[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan.pavelescu
Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Sa-mi opresti si mie, ca m-am plictisit de africani si as trece la un plantat
Nu va radeatz bre de mine, ca nu e usor sa te desparti de plante..
Da, am sa intreb la crescator in ce apa ii tine si cum procedeaza. Daca ar fi nevoie sa adaug o data pe saptamana un praf sau o solutie, nu m-ar deranja chiar deloc.
Da, nu am jaluzele si tot peretele exterior este din sticla. Ce se vede in poza e lumina zilei.
Mersi frumos!
Cat priveste filmarea fara lumini, n-am de gand sa stau la cabinet pana se face noapte
Am comandat Seachem Malawi Victoria Buffer, am si o punga de bicarbonat d-ala bun, de la Mega - nu am gasit CACO3 si am uitat complet de unde luam cand aveam acvariul marin.
Sambata, inainte de completarea apei voi face un test cu betisoare, sa ramana poza martor. Dupa ce completez cu apa, am sa adaug bicarbonat (doua lingurite pentru inceput), apoi fac o masuratoare Kh cu testul la picatura. Daca o sa mai fie necesar, mai adaug o lingurita, mai fac un test.
Dupa care mai stric un betisor, sa am testele finale ale zilei.
Din cate imi amintesc, bicarbonatul de sodiu urca mai repede Ph si mai greu Kh, dar nu e capabil sa ridice Ph mai sus de 8.4, ceea ce e bine zic. Asa ca imi voi face griji doar pentru Kh si peste doua saptamani o sa vad la teste cum s-au mentinut.

Tin sa va reamintesc ca la chimie am fost prostul clasei, asa ca va rog din suflet sa ma corectati/indrumati.

Nu stiu cine a zis, dar intelept om, sa moara Jenica Nemuritoru
Patrunjelul e posibil sa fie hygrophila difformis.
Daca ai doar o saptamana de la plantare, inca n-au inceput sa creasca asa cum trebuie. Am observat ca abia dupa doua saptamani isi iau mersul cum se cuvine.
Da, n-am unde sa-l pun ca atare si de macinat nici atat.
Plus ca nu am un oarecare control..
Acum studiez problema, citesc despre Seachem Malawi Victoria si altele.
Da, cand o sa am ceva bani o sa cumpar spartura de coral, sa bag in filtru. Daca nu e suficient, bicarbonat sau alt buffer dedicat, problema e ca doar sambata pot doza. Pe asistente nu ma pot baza, ca uita, au si alte treburi.
Referitor la cacutza, am pompe sa-mi bag si-n..
Evident, glumeam cu americanii.. Planul e facut si batut in cuie. Ca rearanjeaza pestii prin acvariu, mi se pare normal si de bun simt, doar e casa lor
Uite cum vin serpii, uite
Il doresc eu, multumesc!
Evartristule, mi-au bagat grasii astia sarpele in casa. Umpleam acvariul si ma gandeam deja la scalari, la ciclide americane.. Inca ma gandesc

Cu aranjamentul, inca o data, nu-i bai. Nu doresc decat sa bucur ochii pacientilor (adulti sau copii) care vin cu morcovul la tortura.
Multi vad, putini cunosc.
Da, sunt curios cum vor arata de la o saptamana la alta.
Am adaugat si un vagon de bacterii (jbl filter start si aquaforest), am uitat sa arunc acolo si vo' doua pastile de hrana, dar o rog luni pe asistenta sa bage.

Si mie imi place cum se prezinta acvariul
Si filtrul ala de 800 mi se pare mare.. Eu as opta pentru un Eheim eXperience 350.
Multumesc nenea
Am razbit.
Multumesc mult pentru ajutor, am fost un cvartet de categoria grea (peste suta de kile fiecare): Ariath, Zvarr, Opincaru si subsemnatul.
Ne-am organizat, am facut dezastru prin cabinet, pana la urma a fost bine (8 ore a durat chinul).
A iesit ce a iesit, nu-mi pasa ca nu e un scape fistichiu (dar mie imi place, plm) asa ca nu-mi ramane decat sa astept trecerea celor 3 saptamani si sa bag adevaratul punct de atractie: pestii.
Scuze anticipate colegilor ciclidari daca acest acvariu doare la ochi

image

image

image

image

image

Si astea ar fi testele cu apa de la robinet in timp ce se umplea bazinul (facute cu betisoare jbl, nimic precis, doar orientativ)

image

O sa fac in fiecare sambata, ca sa avem ce discuta.
Vezi? Nu e nici o nenorocire daca nu faci totul perfect. Merge si "ish"
1 litru CO2 = 0,75 Kg
Grija asta ar trebui s-o aiba cei de la centrul de incarcare. Pe butelii e stantata capacitatea in litri si in kg.
Cand o sa fie butelia goala, s-o cantaresti. Apoi o recantaresti dupa ce o incarci, ca sa vezi cate kg au bagat in ea. Ar fi bine sa insisti la centru sa nu bage mai mult decat trebuie..
Intra aici, apasa pe new topic, ii dai un titlu si incepi acolo discutia.
http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/1.page

Mesajele nu se pot muta
Probleme la butelii apar doar cand sunt incarcate mai mult decat trebuie, sau la schimbari bruste de temperatura (ex: o aduci iarna de la centru in masina si o bagi in casa la caldura). Si nici atunci nu e vreo nenorocire, pentru ca au o supapa de siguranta care se sparge automat.
Te intelegem, probabil ca toti am fost paranoici la prima butelie Nu se intampla nimic, stai linistit, peste cateva luni o sa razi cand iti aduci aminte de chestiile astea.
Daca vrei sa ai parte de liniste sufleteasca, prinde butelia in stand cu doua coliere. In caz ca iti pocneste supapa de siguranta, sa nu o darame.
Ca sa te mai linistesc, aceeasi marca de butelie am si eu, dar e dubla ca volum. Inca nu m-a alergat prin casa

Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Go to: