[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: elis
Forum Index » Profile for elis » Messages posted by elis
Message
Sa ne bucuram amandoi de el ? De ce?
Glumeam ! Sa vedem pozele! pozele! Ca doar o sa il faci inaintea mea .....si ne putem bucura de inca un acvariu cu ciclide .
O sa trag si eu o fuga azi la dedeman sa imi iau si eu praf.......de marmura si sa imi spui si mie in cate ape l-ai spalat...
Cu cat mai lung acvariul cu atat mai bine pt pesti, si inteleg ca il faci intre lateralele mici pana in marginea aceea ridicata si atunci o sa ai loc destul si in capac pt neoane t5 de 39w. dar trebuie sa te gandesti si cate neoane pui in acei 35 cm.
Eu unul as face acvariul mai lat pt ca ai loc de 40 cm intre colturile picioarelor dar ...e alegerea ta !
Referitor la inaltime, gandeste-te la mentenanta sa o faci lejer dar este si in functie de ce capac iti faci si cat de inalt !
Nu te grabi ,calculeaza totul f bine si apoi ....
Salut! Agua basis de la jbl iti ajunge 5 kg iar manado depinde cat de inalt vrei sa il faci in spate , iti trebuie cel putin 10kg...Alegerea ta este in functie de banii tai, ori pietris ori manado....bafta!
Salut! Poti folosi si lama de ras cea veche sau rezerva cutter .
Salut ! Nu cred ca acea masa va tine 200kg ....numai daca o intaresti peste tot ,adica pe toate colturile sus si jos si in interior sub tv,dar adauga si inca o intaritoare sau altceva pe mijloc acolo unde ai boxa.
Calculeaza si inaltimea pt a face mentenanta la acvariu ,noi nu stim care este inaltimea pt ca nu ai spus,iar referitor la capac el acopera din buza acvariului atat cat vrei sa aiba aiba nivelul apa din acvariu ..
Pt capac ai ca exemplu cel facut de Koala cu toate detaliile
Succes!!
Vand acvariu 100x45x40 sticla 10mm cu intarituri pe lateralele mari,lipit cu dow corning negru ,colantat pe spate si laterale ,cu capac din komatex 4x39w T5 cu 4 coolere pe spate (2 intrare + 2 iesire)cu 2 intrerupatoare cu reflector din aluminiu si 2 ballast osram cu tot cu tuburi osram 830 si 865 PRET 450 Lei
Stand culoare venghe cu 2 usi cu 7 picioare reglabile PRET 100 Lei
Reductor- JBL Proflora m001 (este in garantie -cumparat in octombrie 2013 ) PRET 380 Lei
Electrovalva CO2 -JBL Proflora v002 (este in garantie-cumparata in octombrie 2013 ) PRET 330 Lei
Filtru extern complet JBL Cristal Profi e 901 greenline (este in garantie -cumparat in octombrie 2013) PRET 370 Lei
Pietris de 1-2 40 kg PRET 35 Lei
Butelie CO2 cu robinet 2kg din stingator G2 (butelie noua) Pret 200 Lei
Neoane 8 buc 39 w- T5 Osram Lumilux 830 si 865( cumparate in octombrie 2013 ) Pret 9 lei buc

Le vand pentr-u ca am trecut la un acvariu mai mare cu ciclide !
Salut ! Am 44 ani si sunt din Bucuresti ,cartierul titan si am avut un acvariu de 9 litri ,apoi unul de 22 de litri ,apoi inca unul de 55 litri plantat si inca unul de 180 litri plantat iar acum trec la unul mai mare.
Stiu ca exista multi oameni pe acest forum, cu experienta si pot invata foarte multe de la ei !
Am un proiect nou pentru un acvariu cu ciclide cu dimensiunea de 150x50x50= 375 litri .
Salutare!
Privind la acvariile voastre cu ciclide ,m-am indragostit de ele si am decis sa renunt la plantat si sa imi fac un acvariu mai mare cu ciclide ,cu system overflow cu caseta pe exterior in partea dreapta acvariului dar care sa aiba sump pt filtrare.din acvariul vechi plantat 100x45x40 din sticla de 10 care va fi compartimentat cu ajutorul vostru .
Proiect acvariu:
-acvariu 150x50x50 sticla de 10 mm,cu intaritoare pe fetele mari pt care o sa dau comanda .
-standul l-am facut deja din teava 30x30x2 la dimensiunea de 150x80x50
-flansele au fost cumparate de la Agua Medic si sunt de 25,si celelalte fitinguri cu robineti, tot de 25
Intrebari:
1-Sa tai geamul lateral dreapta mai mic cu 5 cm pe toata latimea lui pt a monta un pieptane sau mai mare si de cat ?Avand in vedere ca apa in display o vreau la 2-3cm de la buza acvariului .
2-Doresc sa imi fac 5 gauri in caseta overflow si va intreb daca este bine ce vreau sa fac:
3 gauri pt system
1 gaura pt retur apa
1 gaura pt a introduce apa de pe fundul bazinului , printr-o gaura facuta si in laterala bazinului la10 cm de fundul acvariului prin care sa duca apa prin exteriorul bazinului in overflow
Va multumesc!
 
Forum Index » Profile for elis » Messages posted by elis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com