[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: BGD46
Forum Index » Profile for BGD46 » Messages posted by BGD46
Message
cingo171179 wrote:nu s-a suparat vanghele ca i-ai luat pietrele?


Ba da
Acum discuta in consiliul local cum sa le recupereze de la mine din acvariu.
Crengile sunt luate dintr-o gramada de uscaturi (salcie, trandafiri, etc) aruncate langa clinica veterinara (Marcovet). (asta era prin 2012)
Pietrele sunt de prin sectorul 5
Plantele vad ca se descurca si cu becul asta de 13W. Am si ceva alge pe sagittaria. Nu fertilizez. (am pus ceva Ferropol la inceput si cand am vazut ca o dau in alge, m-am oprit). Pun doar 1ml de easy carbo/zi. Lumina merge 8 ore/zi cu pauza la pranz.
Dragos Matei wrote:foarte frumos!
ce fel de pietre ai bagat acolo, de unde le-ai luat?


Multumesc ptr aprecieri !
Eu aveam pretentii mai mari de la mine.....

Pietrele sunt spartura de granit. Le-am luat de la un colt de strada asta iarna.
Update !
Nu este nimic spectaculos in evolutia acestui nano....
Doar niste alge
Nu am mai gasit pestii pe care i-am vrut initial si am luat niste platy orange. Unu a sarit din acvariu si a decedat, dar am un pui care creste ca Greuceanu.
Deci:
Graba strica treaba. Nu o sa ai rezultate peste noapte. Nu umple acvariul cu toate zemurile si pastilele de prin magazine. Pastilele ptr alge nu te ajuta la ce ai tu acolo.
Daca acvariul este ciclat, apa se limpezeste in 2-3 zile si problema a aparut de la substrat. Sterge (curata) geamul acvariului pe interior.
Ai spalat corect filtrul in apa scoasa din acvariu. Buretele din filtru se clateste (il strangi in mana de cateva ori), nu il speli ca pe rufe. Filtrul trebuie sa functioneze nonstop.
Daca este de la substrat, in 2-3 zile o sa fie limpede ca lacrima. Daca nu este ciclat.......mai ai de asteptat.
Si Guppy cand au fost luati? Unde sunt acum (in poza nu vad nimic) ?
Filtrul a mers non-stop?
Poate sa fie de la substrat. Oricat il speli, tot mai raman particule mici care acum iti creaza imaginea asta tulbure.
Frumos!!!
Ce pesti vrei sa bagi?
Are aspect de acvariu neciclat. Filtrul a functionat 1 luna in acvariu fara pesti si fara substrat?
Vand filtru intern EHEIM biopower 240
A fost folosit aproximativ 7-8 luni.
Pret: 200 ron

Bucuresti
Tel: 0748046748
La Cory am o teama. "Capacul" nu este pe toata suprafata acvariului si imi este frica sa nu-i caut pe covor. Am zis ca melcii de substrat o sa inlocuiasca cu succes treaba de sanitari.
Cat despre platy pe care am pus ochii, sunt varianta "red hi fin coral platy".
Va multumesc pentru aprecieri.
Crengile sunt de salcie creata (ornamentala). Le-am gasit.....uscat, decojit, fiert.
Si eu ma gandeam sa fac un nano-biotop dar deja am bagat plante care nu sunt din aceasi zona geografica (Microsorum-ul e din Asia si Sagittaria e din America de nord).
As vrea sa-l populez cu........(sa nu radeti de mine) 4-5 platy red. Vreau ceva foarte evident si colorat.
Daca aveti alte idei.......(fara Guppy sau Beta)
+2
+ 2
Avand in vedere ca am renuntat la acvariul de 160 lit, m-am gandit sa-mi fac o "bijuterie" fara prea multe batai de cap si fara pretentii de nano-scaping.
Acvariul 30/30/35 - comandat la Acvarii.biz
Filtru Sunsun 450l/h doar cu burete
Lampa Solar Duo Boy 13W
Substrat- nisip fin (de la fostul acvariu)
Plante- Microsorum, Sagittaria si o bila de Cladophora
Nevertebrate - 1 Neritina (au fost doua.....) + melci de substrat.
Mai caut o planta (Juncus repens) ptr partea din spate.
Sper sa va placa......
Se poate inchide.

O sa deschid un topic nou doar ptr filtru, incalzitor si aspiratorul de substrat.

Multumesc
Acvariul este rezervat.

Se mai adauga un incalzitor Aquael Easy Heater 150 W - 50 ron (Incalzitor confectionat din plastic special, rezistent la spargere sau deformare)
Filtrul EHEIM Biopower 240= 200 ron
Curatator de substrat aproape nou (JBL Aqua ex 20-45) = 40 ron

Pret nou - Acvariu (sticla) = 180 ron
Filtrul = 200 ron
Curatator de substrat aproape nou (JBL Aqua ex 20-45) = 40 ron

Acvariul a fost cumparat in 14.04.2012 -exista bonul fiscal.
Bonus la acvariu - crengile din poze + pad
Lampa s-a dat.

Au mai ramas:
Acvariul (sticla) = 200 ron (cumparat in 14.04.2012 -exista bonul fiscal)
Filtrul = 200 ron

Se mai adauga:
Curatator de substrat aproape nou (JBL Aqua ex 20-45) = 40 ron

Bonus la acvariu - crengile din poze + pad
Despartitorul din acvariul prezentat de mine, nu era din sticla.
Era dintr-un plexi negru opac. Ei se vedeau destul de rar prin gaurelele date de mine.
 
Forum Index » Profile for BGD46 » Messages posted by BGD46
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com