[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zaietz74
Forum Index » Profile for zaietz74 » Messages posted by zaietz74
Message
Raul Opruta wrote:Eu am crezut ca tot ansamblul ca in linkul prezentat si mi se parea putin


Greseala a fost a mea ca nu am fost foarte explicit iar link-ul pus (asta e primul pe care l-am gasit) continea si mobilierul.
eugen.popp wrote:Salut!
Schimbarea unui bazin cu altul, este o tranformare profunda si trebuie bine gandita investitia.
Eu ma gandesc ca daca vrei sa treci de la 200 de litri la unul mai mare, probabil ca are sens sa o faci pt cel de 450 de litri decat pe cel de 300. Pare suficient ce ai tu acum pentru o familie de 5 hai 6 discusi. Stii ca ei sunt pesti de card si se recomanda minimum 5.
In rest. ai echipamente serioase acolo in lista. Poate totusi doua incalzitoare ar fi mai bune decat doar unul, chiar daca sunt mai mici sau mai slabe.


Tocmai asta e problema. Un bazin de 450 ar fi superb dar m-ar falimenta în momentul asta. Credeti ca bazinul din fotografia data este unul mai mare de 250 de litri? Referitor la Incalzitor, si asta l-am luat un pic supradimensionat dar daca nu ar face fata il voi completa cu siguranta.
Nu, pretul a fost 600 Ron, lichidare stoc.
Sa incep asa sau nu?
Asa cum spuneam si in postul de prezentare, in urma cu ceva timp am achizitionat un acvariu, mai exact unul ca acesta.
[url]http://www.aquarienmeyer.com/shop/product_info.php?info=p13439_WOHA---Basic--Kita---75x25x7x25x45cm.html
La momentul respectiv un acvariu de 200 de litri cu capac si sistem de iluminare cu doua tuburi la pretul de 600 de RON mi s-a parut o oferta buna. Pentru ca in trecut (chiar daca un trecut indepartat) am avut scalari, gandul meu a fost ca acum vreau sa trec in liga superioara - Discus. Si cum eu stiam ca principala problema la discusi este calitatea apei, am purces la achizitionarea urmatoarelor echipamente pentru a putea asigura aceasta calitate:
1. Filtru extern Eheim professionel 3e 700 - da, stiu ca este mai mare decat ce imi trebuia mie, dar filtrare mai multa nu strica niciodata.
2. Incalzitor extern Hydor 300w 16/22 - mai scump dar vreau cat mai putine accesorii in interiorul acvariului.
3. Eheim reeflex UV500 - alge cât mai putine si fara bacterii periculoase pentru locatari.
4. Eheim compact+ 2000 - pompa pentru a monta pe ea sterilizatorul ca sa nu incarc foarte mult returul filtrului extern si pentru diverse alte operatiuni (de ex. scoatere apa pentru schimburile periodice).
5. Dennerle Osmose Professional 190 - asa cum va spuneam acum locuiesc in Focsani iar apa casei provine din put de medie adancime ?i este extrem de dura. Si cum discusilor le place mai repede o apa moale si problema nu este doar umplerea initiala a acvariului ci si schimburi de apa destul de dese, mi s-a parut ca investitia este una care se impune.
6. Dennerle Osmose remineral - pentru a aduce înapoi ce era bun in apa si s-a pierdut prin osmoza.
Acestea ar fi elementele principale necesare pentru o apa cat mai buna. Ar urma substratul, decor de background (sau nu) ?i alte cateva maruntisuri. Dar inainte ar trebui sa confectionez un suport pentru acvariu si asta a fost momentul în care m-am blocat. Nu din cauza suportului în sine ci pentru ca nu ?tiu daca chiar pot creste discusi în cei 200 de litri. Trebuie sa precizez ca eu as dori un acvariu cu maxim 5-6 discusi ?i 1-2 carduri de "pitici", maxim o planta si în rest cateva radacini, pietre etc., ceva care sa semene cu cel de mai jos.
[/img]http://www.aquariumdesigngroup.com/sources/mobile2/index.php#portfolios/8/0
Întrebarea mea este (ati promis ca nu va suparati pentru întrebari stupide ), sa continui si cu investitia (mai mult munca decat bani) in suportul acestui acvariu sau sa fac orice pentru a trece la minim 300 de litri? Da, stiu ca trebuia sa întreb asta înainte de orice, dar ce sa fac daca v-am g?sit mai tarziu?
Mul?umesc! Da, am observat problema cu diacriticele. O sa ma feresc de ele! /:-)
Numele meu este Dan. Sunt din Bucure?ti dar de aprox. un an sunt pe meleaguri moldovene?ti (Focsani):-). Acum aproximativ 10-12 ani am avut pe rand ciclide africane (Malawi) ?i apoi americane (scalari). Acum, printr-un complex de împrejur?ri, am din nou un acvariu (doar recipientul) ?i ma bucur foarte tare ca v-am g?sit aici! Asa ca, va salut pe to?i, oriunde v-ati afla!
 
Forum Index » Profile for zaietz74 » Messages posted by zaietz74
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com