[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tavimocanu
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Message
fac pariu ca daca pui un skimmer de test nici ca il mai dai inapoi !
Mai lipseste cupa de colectare si gata skimmer-ul )
Acum serios, o sa ai un fel de skimmer fara posibilitatea de a scoate mizeria din acvariu.. Merita asa ceva acvariul tau? Incearca sa gasesti UN SINGUR coleg de pe aici care sa accepte sa isi verse cupa de la skimmer plina de mizerie inapoi in acvariu ).. daca nici asta nu te pune pe ganduri atunci nu stiu ce sa mai zic .. Si vezi ca sunt si multe informatii pe net legate de influenta negativa a nutrientilor in descompunere asupra ph-ului..
Pai baga si tu o pompa de aer care sa impinga aer printr-un pet in care pui un saculet de filtrare cu absorbantul respectiv, dar nu te astepta sa ai eficienta pe care ai avea-o cu un skimmer. In capatul furtunului pe care il bagi in apa pune o piatra de aer ca sa ai mai multe bule mici (suprafata mare de contact cu apa) in loc de cateva mari, si scufund-o cat mai mult in apa
CO2 scrubber-ul mi-a ridicat PH-ul si s-a vezut un efect pozitiv clar asupra coralilor. Nu am suplimentat aditia de bicarbonat si dupa doar cateva zile KH-ul mi-a scazut la 6. Atentie mare, masurati si KH-ul in zilele urmatoare dupa ce puneti scrubber-ul.

Personal voi opta pentru utilizarea scrubberului doar in timpul noptii insa trebuie sa gasesc solutia.. Aveti idee daca as putea folosi electrovalva asta pentru a trage dinspre scrubber numai in timpul noptii?
Misto. Asa da discutie constructiva.
Revenind la subiect si la legatura pe care vad ca lumea o face intre KH si sarea folosita.

Eu am trecut de curand la Aquavitro si contrar a ceea ce s-a spus pe aici KH-ul pe care il am in acvariu este mentinut la un nivel destul de scazut (7-8). Cred ca nu este OK sa facem o legatura directa intre KH si sare pentru ca rolul unei sari nu este sa mentina un parametru la un anumit nivel, cu exceptia cazurilor in care NU se fac aditii de nici un fel. Eu fac aditii si cam toata lumea face mentinand parametrii acolo unde doreste. Pentru cei care nu fac aditii, care au fish only si ceva corali moi, da, inteleg sa aleaga o sare buna cu niste parametrii apropiati de ceea ce vor sa aibe in acvariu, pentru ca doar pe asta se bazeaza !

Concret, eu schimb 5% din apa la 3-4 zile, respectiv 10% saptamanal. Influenta pe care o are acest schimb fata de parametrii apei din acvariu este minima, respectiv de numai 10%. Asadar daca eu nu am mai schimbat apa de mai mult timp si nici nu am facut aditii, unii parametrii au ajuns la valori mici (ex.KH=6) si chiar daca eu voi face de acum inainte schimburi cu o apa cu KH 9-10 e foarte posibil ca al meu KH sa se mentina in jurul valorilor de 7-8 datorita consumului.

Atata timp cat facem aditii (daca facem!) nu cred ca merita sa ne schimbam sarea pentru a avea un anumit KH in acvariu! Din punctul meu de vedere sarea se alege dupa:
- grad de omogenizare a produsului in galeata (aici nu ne putem orienta decat testand apa preparata din cutia proaspat inceputa cu apa preparata din cutia pe terminate..
- solubilitate
- pret
- incredere in producator
- alti parametrii pentru care nu ne batem capul si de cele mai multe ori turnam trace-uri "dupa gust". Personal nu am testat niciodata strontiu, iod o singura data, silicati o data, iar de alti parametrii nu mai vorbesc..

Incerc sa spun lucrurilor pe nume si apropos, nu consider ca am facut cea mai buna alegere cu Aquavitro care este scumpa si pe care o voi schimba probabil cu Tropic Marin dar acum am avut parte de o oferta foarte buna asa ca am luat-o

Si subliniez, ceea ce am scris eu aici e valabil in mod special pentru cei care fac aditii cu pompe, reactoare sau manual.
Mihai,

Imi place mult ce a iesit. Pe de alta parte eu am zilele astea niste probleme personale care ma impiedica sa aloc timp instalarii asa incat prioritatea trece la Koala sau la cine crezi tu de cuviinta.. Iti spun mai multe cand ne vedem..

Merci mult,
Tavi
chestia alba - burete
pufosenia - alt burete
pomisorul - vierme penat

ti-am spus si cand ai luat piatra de la mine dar erai preocupat de altele probabil

bafta cu acvariul !

donpisote wrote:..Poate dupa aceea si vreun crevete ceva. Pe pietre vreau sa pun macar vreo doua anemone . Am ochit o anemona quadricolor si una bubble red.

Nu stiu daca e mult sau putin pt marimea acvariuluii meu dar orice sugestie e binevenita.


Din pacate si doua anemone in seamna prea mult pentru acvariul tau. Incearca sa te orientezi catre o euphilie mica. Poti sa mai adaugi GSP, Kenya Tree, Xenia, Discosoma, Rhodactis dar i nu multe. Anemonele se plimba prin acvariu daca nu sunt hranite regulat si relativ des, sau daca nu le convine ceva, distrugand coralii pe care ii ating in plimbarea lor.

Succes
Gabriel wrote:
Testul de calciu de la Salifert da erori si de 10ppm [sunt foarte multe discutii pe tema asta pe diverse forumuri] si eroarea asta poate sa creasca pe masura ce testul "imbatraneste" din cauza ca reactivul 3 se evapora. Picaturile de la reactivul 2 sunt si ele picaturi intregi si nu prea.



Asa este. Cand aveti un test vechi pe terminate, luati unul nou si verificati in paralel ce arata fiecare, o sa va convingeti.
rezervat pana maine
elven wrote:in seara asta am asistat la ceva foarte special.
eram la vanatoare de pepperminti, vroiam sa aflu daca mananca aiptasia sau nu pentru ca ziua stau ascunsi iar noaptea cred ca au nightvision ca se tot plimba prin acvariu....
ma uitam si nu am vazut nimic deosebit si exact cand sa renunt, campul meu vizual a fost invadat de sute de micute creaturi transparente care respirau pentru prima oara in viata lor. pur si simplu am ramas uimit.....femela de peppermint a dat drumul puilor pe care ii avea sub coada si absolut toti erau vii .... pur si simplu fascinanta natura asta.
din pacate am inteles ca nu au sanse sa suparvietuiasca din pacate insa tot a fost un eveniment pe cinste....
am reusit cu telefonul sa capturez un exemplar....
image image


super tare, si eu am avut pepperminti dar n-am avut ocazia sa prind asa ceva,
BRAVO!
Gabi, nu cred ca problema ta a venit din socul dat de schimbarea sarii. Daca luam diferentele maxime dintre saruri avem la 12.5 si 7.0 o diferenta de 5.5 care s-ar intampla in cazul unui schimb de 100% apa. La 10% schimb de apa diferenta de KH poate fi de 0.55 care nu reprezinta un soc major pentru corali. Si am luat diferentele maxime, inteleg ca la tine diferenta era de la 7.0-7.4 la 10 (pentru un schimb de 100%), deci un impact chiar pe la jumate fata de cel de mai sus. Poti totusi "lovi" acroporele si cu un schimb de 10% daca torni apa direct inspre ele, fara sa apuce sa se amestece cu apa din display, dar asta e total ne-recomandat din mai multe motive. Apa eu o torn in overflow pt a avea cel mai lung traseu pana la corali si probabil faci la fel si tu ma gandesc.
Legat de sare, acum folosesc Red Sea Coral Pro. Se termina galeata si am luat Aquavitro Salinity pe care o voi pune la inceput alternativ cu ce mai am de la Red Sea (un 5% Aquavitro si un 5% Red Sea). Va tin la curent legat de cum merge treaba.
Am cumparat acest peste prin Martie anul trecut daca imi amintesc bine. A facut fata acvariului Boyu de 120L si conditiilor din el, s-a dezvoltat frumos si culorile sunt parca mai vii ca niciodata acum (in special albastrul din coada, ca despre rosu vorbeste de la sine poza de mai jos). A venit vremea insa sa il pun la vanzare, data fiind meteahna mea de a schimba intr-un ritm destul de mare pestii din acvariu.

Acvariul in care sta acum are fosfati si nitrati nedetectabili, si cu toate ca hrana pe care o arunc in acvariu este putina, pestele nu face ravagii printre corali (desi nu o sa va ascund faptul ca are o mica pasiune pentru Kenya Tree .. deci e bine sa nu fiti un mare iubitor al acestui coral. Apropos, am trei specii de Kenya Tree in bazin si numai una ii place, asa incat va pot da bonus acest coral care ii va fi util pestelui in perioada de aclimatizare ).

Asadar, vand Centropyge Loricula, aclimatizat, grasutz, culori superbe, pret pe masura: 450 ron.

image
image
Tocmai am vazut live acvariul, arata foarte frumos! Felicitari!
eu mi-am luat un bulgare imens, cu peste 200 de polipi de zoasi, superb, pret bun
am impresia ca spider spongeul ala apare in lista de la g.g

doar ca se numeste Alcyonium acolo

ala o fi ?? pe google images apare ca fiind ft asemanator insa m-am uitat mai bine in lista si scrie "gold" asa ca pe langa faptul ca e probabil alt coral asemanator are si alta culoare )
kirucd wrote:Numai ca pe site-ul ala vad ca nu il mai au, Gabriel.
Ai vreo alta sursa Tavi, l-ai mai vazut undeva?


Din pacate nu.. Intre timp mi-am comandat un Tiger Sponge (mai precis o tunicata dar i se spune sponge) super super tare, l-am luat de la Oradea si le-am spus ca daca mai aduc mai vreau

Cam asa era cand a venit, acum are mult mai multe guri si se extinde pe pietrele adiacente:
image
Poate il aduce Gigi.. M-as baga si eu..
MaxiPet, stoc mic pe marine dar uneori lucruri interesante.
 
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com