[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: daniel12
Forum Index » Profile for daniel12 » Messages posted by daniel12
Message
Eu zic ca nu ai citit destul sau ti-a soptit o pasarica de la pet-shop vrajeli in ureche

Mai intai vezi ce-s aia tanini, vezi ce fac, la final decizi daca vei consuma atata energie pe o bucata de lemn banala.

Eu n-am fiert in viata mea buturugile, unii au obsesia asta, similara cu cea cu bulele de aer bolborosite.

Dar asta e parerea mea. Altii s-ar putea sa vina cu idei diferite.
Taninii, inamicul nr. 1 al acvaristilor
Recomandari ai sanse mai mari sa primesti daca specifici lungimea si inaltimea bazinului. Ca asa e mai dificil.

As inlocui o pereche de tuburi 865/965 cu T5 de 24W. Si lasa doar un T8 cald.

As incepe doar cu 2 T5 si creste pe parcurs ce cresc si plantele. Aquarelle ala nu stiu ce spectru are.
Cam inalt. Nu stiu daca vei avea reusite cu gazonul. Prea multe tuburi cu lumina calda. Baza ar trebui sa fie din tuburi 865 si restul pentru gust.

Nu inteleg de unde ideea cu skimmer-ul in fata. E capacul de vina?

Pentru inceput pot sa zic ca arata bine, dar e ca si cum orbul ii zice orbului ce frumos e curcubeul ca si eu is incepator in saramuri.
Am rearanjat pietrele, am trantit un schimb de 5L si cumparat o piatra noua cu ceva interesant pe ea.

Am esuat in a lipi pietrele una de alta. Solutia A+B nu s-a lipit de pietre cat sa tina de niciun fel. Am framantat-o, am mestecat-o si tot degeaba.

Surprinzator, pietrele stau singure in configuratia actuala. Apa e in ceata pentru ca am pus Biodigest, ReefBooster si Biooptim. Reefbooster i-a dat ceata.

image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
image
Hmmm, ai mei i-am vazut explorand pietrele. Si scot o trompa ca melcul asasin de apa dulce. Probabil nu sunt Nassarius?

Nu i-am vazut pe substrat sau in el deloc.
Atmosfera betana!
Ah, deci nu e o surpriza. Am vazut pozele postate cu 2 pagini in urma. Chiar ma intrebam de ce sunt pietrele asa golase.

Ala micu' e mai bogat in decoratiuni.
Superb!

Melcul din fata cum se numeste? Am doi dar nu stiu cat de mari cresc.
N-am masurat nici in plantatul meu de apa dulce atati nitrati. Cred ca ar fi momentul sa vezi cine ii face. Ca de papat e clar ca nu-i papa nimeni
Explicatia mea a fost scurta. N-am zis de contextul din magazin unde ii tin in niste custi atat de mici de iti vine sa-l strangi pe vanzator de gat

De unde stim ca se streseaza? Avem o statistica cu pesti morti sau cu durata de viata scurta din cauza ca s-au vazut cu inamicul? Chiar sunt curios sa aflu ce impact are asupra pestelui aceasta practica.
Sincer, la cat cornier am citit zilele astea eu sunt blindat. Cand o sa vad discutii despre rimless, fertilizare, lumina care aprofundeaza teorii sau experimente de care n-am auzit inca o sa zic ca regret un fulger.

Deocamdata lumea e incurajata sa taca, iar eu gasesc romani pe forumuri straine care-mi spun despre chestii care aici nu sunt incurajate sau din contra.

Deci, nu promit nimic cand vine vorba de incetat cu off-topicul fata de niste personaje care m-au depasit demult.

Interpretati cum vreti opinia mea despre ce se petrece pe unul din forumurile de varf din acvaristica noastra. Sunt sigur ca asta veti face
Mesajul asta e pus in ambele topicuri despre Betta si atentioneaza toate persoanele vizate indiferent ce si in care topic au postat. Eu cel putin asta am observat.
Deci am vazut bine fundalul ala

Perdeaua de aer nu stiu in ce acvarii ai vazut-o. Poate ar fi mai bine daca te informezi un pic inainte de a o monta.

In principiu, ce face restul lumii in momentul de fata ca si acvaristica nu include acest accesoriu. Ce faci in propriul acvariu e treaba ta. Daca-ti place perdeaua de bule sau un castel/scoici e preferinta proprie dar sa zicem ca e in contradictie cu directia generala.

In principiu, ce fac cei de la pet-shop si ce facem noi sunt lucruri total diferite. E gresit sa te inspiri din aranjamentele unor oameni pusi acolo sa vanda, cu experienta si interes scazute.
Nu stiu daca ti-a zis cineva pana acum dar mie mi se pare ca fundalul e cu o poza dintr-un recif
Eu fac salata pentru creveti din ea ;)
Nu m-am uitat de asa ceva dar se gasesc pe la noi sonde de ORP si Salinitate? AquaMedic probabil?
Nu vreau sa fiu off-topic. Pistia e cam populara. Si eu am donat-o in draci iar cererea e mica. Arunc-o daca nu mai ai nevoie de ea. Eu trebuie sa scot saptamanal din acvariu ca face prea multa umbra.
Sper sa mearga orice fel de electrozi. Apropo, m-am aruncat sa zic de module dar uitasi de sonda. Alea de ORP si Salinitate. Ca pe la noi n-am vazut asa ceva. Ai idee daca sunt legat de astia cand vreau sa schimb sonda?

Ca atunci vreau doar modulul de serial si pH
 
Forum Index » Profile for daniel12 » Messages posted by daniel12
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com