[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: narcis
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Message
Pai fa-l sa perleze mai puternic, poate moare).
Mai, mai lasa cititul). Daca vrei tu neaparat sa suplimentezi lumina, o lampa dedicata e solutia. Se pot pune si benzi led, sunt destui care o fac, marea majoritate a clientului final e nemultumit.
Guppy inoata ei de fel, mai la suprafata, mai ales cand sunt pui.
Pompa de aer, doar daca e prea cald, nu ai valuire usoara a apei pentru schimb de gaze.

Referitor la 30 de grade, ce ai cu bietele fiinte? Hioancistrusii, poate discusii (dar si aici se pare ca se exageraza cu mult), sunt pesti care au nevoie de o apa mai calda. Mai sunt ceva ciclide, nu e cazul.
Ca o concluzie, apa intre23-25, la pui merge si 26 pentru o crestere accentuata.
Temperatura o mentii cu ajutorul unui controler cu sonda, pentru ventilator vara. Iarna ai incalzitor cu termostat.
Ce-ai domne cu lemnele. Taninul e benefic. Nu mai vrei culoarea maro, o rezolvi rapid cu un mic saculet de purigen, purity sau altele de genul,de la aquaforest sau chinezarii de pe temu sau cine mai stie de pe unde. Daca erai de pe langa mine, o rezolvam instant cu toate.
Sau aduci un pui de gibigeps, curata tot instant. Apoi mi-l aduci mie, ca tu n-ai loc pentru el).
Sunt multe tipuri de nano fish chiar si Cory pigmei. Eu ma duc la un crescator si imi aleg "pe viu", sa le vad si comportamentul. Fac ceva km, dar se merita. Plus ca aflii toate info despre ei, care cum merg si in ce ape.
Dan a zis foarte bine, apa de osmoza ca sa ajungi la parametrii doriti. Nu te grabi, asta e clar, ia totul incet, va fi bine.
) @Dan Ma anunti, momentan nu prea mai am asa multe, ne descurcam cu ce avem.
Cu drag. Referitor la anubias, identificarea e mai usoara sub apa, cand e frunza deschisa. Pare a fi jade.
Salut. Ma bucur ca te-ai intors pe forum. Cam mic bazinul pentru otto, de ce nu alegi o specie de nano fish? Sunt multe specii, gasesti tu ceva in zona.
Criptocorinele isi revin, daca au ce le trebuie la radacini.
Dar ceva purigen nu te-ai gandit sa bagi? Sau altceva de la dennerle, pentru alge? Au un produs, nano algae stop, bagi în filtru. Inca ceva, lumina? De cati wati e lampa? Plante de suprafata de ce nu folosesti, sa consume repede? Iar filtrul, nu am nimic cu ele, am si eu, dar doar ca supliment pentru un extern.
Frunzele nu sunt o problema, nici radacinile. Ai grija de rizom, sa fie sanatos, astfel planta se va dezvolta. Procedezi ca la anubias, tai cu un cutter sau foarfeca ascutita ce nu e ok. Spor!
Referitor la bucephalandre, sunt zeci de denumiri. Prima, cea verde, probabil green velvet. Cealalta, greu de zis. Eu nu le mai diferentiez pe ale mele, se schimba in functie de conditiile de crestere. Multe nu mai seamana deloc cu ce am avut la primirea lor. Bucura-te de planta, este spectaculoasa.
Wow, ce verde. Vor avea crevetii o primire frumoasa.
Stai relaxat, eu am bagat cam 40-50 si mai sunt cativa.
In natura, sunt hrana lor naturala. E posibil sa le fi prins gustul.
Multumesc frumos baieti. Crevetii sunt ceva neocaridina palmata, daca nu ma insel, diverse grade.
Si inca cateva poze.
Cam aici sunt in momentul de fata, ar mai fi 3 bazine care asteapta la rand...voi vedea.
Caut unul sau mai multe adaptoare de butelie co2 de la butelie de unica folosinta la butelie reincarcabila, pentru reductoare dennerle si tropica.
Bine ai revenit! Arata foarte bine bazinul, trebuie putina foarfeca.
In cuiburile alea 2 ai ceva oua ?
Bineinteles ca stim ce pui. Mai pastrezi ceva cu ei in afara de l'uri?
 
Forum Index » Profile for narcis » Messages posted by narcis
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com