[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: eugen2265
Forum Index » Profile for eugen2265 » Messages posted by eugen2265
Message
Filtru extern JEBAO 304,1200l/h ,4 sertare.3 sertare sunt cu sera sipforax si un sertar cu zeolit.Pretul fiind 400 lei.Fara material filtrant 2 50 lei. `Leri 5 buc. -30 lei -Barbus tetrazona 4 buc. -15 lei -Pestele fantoma 3 buc. 10 lei -Acvariul 65-35-40 capac comatex cu 2 neoane T5 865 -965 se doneaza.Dar dupa ce se vind cele de mai sus
Eu am endleri si e totul OK
Ai gresit rubrica posteaza la ;Coltul incepatorilor.Succes si bine-ai venit printre noi
Salut Dares Ma programezi si pe mine pentru un pot de riccia TE ROG
Ai un filtru super Ape limpezi
Salut Laurentiu Eu cind pun un lemn la fiert procedez astfel ; fierb radacina de 3 ori.o las sa fiarba cam 2-3 ore. ( depinde de grosimea lemnului ) La primul proces de fierbere adaug sarea. Dupa aceea timp de o saptamina, o tin scufundata intr-o galeata cu apa. schimb apa in fiecare zi . SUCCES
Salut Stefan!! Sunt de acord cu tine sa scriu aici tot ce am de zis.Eu am crezut ca daca discut cu el la telefon poate intelege m-ai bine ce are de facut .Daca scriu tot ce am de zis cred ca nu ma m-ai opresc din scris.Mie mi se pare ca nu prea e receptiv la sfaturile noastre.Pna la urma ...cred ca-mi bat capul degeaba.Am vrut sa-l ajut cu tot ce are nevoie( cu filtre, plante.........ii dadeam si material filtrant foarte bun) Nu vreau bani.Acvaristica pentru mine e o placere nu o afacere
Scuze Vali.Acum am vazut de cind ai acvariul in functiune.Nici nu are cum sa se cicleze in 7zile
Vali filtrele tale doar oxigeneaza apa.Am vazut cum arata filtrul Tetra in 400 are niste bureti vai mama lor, nu are loc suficienti de colonizare a bacteriilor ( nu este bun nici la un nano de 20l. ) Am scris m-ai sus ce filtre sunt bune pentru acvariul tau.Nici acvariul nu este ciclat sau poate ma insala calitatea pozei.Tu inca m-ai adaugi bacterii la schimbul de apa?Daca vrei si nu te superi lasa-mi te rog pe privat un numar de telefon si discutam altfel
Vali ce material filtrant au filtrele tale ? La cit timp le speli si cum le speli .Spune-mi te rog ce model de filtre ai
Salut Vali. Ce model de filtru intern ai ? Ca sa nu te mai chinui cu bacteriile,iti trebuie un filtru cu un cartus maricel .Pentru colonizarea bacteriilor. E bun un RESUN de 500L/h,( are si debit reglabil ) sau un HAILEA- RP400. La Hailea scoti buretii si pui sera sipforax Dar cel mai bun filtru sunt cele externe. Urmaresti la rubrica de vinzari. Vali daca esti din Bucuresti te ajut eu cu tot ce-ti trebuie ( fara bani )La o luna de zile arunc cite-o galeata de plante
Cumpar femele de endleri .Maxim 6-7 buc.
Aveti PM de la mine cu sfatul......
Sarut miinile . Va scriu pe privat
Am citit aseara sau dimineata la ora 2 si ceva sfaturile catre Carmen si ma luase niste nervi,de mama focului. Bine ca nu am putut scrie datorita intunericului din camera.Atit vreau sa intreb pe cei care dati sfaturi. De ce se mai fabrica filtrele externe cu un debit m-ai mare?de la 500L /h la 2000 daca cele de 400 sunt bune.Asta e invatare de minte sa nu mai da sfaturi aiurea E bine sa le citesc si .........
Sarut miinile Carmen si bine ai venit in ale acvaristicii. Filtrul extern pe care-l ai e foarte foarte mic.Filtrele sunt masurate fara materialele filtrante si puse exact linga buza acvariului. Gindeste-te la filtrul tau ce distanta are de la capacul lui pina la buza acvariului, si daca m--ai are si materiale de filtrare.M-ai are el 450l/h ?Pentru acvariul tau cel mai bun filtru este de 1000 -1200l/h,Cu cit ai sertare mai multe cu atit ai suprafata mai mare de filtrare biologica,Sa ai un filtru cu 3-4 sertare.Eu la acvariul meu de 80L,am un filtru extern SunSun 1000l/h si are 3 sertare pline cu sipforax si deasupra am pus un strat subtirel cu vata de perlon.Sti cum am apa in acvariu? super limpede,nici nu zici ca am apa in acvariu.Am vazut in poza ca ai anubias si microsorum. Scoate anubiasul si microsorum -ul din nisip si ancoreaza-le de radacina.Parerea mea ,eu as ancora anubiasul de piatra si cealalta planta de radacina.Ai face bine sa legi si un anubias 2 de radacina ca e suuuuper radacina .Baga m-ai multe plante ca ai loc destul.Lumina pe care o ai e insuficienta.trebuie sa ai 1w la litru Scalarii daca au depus icre sunt foarte foarte agresivi,o sa le plingi de mila neonilor.Am avut scalari de multe ori si i--am donat nu-mai din aceasta cauza.Daca ai acvariul plantat m-ai bine au unde sa se ascunda. SUCCES si APE LIMPEZI
Va salut dragii mei prieteni Vind un acvariu de 11 L.cu dimensiunile; L 30-l15-h25. O radacina si un termometru digital sigilat,si vreo 10,15 fire echinodorus tenelus Pret 25lei Predarea se face la statia de metrou Piata Sudului sau C-tin Brancoveanu. TEL.0730 14 22 36
Va salut baieti. Am zeolit si nu stiu daca e bine sa il folosesc la filtrele externe.Are o granulatie de 3-4mm.
Sunt rezervati.
Va salut dragii mei prieteni Dupa cum spune si titlul donez o pereche scalari maturi cu depuneri la activ. Ma puteti contacta la nr. 0730 14 22 36 EUGEN
 
Forum Index » Profile for eugen2265 » Messages posted by eugen2265
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com