiecare cu gusturile lui daca tie iti place o lasi daca nu iti palce asculti colegi si o scoti dar gandestete si la alt lucru poate tie/colegilor nu le place dar pestelui va-ti gandit ca poate lui chiar ii place ff mult acolo :D . Ar trebui luata si asta in vedere zic eu ca daca tie iti place si pestelui ii place laso dar na acuma fa cum vrei :D
Main bine nu fa asta iti sugerez din propria experenta cu betta care a fost cred ca al 2 peste al meu din cariera de acvarist. Faza la beta sta in felu urmator pentru el orice peste daca e e ca o bomba cu ceas orcand ii vine pofta sa manance ceva si de ce cu ceas pentru ca nu sti niciodata ce il poate apuca deci concluzia lasal acolo unde e acuma ;). Acum cel putin asta ii parerea mea cu betta dar acum sa spuna si parerea cei mai experimentati ca mine
Daca zici ca a mai fost in alt acvariu de al tau si nu a avut efecte nedorite atunci este oke . Succes in continuare si ,,Sa ai ape limpezi''
ok multumesc situ am gresit eu al exprimare
Buna ziua stimati colegi/colege cum spune si titlul am 2 sanitari de rase necunoscute am incercat sa le fac poze dar nu se vad clar dar am gasit pe google (prietenul acvaristului) poze cu sanitari respectivi

Poze: http://img5.imageshack.us/slideshow/webplayer.php?id=sanitaralb.jpg
Daca sunteti amabili sa imi ziceti ce rasa sunt multumesc
Cum a zis si colegu bun venit printre acvaristi
Foarte frumoase exemplarele de cabomba Acuatica si Elodeea densa si betta acela ma fascinat imi place frumos acvariul nam ce zice si din acvariul tau am intele un lucru ca mai luat si pe mine care am 80l si aratra de parca ii dupa razboi sa il stapanesti sanatoasa . O intrebare am vazut ca in partea separata la femela de betta ai pus o ascunzatoare din schoici scoicile respective is ceramica sau cumparate de pe litoral daca is ceramica nau nimik dar daa is cumparata de pe litoral de la vanzatori sa nu fie lipite cu lipici ca mi se pare ca nu le da bine ca au chesti bilogice. Acum sincer sa fiu nu prea stiu ce sa zic dar sa isi zica parerea si ce mai ,,Batrani'
Asa putin dar toate in total cati w fac toate becurile in totla ? frumoasa poza
Salu ai un acvariu frumos si plantele vad ca cresc bine dar am o mica intrebare cam ironica Cate ore ai lasat aprins becurile respective nici mie aucma sincer sa fiu nu imi creste asa de repede caomba care las de la 7:00 pana la 21:00 cu o pauza de o ora la 13:00
Sa ai ape limpezi si te astept/asteptam sa vi cu poze mai recente cand ai timp
Revin cu noutati plantele sunt acum cat acvariul de inalte pesti vad eu ca se simt bine si in curand urmeaza sa pun un substrat mai mare ceea ce insemana ca ar trebuie sa se formeze bacerile in substrat din nou
As avea o intrebare legata de o mulyneza (moly) este o femela care sta tot mai pe fundul acvariului sta si respira ff repede dar nu naste oare se pregateste ca am vazut ca de multe ori cand d sta liunistita in un colt mai retraas vin o deranjeaza si ea pleaca ce o avea ?
 
Forum Index » Profile for Incepatorul » Messages posted by Incepatorul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com