[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dberger
Forum Index » Profile for dberger » Messages posted by dberger
Message
Mai multe poturi de java moss isi cauta casa noua. Trimit oriunde in tara. Doritorii platesc transportul prin posta romana sau fancurier. Astept PM
Mai multe poturi disponibile (10*10 cm) la pretul de 10 lei. Astept comenzi pe PM.
aceeasi experinta nefericita de la D.Marian Nu va recomand sa va pierdeti vremea
Am vrut sa cumpar plante de la Andrei1234, din pacate timp de 3 saptamani ma intrebat daca chiar le vreau... dupa care nu a mai dat nici un semn de viata
reefer wrote:Multam de gazduire .
S-a vandut !


Am primit lampa. Functioneaza perfect, multumesc.
pentru sonda de pH un link util, poate te ajuta.
Salut, eu sunt din Medias.
Sebastian Costin wrote:
Shubi wrote:Taie firu` rosu

nu ca pica curentul in Rusia

firu' rosu nu se taie niciodata
Eu am un acvariu de 100*50*50 pe un corp de mobilier din melaminat facut la comanda. Am impartit standul in 3 corpuri independente, fiecare cu o polita fixa si inca o despartire verticala pe polita superioara pentru ranforsare. Peste cele trei corpuri am montat inca o foaie de pal egalizatoare. Spatele corpurilor este din melaminat de 16mm (ca de altfel intreg standul). Fiecare corp are 4 picioare metalice reglabile dar, nu a fost nevoie sa le reglez, podeau este plana. De altfel, nu cred ca ar fi rezistat suruburile (M8).
ai PM, multumesc.
alexiumihai wrote:
- pompe de dozare


de unde ai gasit pompe de dozaj? la ce pret? se pot mesterii din servo si rulmenti de presiune dar e prea complicat, DIY nu e pentru Romania. Pentru modulul de pH, o varinata mai ieftina, decat cea de la Atlas Scientific, e un amplificator operational si o sonda de pH, pentru EC am gasit ceva asemanator. Acum sunt in faza de testare si calibrare.
Vand urmatoarele plante:

Hydrocotyle leucocephala - 15 fire- 2 lei firul
Cryptocoryne wendtii green - 7 plante - 10 lei planta
Cryptocoryne wendtii brown - 7 plante - 10 lei planta
Rotala rotundifolia - 35 fire - 2 lei firul
Heteranthera zosterifolia - 10 fire - 2 lei firul
Limnophila aromatica - 10 fire - 2 lei firul
Rotala macrandra red - 8 fire - 2 lei firul
Ceratopteris thalichtroides- 25 fire - 2 lei firul
Echinodorus amazonicus - 15 fire - 2 lei firul
Vallisneria americana - 35 fire - 2 lei firul
Flame moss - 20 poturi - 10 lei potul
Christmas moss - 18 poturi - 10 lei potul
Java moss - 12 poturi - 10 lei potul

Pachetul se trimite prin posta romana, costurile de expediere fiind suportate de cumparator (aproximativ 10 lei). Informatii suplimentare sau comenzi pe PM.
viulian wrote:In sfarsit ajungem si unde trebuie la CAMERA.

Boon. Nu m-am uitat sa compar modelele puse (Benq, Fuji, etc ...) ci doar am vazut pretul lor ca sa-mi fac idee de buget. Asa ca in acest buget eu as recomanda:

499 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx150is-14-1mp-black-cansx150isbk/pd/EVNNTBBBM/

699 RON -> http://www.emag.ro/aparat-foto-digital-canon-powershot-sx160-is-16mp-black-aj6354b002aa/pd/ETHNKBBBM/

Chiar daca pe viitor o sa-ti iei probabil un DSLR , camera o sa ramana o excelenta camera de vacanta compacta si iti da si zoom-ul necesar ... Folosesc o camera veche de la canon (SX20IS) pentru vacante, e ieftina, poze ok, zoom mare sa te apropii de detalii, usoara, rapida, are si macro mode care ma ajuta cateodata.


pentru cineva care vrea sa experimenteze, o camera foto canon SX160 se poate "dezlantui" la adevarata sa valoare, pana acolo incat are performante de DSLR. Modarea se face temporar, fara afectarea camerei, a garantiei, etc. Mai multe informatii se pot gasi aici. Iar pentru aplicatii si optiuni suplimentare.

Succes la experimentat.
Vand urmatoarele plante:

Hydrocotyle leucocephala - 10 fire- 2 lei firul
Cryptocoryne wendtii green - 5 plante - 10 lei planta
Cryptocoryne wendtii brown - 5 plante - 10 lei planta
Microsorium pteropus - 2 pui - 10 lei tufa
Rotala rotundifolia - 25 fire - 2 lei firul
Heteranthera zosterifolia - 15 fire - 2 lei firul
Limnophila aromatica - 15 fire - 2 lei firul
Rotala macrandra red - 8 fire - 2 lei firul
Ceratopteris thalichtroides- 10 fire - 2 lei firul
Echinodorus amazonicus - 10 fire - 2 lei firul
Vallisneria americana - 25 fire - 2 lei firul
Flame moss - 10 poturi - 10 lei potul
Christmas moss - 10 poturi - 10 lei potul
Java moss - 8 poturi - 10 lei potul

Pachetul se trimite prin posta romana, costurile de expediere fiind suportate de cumparator (aproximativ 10 lei). Informatii suplimentare sau comenzi pe PM.
Dragos Matei wrote:paaaii cum sunt doua directii, pe care sa o aleg oare ? directia sevei brute sau directia sevei elaborate ? lemn uscat, lemn verde ?

! gluma


in aceeasi nota, dau si eu un raspuns, vasele liberiene sunt mai fine... si bulele de CO2 vor fi in consecinta, nu?
Vand urmatoarele plante:
Hydrocotyle leucocephala - 15 fire- 2 lei firul
Cryptocoryne wendtii green - 5 plante - 10 lei planta
Cryptocoryne wendtii brown - 3 plante - 10 lei planta
Microsorium pteropus - 3 pui - 10 lei tufa
Rotala rotundifolia - 10 fire - 2 lei firul
Heteranthera zosterifolia - 10 fire - 2 lei firul
Limnophila aromatica - 7 fire - 3 lei firul
Rotala macrandra red - 3 fire - 3 lei firul
Ceratopteris thalichtroides- 5 fire - 3 lei firul
Echinodorus amazonicus - 5 fire - 3 lei firul
Vallisneria americana - 15 fire - 2 lei firul
Flame moss - 3 poturi - 10 lei potul
Christmas moss - 4 poturi - 10 lei potul
Java moss - 6 poturi - 10 lei potul

Pachetul se trimite prin posta romana, costurile de expediere fiind suportate de cumparator (aproximativ 10 lei). Informatii suplimentare sau comenzi pe PM.
SpiNoSoft wrote:
dberger wrote:Ce dimensiune are butelia gri? Inaltime, diametru si volum, este de 1,5 sau 3 litri?


Si eu as vrea sa stiu.


cea gri nu mai este, iar cea neagra inca nu am aflat ce volum are.
Ce dimensiune are butelia gri? Inaltime, diametru si volum, este de 1,5 sau 3 litri?
stefanp wrote:A mai plecat un colet cu moss catre colegul "dberger" astazi dimineata.


Pachetul a ajuns la mine. Moss-ul arata foarte bine, este deja in acvariu. Multumesc.
Paul0 wrote:eu m-am gandit pana la urma sa il fac de 105Lx40lx60H cu sticla de 12mm asa este sigur?


da, 12mm e extra-safe, sa nu uiti de intariturile longitudinale si extra, de o transversala "H"
 
Forum Index » Profile for dberger » Messages posted by dberger
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com