[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mosu
Forum Index » Profile for mosu » Messages posted by mosu
Message
S-au mai facut modificari legate de moderare.
De astazi Lazar Ginel se adauga moderatorilor.
Daca va folositi si de cardul zooplus, se adauga inca 3% reducere.

http://www.zooplus.ro/product_info.php?products_id=1510

Valabil pana pe 07.07.2006
Am facut un test, sa avd daca se poate sau ba.

Am trimis un mesaj pe care am incercat sa il re-editez (ca poate ca mesajul trimis este linkat care acelasi text in baza de date). Si nu am putut, nu am nici un edit buton si nici o alta cale. Daca cumva cunoaste vreun workarround, asta nu mai stiu. Ar fi un bug in aplicatie si un exploit.


In mod normal, atunci cand faci astfel de tranzactii se vorbeste pe telefon ca sa stii sigur ca s-a inteles bine ce si cum.
Poate o face de foame... variaza-le un pic hrana
foarte tare domnule
BLeeD wrote:Foarte foarte bun articolul :rulez:
Nu pot sa cred ca nu l-am vazut pana acum...pur si simplu nu l-am observat desi e postat din septembrie. Mi-ai facut un cadou, l-am savurat cu mare placere, desi mie imi plac acvariile de cihlide care sunt mult mai saracacioase in plante .

*cred ca de multe ori threadurile Sticky sunt mai greu de observat decat celelalte :jajaja:


O parte din meterialele astea sunt in sectiunea de articole de pe site. Altele nu sunt decat acolo.
iata un sample:
http://www.acvariu.ro/
chiar poe prima pagina, este inceputul articolului.
Desigur ca ai optiunea de a citi articolul intreg.

sau daca accesati sectiunea
Articole
o sa vedeti pe categorii 96 articole.
Dan_McTudor wrote:
Dalles wrote:E simplu: Galeria e blocata. Se mai intampla. Nu pentru ca ar fi blocat-o cineva intentionat, ci din cauza softului.
Cine observa primul trebuie sa-i trimita un PM lui Mosu, care e singurul administrator cu acces la server.
Hai, de data asta l-am anuntat eu!

Tot nu s-a deblocat ??!!



azi am reparat
host mx2.mail.yahoo.com[64.156.215.8] said: 554 delivery
error: dd Sorry your message to m_viocris@yahoo.com cannot be delivered.
This account has been disabled or discontinued [#102]. -




host smtp1x.xnet.ro[217.10.192.235] said: 550 5.0.0
<robert.anisoiu@xnet.ro>... User unknown (in reply to RCPT TO command)
Eu am tinut caluti de mare. De mai multe feluri.



Foarte pe scurt, trebuie sa ai in vedere ca:

1. Trebuiesc hraniti des si cu mancare adecvata. Asta inseamna:
- mysis shrimps (duh, nu cred sa existe in ro)
- hrana VIE (sunt f greu de procurat cei care accepta hrana congelata)
- artemia nu este suficienta si poate folosita doar cu 'enhancements', macar de genul Fishtamin
- Artemia congelata (daca ar manca) nu este suficienta dpv nutritiv


2. Temperatura sa nu depaseasca 26 grade sau daca sunt de MN sa nu depaseasca 24...

3. Ai nevoie de un skimmer si o filtrare wet&dry
- Skimmerul nu trebuie sa returneze bule


De cele mai multe ori, calutii mor de ..foame.
Costurile nu sunt nicidecum enorme.

Un skimmer incepe de la 40 eur, unul bun este in jur de 150-170 eur
Wet&dry iti poti construi.

Mai recomand Caulerpa.


O alta problema majora este ca multe specii de caluti au intrat sub incidenta CITES,
adicatelea se obitin cu aviz special (chiar si cei de crescatorie).

2 caluti pot costa pana la 150 eur/ buc, incepand cu 35 eur/buc, functie de specie si origine.

Apoi unele specii sunt imposibil de adus, pentru ca ai fi singurul doritor si ai suporta singur transportul din Brazilia sau US sau Australia.

Frumosii astia de aici:
http://www.saseahorse.com/photos/large_abdominalis.jpg
au nevoide de 19-22 gr C, adika iti trebuie un chiller, obligatoriu.
cateva poze mai recente
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=215
to catalin2bar@yahoo.com cannot be
delivered. This account has been disabled or discontinued [#102].

---
host smtp1x.xnet.ro[217.10.192.235] said: 550 5.0.0
<robert.anisoiu@xnet.ro>... User unknown (in reply to RCPT TO command)



va rog sa va treceti adrese de mail valide, sau macar sa nu mai subscrieti la notificari
Desigur, Carja Ioan are dreptate, costul apei iese din clacul.

Apoi daca ai un bloc de pensionari, probabil ca e apa statuta pe conducta si deci incalzita.
Daca te obosesti sa o lasi sa curga 10 minute, o sa vina mai rece. (se poate face un calcul migalos si pentru volumul de apa care trebuie risiopita pt a folosi apa la o temperatura decenta) Cred totusi ca apa rece are mai putin de 25 grade cand sunt 35 afara.

Este la fel ca la apa calda, pana nu se spala ala de la etajul 10 nu curge apa calda nici la vecini (care pt ca au apometru nu lasa apa sa curga pana vine calda, asteapta sa o gaseasca calda si se bazeaza probabil pe vecini sa faca consumul si risipa).



O alta solutie este un ventil;ator care sa bata spre acvariu. Da si asta consuma curent, si o sa fie cred mai scump decat daca folosesti metoda cu apa rece de robinet...
Am pus ceva poze.
Scuzati calitatea, era tarziu, toata lumea obosita ...

O sa incerc sa fac un mic material cu descrierea echipamentelor. Dupa cum se vede sistemul este destul de dotat..
gg a uitat sa aminteasca kalkwasser reactor, calcium reactor (comandat prin pH Controller)

In poze nu apar coralii moi care sunt gazduiti in alt sistem.

Peste putin timp sper sa va aratam si pesti...
Imi pare rau ca ai inteles-o ca pe o controversa...

Da sunt riscuri.
Sunt si alte animale cu risc intr-un acvariu marin.
Cei ca au marine sunt convins ca sunt informati de aceste aspecte.
Clientii nostrii sunt informati, cel putin.

Am vrut doar sa subliniez faptul ca desi riscul exista, posibilitatea ca cineva sa fie afectat este relativ mica datorita foartor multi factori, si sa nu inteleaga lumea de aici ca daca ai acvariu marin stai cu o bomba in casa, sau nu trebuie sa lasi copilul sa atinga geamul sau mai stiu eu ce alta idee nastrusnica.

Si da, ai dreptate, la wetwebmedia povestea Anthony Calfo, nu Fener, ce vrei, lecturi mai vechi.

Have any of you done any experimentation, or know of any, to increase the growth rate of zoanthids (or polyps in general) by splitting the polyp in half on the vertical axis?
<yep... and poisoned myself with Palytoxin three times in 10 years for my pains. It is a potentially fatal toxin. I only lost my sense of taste (for a day) with the brief encounters>


Asa ca, dragi owneri de zoanthidae [ si alte animalutze marine], aveti mare grija cum umblati prin acvariu. Si documentati-va.


image


Palytoxin was first isolated from the soft coral Palythoa toxica. Several species of Palythoa are used in aquariums, but do not produce the toxin. Originally, it was only found in a single tidal pool on the island of Maui in Hawaii and native Hawaiians used to coat spear points with a red seaweed from the pool. Toxin-containing corals appear to be randomly and sparingly distributed throughout the South Pacific and there is now a school of thought that suggests that the coral is simply concentrating the toxin made by a dinoflagellate (a small single-celled organism) called Ostreopis siamensis.



http://www.cbwinfo.com/Biological/Toxins/Palytoxin.html
etc etc
Chiar daca toxicitatea este mare zoanthidele nu produc o cantitate mare...

Parca imi amintesc ca Bob Fenner a intrat in contact (si a fost usor afectat) de 3 ori de palytoxina... Si n-a murit.
Dupa cum am gasit peste tot, ideea e sa nu INGEREZI zoanthide, si sa nu practici divizarea lor fara manusi si ca masura de extra-precautie, sa nu manipulezi zoanthide daca ai rani pe maini. Apoi toxicitatea maxima o au Palythoa tuberculosa /toxica iar astea nu prea sunt pe liste, zoanthidele intalnite in acvarii nu au o asemenea toxicitate.





Hall, Sherwood & Strichartz, Gary (1990). Marine Toxins Origin, Structure, and Molecular Pharmacology. Woods Hole, Massachusetts: Published through an interagency agreement between: U.S. Army Medial Research, Institute of Infectious Diseases, The Center for Food Safety and Applied Nutrition, and the U.S. Food and Drug Administration.

ISBN #: 0-8412-1733-5


lucrarica asta zice ca

papaverine and isosorbid dinitrate are effective antidotes



Ca sa rezum, mi-as face mai multa grija despre unii arici, sau o scorpena decat de niste polipi. Binenteles ca e lucru serios, dar cine ajunge sa isi plimbe degetele prin acvariu marin stie ce face , iar cine are acvariu nu neaparat si-l ingrijeste singur...




Come on guys. Don't eat your inverts (or other pets, for that matter); don't mainline aquarium water enriched with recently crushed organisms; and definitely don't feed them to your wife until we've proven efficacy. Within those guidelines, I'm pretty sure you'll be OK.

Articolele se vad acum, probabil; a fost o operare gresita si erau depublicate.
georgian wrote:cei care stiu mai multe despre dow corning poate au bunavointa si ne explica cam care ar fi avantajele folosirii acestui silicon , pret si la ce s-ar preta, etc.
multumiri anticipate.


pai intre altele:

Dow Corning - sunt mai multe modele, au niste numere ca indicativ) -
881 este mai vascos decat 781 si mai bun
Este garantat mult mai mult decat Bison / Den Braven
Am vazut cum se comporta fiecare si Dow Corning este cel mai bun.

Apoi am vazut ca multe site-uri de profil il recomanda ca fiind cel mai bun.
Este si mai scump decat Den Braven si Bison, pe la vreo 15 eur un tub.

Se recomanda la acvarii care trebuie sa tina mult si bine
Ce vreti fratilor, la treaba asta trebuie sa ai si fizic pe masura
Da' sa stiti ca am sprijinit si io de o sticla d'aia uriasa sa nu se balangane... E drept ca o carasera bajetii la locul faptei...

Eu ma pregatisem sa fiu carcotasul sef, da' n-am avut ocazia
 
Forum Index » Profile for mosu » Messages posted by mosu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com