[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: johnny6600
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Message
Nu pot zice ca arata urat acvariul tau , ba chiar e misto pietrisul albastru numai ca nu reproduce un colt din natura ci e mai degraba ceva gen acvariu sf ca sa zic asa.
Daca vrei un acvariu adevarat pune pietris normal , scoate givecele si corpurile straine care mai sunt pe acolo si nu-si au locul intr-un acvariu si pune cat mai multe plante.
Un exemplu de acvariu : http://www.aquahobby.com/tanks/e_tank0409.php
m-ar interesa un pui de echinodorus pt k am un acvariu facut recent in care mai e loc de ceva plante.O poza ar fi buna , poate aflam despre ce e vorba.
100 reali
La mine asa s-a intamplat , vineri pe la 18:00 am bagat co2 dar sticla facea figuri , baga co2 la o bula pe secunda, dupa un timp ,nu mai baga decat foarte greu si mai trebuia desfacut putin robinetul , si tot asa.
Pe la 23:00 ma chinuiam eu sa fac ceva sa mearga si am desfacut prea mult robinetul si s-au dus multe bule fara sa mai pot face ceva.M-am gandit ca nu e mare lucru dar pana la urma am scos furtunul de tot pentru ca nu-l puteam face sa fie mai stabil, sa bage o bula la secunda.Dimineata am dat mancare la pesti si am plecat la tzara , m-am intors seara si am gasit 4 masculi de guppy morti , doi silver shark cu gris(dintre care unul a murit) , si neonii cu scalarii cu aripioarele franjurate.Nu cred ca putea sa fie de la altceva decat de la injectia de co2 nereusita.
(frate - limbaj de cartier , nu-l lua in seama)
Eu zic sa faci testele , e cel mai bine si cel mai sigur , dupa ce le faci ,pui pe forum rezultatele si-ti vor spune cei cu experienta cat sa bagi .
Nu cred k vrei sa patesti ca mine sa le plangi de mila la pesti si sa te simti vinovat pentru starea in care sunt.
Singuru difuzor a fost o piatra de aer dar eu nu am facut masuratori de kh sau ph sau gh cu toate ca stiam ca trebuie.Faza e ca sunt destul de scumpe si testele alea si pentru buzunarul meu de stundent sunt mai greu de cumparat , dar am de gand sa cumpar si sa fac teste inainte sa ma mai risc cu asa ceva.Nici nu cred k o sa mai bag co2 in acvariul cu pesti , poate fac cel putin la inceput unul doar cu plante si sa bag acolo pana ma experimentez.
nu baga guppy intr-un acvariu bine plantat ca o sa-ti blestemi zilele.Nu o sa mai scapi de ei decat daca scoti totul.Guppy sunt pestii care se inmultesc cel mai repede si cam dupa doua luni de la nastere pot face si ei pui la randul lor.
obi1 wrote:
johnny6600 wrote:Sfatul meu e sa ai mare grija cu bulele , ti-am zis ce am patit cu pestisorii mei ,era sa pierd cativa scalari ,dar le-am facut tratament cu sera bactopur direct si verde de malachit pentru gris.Si totusi am pierdut 4 guppy , 1 neon , 1 silver shark.AM avut aproape toti pestii bolnavi si nu am de gand sa mai fac asa ceva pana nu ma documentez serios. A fost cea mai mare prostie pe care am putut s-o fac , oricum toata lumea zice sa nu bagi mai mult de o bula pe secunda.Tot pe forumul vechi scria cum sa calculezi cate bule sa bagi in acvariu in functie de valoarea kh , asa ca te sfatuiesc sa te documentezi bine inainte sa bagi co2 in acvariu.

Ce are a face tratamentele cu Bactopur si verde de malachit contra intoxicatiilor cu CO2???CEl mai bine era daca ai fii facut un schimb de apa 50%.Plus niste aer.

Frate ce nu intelegi?A doua zi dupa ce am bagat co2 tot acvariul mi s-a imbolnavit ,cativa de gris si altii aveau aripioarele franjurate si o stare de sanatate care se tot degrada.Scalarul mare incepuse sa dea semne ca are boala gaurilor in cap si atunci am trecut si la bactopur direct.
Primul lucru pe care l-am facut a fost schimbul de apa si tratamentul contra gris dar a doua zi am mai gasit doi pesti morti si am folosit bactopur ca ultima solutie.
Apropo ce intelegi tu prin intoxicatii cu co2?
Am inteles ca daca bagi prea mult co2 scade ph-ul , eu cred ca asta s-a intamplat la mine , iar acel soc de ph a slabit sitemult imunitar al pestilor si s-au imbolnavit.
Nou venintii pe acest forum sunt rugati sa lase detalii despre ei aici.
(Aceasta rubrica exista si pe oldforum si nu este creatie proprie dar m-am gandit ca ar fi binevenita si aici)
Sfatul meu e sa ai mare grija cu bulele , ti-am zis ce am patit cu pestisorii mei ,era sa pierd cativa scalari ,dar le-am facut tratament cu sera bactopur direct si verde de malachit pentru gris.Si totusi am pierdut 4 guppy , 1 neon , 1 silver shark.AM avut aproape toti pestii bolnavi si nu am de gand sa mai fac asa ceva pana nu ma documentez serios. A fost cea mai mare prostie pe care am putut s-o fac , oricum toata lumea zice sa nu bagi mai mult de o bula pe secunda.Tot pe forumul vechi scria cum sa calculezi cate bule sa bagi in acvariu in functie de valoarea kh , asa ca te sfatuiesc sa te documentezi bine inainte sa bagi co2 in acvariu.
CU 18 milioane faci unu de 2 tone nu de 400 del itri daca il faci tu.
Nu stiu sa-ti spun exact cat te-ar costa dar nu cred k depasesti 8 milioane si asta daca iei si filtru canistra .
In concluzie renteaza , nu inteleg ce sunt asa scumpe acvariile astea , sunt doar niste geamuri lipite ce naiba!
Vreau si eu daca se poate , dar da-mi niste date , un PM , ceva.
Pana la sesiune mai este , pot sa va ajut la mutatul articolelor sticky daca vreti , numai sa-mi spuneti si ma apuc.
Multumesc ca m-ati linistit , ca ma speriasem.Nu sunt foarte multi si sper sa ii manance pana la urma.
In acvariu nu e pietris de fapt e roca sfaramata la granulatia aia luata din obor.
Am luat si pietris cu 30.000 sacul dar e cam mare pt pus in acvariu si trebuie ales.
Am un acvariu de 20 de litri in care tin 10 pui de molly.Are substrat pietris cu granulatia de 3 mm , cateva plante de suprafata si un burete bolborositor.Inainte sa gazduiasca puii de molly a fost casa a 5 pui de fosilis pe care i-am hranit cu tubi.Acum ce sa vad k in acvariu apar tubii din substrat.Io am putina experienta legata de tubi si nu stiu exact de ce au aparut.E prea murdar acvariu?Apa o schimb la 4 zile si aspir substratul dar am observat ca acestia au trait sau cel putin asa cred , sper sa nu fie alte lighioane.Nu vreu sa pateasca ceva puii mei de molly pentru ca tubii sunt lungi si ei au doar 2 saptamani , nu prea se pot descurca cu ei.
Se pare ca discutia a degenerat , nu a zis nimeni de guppy dati pe post de hrana vie , nu as avea inima sa fac asa ceva.
Ok , cred k am tras destule concluzii. Multumesc pentru reply.
Faza e k sunt cam paralel cu numele plantelor , mai ales denumirile alea in latina .Singurul aparat foto digital e telefonu din doatare nokia6600 care are doar o rezolutie de 640*480 dar o sa incerc sa vad ce iese.
Intrebarea mea a sunat ceva de genu : Si iarba din aia care creste ca pe stadion aveti?
Si femeia mi-a raspuns ca nu are dar va aduce dupa Paste.
Asa ca nu pot spune ce fel de "gazon" aduce dar daca va aduce , eu saptamana viitoare trec pe acolo si va anunt.
Am luat 2 femele de beta pentru ca asta mai avea singurul vanzator de pesti din piata Big Berceni si pentru ca in Obor nu vazusem.Astazi le-am luat si un mascul dar nu cred k sunt inca pregatite pentru depus , femele sunt destul de micutze.
Acvariul in care i-am pus este unul comunitar(100l reali) destul de bine plantat in care mai am 4 pui de scalar , o pereche de xipho , una de molly , fro 4 femele de guppy si un ancistrus.
Ca plante de suprafata am ceratopteris thalictroides si o chestie care seamana cu un nufar care a facut deja fro 4 pui dar ale carei frunze stau mai mult emers si nu pot oferi adapost.
Credeti ca este vreo sansa sa depuna in acvariul asta?
Mai am unul de 30 de litri plin de guppy si unul de 15 cu 10 pui de molly
si ma gandesc sa-l folosesc pe cel din urma cand ii voi pune la depus.
 
Forum Index » Profile for johnny6600 » Messages posted by johnny6600
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com