[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Incepatorul
Forum Index » Profile for Incepatorul » Messages posted by Incepatorul
Message
multumec dar sunt sigur ca o sa ma descurc fac pe propriul risc
Pentru cei mai multi care cred ca is ruda cu flutur nu e e doar o simpla coincidenta de nume
Salutare am nevoie de putin ajutor, in urma cu 2-3 ani am citit pe diverse forumuri de acvaristica ca inepatori isi incep cariera de acvaristica cumparand de la paita/magazin/petshop un acvariu ii pun substrat filtru neon palnte etc etc.. dupa cumpararea toate acestora incep sa apara probleme si din cate am citi eu un acvariu mare se ingrijeste mai usor decat unu mic asa ca eu de curan m-am hotarat sa imi fac un acvariu cu dimensiunile 55 lungime latime 30 si inaltime 40 si sa in fac din sticla de 4mm si din cate am citit eu din posturile colegilor de pe site daca le pot spune ca pentru 1mm/24ore trebuie sa stea la uscat dar daca imi puteti spune in cazul meu cat ar trebui din cate situ eu ca sa evitam evenimente nefericite cum ar fi neimbinarea buna sau neuscarea siliconului ar trebui lasat la uscat 2-3 saptamani imi ziceti si mie cam cat ar trebui in cazul meu ? Va multumesc pentru timpul acordat


P.S- Folosesc silicon special pentru sticla...:d
Multumesc
Salutare ma cheama Flutur,David, Razvan
Sunt din Suceva si sunt fan a acvaristicei, detin doua acvarii unul de 10 litri si unu cam de 5-6 litri. Dar tin pesti in un singur acvariu de oarece unu il tin ori pentru carantina ori pentru femele care sunt a fata.Eo detin pesti de 4 rase care miau placut am 4 moly 5 xifo si un sanitar alb mai mic si unu mai mare cu 2 mm gri despre acvariu el este plantat cu niste plante care nu sunt sigur cum se numesc dar stiu ca in termenul popular li se mai spune sabii... In rest am un filtru mai mic de 9 cm si e de al elite dar nu situ cat neon 8w substrat un fel de nisip ca la litoral dar intetionez sa il schimb de oarece am auzit eu ca sufoca radacina plantelor....Si in ultima perioada intentionez sa imi fac un acvariu si chiar azi am cumparat siliconul special pentru sticla si acvarii iar in 2,3 zile intentionez sa tai sticla si sa o lipesc si din cate stiu eu trebuie lasat 2 saptamani la uscat si dupa 2 saptamani trebuie pusa apa in el. Cam acestea sunt datele despre mn, va rog nu ma mai criticati cu gramatica de oarece am o problema la pc dau pe ro si mi se seteaza en si toto asa
 
Forum Index » Profile for Incepatorul » Messages posted by Incepatorul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com