[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tarnitaman
Forum Index » Profile for tarnitaman » Messages posted by tarnitaman
Message
Va multumesc pentru sfaturile utile pe care mi le-ati dat in legatura cu acest filtru. Probabil ca o sa-l cumpar pentru coltul meu "verde" unde am urmatorii pesti:
9 neoni
3 tetra
5 molly
2 ancistrus
2 platy si 10 sipho, care in curand vor urma calea guppy-lor pe care i-am mai avut in acest bazin
si aceste plante:
hidrophyla polisperma
rotala rotundifolia
riccia
tenelus
heteranthera zesterifolia
hidrocotyle leucephala
microsorium pteropus
bacopa
moss
anubias nana
valisneria doua tipuri
echinodorus
si o poza cu acvariul(nu e cea mai clara, neavand un aparat de performanta)
Pe nevertebrate.ro scrie asa la descriere:

Filtrul externe MINIKANI pentru acvarii si acvaterrarii:

* este un filtru deosebit de eficient
* pompa de dimensiuni reduse inauntrul acvariului
* capacitate mare de filtrare
* se poate folosi orice mediu de filtrare
* nu necesita o curatare frecventa
* usurinta in intretinere
* accees usor la filtru
* excelent pentru terrarii sau testoase
* este posibila intrgrarea cu un filtru de substrat

Model Debit max Volum acvariu Wattaj Numar cosuri
MINI KANI 120 350l/h 120 l 6 W 4
MINI KANI 80 300l/h 80 l 6 W 3

In filmuletul acela este un prim plan cu pompa de apa pe care scrie Qmax 650L/h

Iar aici sant specificatiile produsului si intretinerea lui.

Cunosc sensul cuvantului "animal",imi cer scuze daca am ranit pe cineva cu gluma mea, dar totusi santem pe un forum pe tema de acvaristica ,si cred ca este vorba de vietuitoare acvatice din moment ce era vorba de filtru, caci adevarul e ca si eu am tinut candva hamsteri in acvcariu.
cozmin_amr wrote:ce vrei sa faci in acvariul acela? ce animale intentionezi sa pui (daca pui)?

Pai daca as putea sa pui, eu as pune asa:
1M urs
1M+1F lupi
si neaparat 1M+1F vulpe argintie pentru blana lor
Ce zici sant compatibili?
Ma intereseaza opinii despre acest filtru MINI KANI 120 pentru un acvariu de 90 litrii net .
Merci de sfaturi. Am modificat ieri instalatia, am mai pus un neon de 18w, (din pacate la noi nu am gasit nici macar 830 dapoi Fluora) am gasit la un electroshop un Warm White, ca si culoare e acelasi cu 830. Deocamdata ramane asa pina ajung la Targu Mures si iau ceva anume pentru plante. Ca si wati aveam mai mult cu 2 de 30, dar pe fundul acvariului ramanea aceeasi intensitate ca si inainte. Inca odata multumesc pentru sfaturi.
Ok, maine ma apuc sa modific capacul si am sa mai bag inca un Philips 830 18w pana o sa imi iau ceva anume.
Iti merci Alber de raspuns, esti primul care imi dai un raspuns concret la intrebare. Tuburile initial au fost 2 philips 830 ,dar nu mi-a placut, era prea galben si am schimbat unul cu un philips Snow White-Extrem Cool Daylight.
Cum adica "la acvariul tau ai nevoie de 8-9w/litru" ?
Da sant alge care cresc numai pe radacina aia, le mai dau jos cateodata dar de obicei imi mananca pestii din ele , mai ales molly isi vara tot corpul in el cand o ia la ciugulit. Lumina o tin aprinsa cam 10-11 ore pe zi.
Pai zi ceva mai Virj, sau ai mutit cand ai vazut poza ?
Asa este pestii inoata prin fata backgroundului nu chiar in 19cm caci in unele zone este aproape la zero sculptat si nu as vrea sa il scot afara. In schimb as vrea mai multa lumina pe fundul acvariului caci am observat ca la unele frunze ale echinodorisurilor apar mici gaurele si ma gidesc ca acvariul fiind inalt, nu ajunge destula lumina la ele
Asta e acvariul :
Buna la toata lumea. As dorii sa mai adaug putina lumina la acvariul meu de 100x30x45, in prezent am doua neoane de 18w, intrebarea mea este daca sa mai pun un neon de 18w sau sa pun doua de 30w? Mentionez ca din latimea de 28cm al acvariului cam 9cm imi ocupa background-ul.
Buna la toata lumea. De 2 saptamani am observat aceasta alga sau ce o fi ea ca a aparut pe varful unei crengi care este mai aproape de neon , intrebarea mea este daca pot sa o las acolo caci pe mine nu ma deranjeaza , chiar imi place cum flutura in jetul de la filtru , parca e mai natural .
O am de trei saptamani la mine, am primit-o cu burta mare, umbla de nebuna in sus si in jos, are temp constanta de 25-26 grade, aerare buna, o tin numai cu tubi si totusi nu fata. Poate sa fie chiar asa de grasa incat sa para gestanta?
Merci
Am vrut sa fac un filtru exterior home made din teava de pvc (ma pricep la instalatii sanitare), am si facut rost de un powerhead dar este mult prea puternic pt. acvariul meu, cand l-am incercat i-am pus un furtun la refulare si l-am scufundat in vana impingea apa mai ceva ca o masina de spalat. Mai stau cu asta pina o sa pot face una sau o sa dispun de niste bani sa pot cumpara una noua.
Un filtru cascada caci nu am vrut sa bag nimic in acvariu. Este o chinezarie, mi-am dat seama abia dupa ce mi-a ajuns comanda. Acuma in schimb isi face treaba binisor, i-am scos "filtrele" originale si le-am inlocuit cu un fel de pasla de 1,5cm grosime ce folosim la presele de calcat.
Este din sticla de 8 mm si are dimensiunea de 100/30/45

Suportul
image

Este din pal melaminat de19mm ,are dimensiunile de 100/35/75, ulterior i-am pus si 8 coltare ca intaritura.

Tot citind pe aici am vazut ca se pot face si niste backgrounduri frumoase din plistiren si ciment, am incercat si eu.
image
image

Am folosit adeziv pt. faianta si gresie in loc de nisip, l-am tinut o saptamana in vana cu apa schimbata de doua pe zi.

Capacul
image

Este realizat din scandura de paltin si vopsit cu vopsea pe baza de apa rezistenta la apa.

Primul setup
image

Plante nu prea se gasesc la noi nefiind um magazin de specialitate la noi in oras, fratele meu mi-a dat ceva Valisniera si un pui de planta cu frunzele mari. Din pacate (sau din fericire) eu stau la casa si am apa de la mai multe izvoare captate intr-un bazin colector care vine prin cadere si primavara la topirea zapezilor se albeste, de aici apa tulbure din acvariu.

Primii pesti
image

10 Xipho,3 molly si in jur de 40 guppy, primiti tot de la fratele meu.

S-a limpezit apa
image

In incheiere as dori sa va multumesc tuturor celor care au postat pe acest forum si m-au indrumat prin experienta lor sa pot realiza si eu acest colt de liniste in casa mea.(scuze de intarziere, a durat ceva pina am facut tot postu)
Numele meu este Csabi, am 39 de ani si sant din Toplita ,jud.Harghita. Sant reancepator in acvaristica caci am mai avut acvariu in copilarie, acum la insistentele unui coleg de munca (care venea in fiecare zi cu telu si imi arata poze cu acvariu lui m-am hotarat sa ma reapuc si eu. Acum avand internet am inceput sa caut si sa ma documentez ce si cum caci nu am vrut doar o cutie de sticla in care sa inoate pestii. Am dat de acestt site de unde am invatat foarte multe si am vazut cum trebe sa arate un acvariu cu adevarat. Infruntandu-ma cu cea mai mare problema (banii nu prea multi) am inceput sa ma gandesc de materiale pentru a incepe proiectul. am facut rost de sticla, care a fost o vitrina candva, si doua bucati de pal laminat de la locul de munca, acestea nu m-au costat nimic decat croirea lor. Am inceput constructia acvariului aproximativ cu 2 luni in urma.

Acvariul
image
 
Forum Index » Profile for tarnitaman » Messages posted by tarnitaman
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com